zdjęcie Autora

12 września 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Moc wyobraźni - praktyczne podsumowanie częściowe

Kategoria: Techniki rozwoju

« Wyobrażony sprawiedliwy świat - o mocy wyobraźni cd z przykładem A tender soft spot - o mocy wyobraźni »
Cykl o wyobraźni mi się rozbudowuje, aż potrzeba podsumowania, bo sam się zgubię w tych rozważaniach. Na razie pojawiły się następujące aspekty okiełznywania tej siły.

1. Wyobrażenie ma być powiązane, skorelowane z fizjologią czy rzeczywistością (czymkolwiek jest, badania trwają ;)). Tu podam przykład z przykładu np: wizualizacja rosnącej i rozkwitającej róży, której uzdrawiającą woń wąchasz dla szybszego poradzenia sobie z przeziębieniem. Istnieje dość silny związek pomiędzy zapachem a działalnością układu immunologicznego (patrz: alergie!).

2. Istnieje relacyjna potrzeba, dynamiczne "napięcie", konflikt interesów w relacjach(piszę konflikt w kategoriach sprzecznych celów, a nie otwartej walki). Swoista intensyfikacja emocjonalna (same emocje zostawmy w tym temacie w spokoju:))

3. Próg czy tabu. Moralna, etyczna rozterka czy racja z nią związana.
Te dwie ostatnie zresztą robią z tego zagadnienia kwestię mądrości a nie paradygmatów, a wyobraźnię przesyca triksteryczną mocą.

 Tutaj mocna autodygresja, bo wielokrotnie pisałem na ten temat wyobraźni, wizualizacji. Kiedyś dostrzegałem inny zestaw:  Uzdrawianie przez wizualizację.
postępowanie za logiką wizji, zakotwiczenie w ciele, przekonanie, że osiągnęło się coś istotnego.
Dziś ostałaby się "Logika wizji", a w pozostałych dwóch dostrzegam próbę przemieszczania się pomiędzy opisanymi w poprzednim odcinku ekstremami, uniknięcia ich. Logika wizji czy mądrość wizji - to temat rzeka...i kwestia podstawowych założeń, co do natury świata.

4. Sens tkwi w "Drodze środka" tj. tego punktu pt. ani to iluzja, ani to realne, ani kwestia wiary i wytrwałości , ani kwestia perswazji. W kwestii wskazania tego puntu najlepszym zdaniem przychodzącym mi do głowy jest Giligana:

A tender soft spot exists within each person

C.D.N.

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Wyobrażony sprawiedliwy świat - o mocy wyobraźni cd z przykładem A tender soft spot - o mocy wyobraźni »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)