zdjęcie Autora

12 marca 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Moja duchowość racjonalno-ateistyczna-szamańska: dusza i duch

Kategoria: Techniki rozwoju

« Regresja źródłem oświecenia - diady, Castaneda i zmagania z bogami Religizm »
Gdzieś w bliżej niesprecyzowanych okolicznościach wykształciły mi się 'robocze definicje duszy i ducha  nie wymagające odwoływania się do czegokolwiek niezwykłego.
Jest dusza, zdolność JA, moja zdolność do przeżywania szczęścia i wartości, odkrywania ich w świecie czy "RZECZYWISTOŚCI".
Jest duch, zdolność JA, moja zdolność do kształtowania świata i wpływania na ową "RZECZYWISTOŚĆ".
Percepcja i działanie, dysocjacja i asocjacja - jakkolwiek tą parę ująć, są przyrodzone owemu JA - niezależnie od jego realności ;)
 I z ich istnienia wynika też para przeciwieństw nie-Ja, "coś czego nie obserwuję" oraz "coś czego nie robię".
Nie obserwuję całego wszechświata, Nie stwarzam całego wszechświata. Gdzieś moja wiedza i działanie się kończą i podlegają ograniczeniom.
Nie- Ja. Rzeczywistość żyje własnym życiem, w którym uczestniczą dusza i duch, wchodzą z nią w interakcję. Do tego procesu Ja przypisuję narrację lub czerpię tą narrację z zewnątrz.
Częścią tej interakcji w narracji jest jej hipnotyczność: ona naturalnie zniekształca przeżywanie owej rzeczywistości.
I tak ktoś może być zahipnotyzowany czy zahipnotyzować siebie do etapu utraty duszy, zdolności przeżywania szczęścia. Czy też może stracić ducha - zdolność kształtowania świata.
Najczęściej jednak ta hipnoza wiąże się z nadmiernym przywiązaniem duszy i ducha do jakiejś aktywności czy symbolu. Eg: duszę mogę utożsamić z sercem i emocjami, ducha z krzyżem czy światłem etc.
To jest jeden z powodów, dla których nie lubię religijności a uwielbiam duchowość.
W religijności duch czy dusza kogoś, najczęściej zmarłego opanowuje całą społeczność i jest wciskana jednostce. Czyjaś dusza jest gwałcona, czyjś duch łamany.  I raczej nie zmienią tego utopie w rodzaju głębokiej demokracji, bo z rozwiązań systemowych wynikają nowe religie. POP jest religią.
Ta jednostronna hipnotyczność narracji sprawia też, że mogę dosyć dowolnie budować swoje doświadczenia zmieniając narrację z nimi związaną. Eg. Celowo zanurzyć się w doświadczaniu tej rzeczywistości jako pełnej bogów i bogiń.
To też sprawia, że jestem racjonalnym-ateistą-szamanem: z jednej strony potrafię żyć bez tej narracji, z drugiej celowo do niej się odwołuję. Nie jestem agnostykiem!* Mam wielki szacunek,ciekawość, "nie-wiem" "AHA" w relacji do rzeczywistości. Świat bogów i bogiń to wartość dodana!


*
Przede wszystkim nie jestem agnostykiem dlatego, że owo "wiem, że nic nie wiem" "niepoznawalność rzeczywistości" to destrukcyjna idea prowadząca do negowania rzeczywistości, zmysłów i rozsądku swojego lub innych. Religizm innego rodzaju.

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Regresja źródłem oświecenia - diady, Castaneda i zmagania z bogami Religizm »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)