zdjęcie Autora

15 stycznia 2016

Łukasz P. Skurczyński

Nadejście brzasku nowego poranka
Streszczenie głosu w Klubie Gnosis 12 stycznia 2016

Kategoria: Astrologia
Tematy/tagi: astrologiachrześcijaństwoCrowleytarot

Nie jestem zawodowym astrologiem i nie znam się na astrologii światowej. Jestem teologiem i działaczem społecznym, ekologicznym. Niemniej jednak język astrologii – jako symbol i metafora, które mówią o pewnych stanach świadomości zbiorowej – jest dla mnie przejrzysty i zrozumiały. Powiązanie i pewna zależność mikrokosmosu z makrokosmosem są dla mnie jak najbardziej „do obronienia”.

Po lekturze kilku analiz aktualnych układów planetarnych, głównie francuskich astrologów, zauważam, że w tle zmian, do których dochodzi – począwszy od problemów z migrantami i migrantkami na aktualnej sytuacji politycznej w Polsce skończywszy – widnieje kwadratura Urana i Plutona. W przeciwieństwie do p. Jóźwiaka nie uważam, że maksimum było za nami. Myślę, że pewne nieodwracalne kulturowo przemiany dopiero nadchodzą. Kwadratura, o której mowa, uzmysławia nam bowiem, że aktualny status quo nie jest dłużej możliwy; że porządek, do którego przywykliśmy, musi ulec głębokiej zmianie.

W mojej wypowiedzi chciałbym się podzielić trzema obserwacjami:

Po pierwsze, myślę, że dojdzie do poważnych zmian politycznych, które pokażą, że tradycyjny podział sceny politycznej na lewicę i prawicę nie będzie już dłużej możliwy. Ten dychotomiczny tandem zastąpią kategorie lokalności i globalizmu. Te dwie tendencje już możemy dziś zaobserwować w nas samych, ale i na polskiej scenie politycznej. I tak lokalności, mniej lub bardziej udolnie, broni w polskim Sejmie PiS, a globalizmu z jego światowymi rynkami finansowymi i stopami zwrotu Nowoczesna.

Po drugie, nie zgadzam się z tym, którzy uważają, że sekularyzacja czy laicyzacja prowadzi do zaniku chrześcijaństwa. Wręcz odwrotnie! Chcąc pociągnąć konsekwentnie myśl Dietricha Bonhoeffera o „niereligijnym chrześcijaństwie” do końca, stwierdzę, że sekularyzacja stanowi wypełnienie chrześcijaństwa. To dopiero gdy znikną Kościoły, pojawi się na świecie zapowiadane przez Żydowskiego Mistrza z Nazaretu Królestwo Boże. Tradycyjna forma hierarchii kościelnej skazana jest na odejście na śmietnik historii. Kościół przyszłości, to równościowa społeczność przypominająca sieć, w której akcent położony jest na relację między członkami i członkiniami, a nie na skostniały kult i rządzę władzy.

Wreszcie, kluczem lub bramą prowadzącą do zrozumienia świata, który nadchodzi, wydaje mi się jeden z arkanów Tarota Thotha. Chodzi mi o szesnastą kartę z arkanów większych, która w talii Aleistera Crowleya nosi nazwę „Wieża” i na której widnieje Oko Śiwy. Triumf ten kojarzy mi się z placem budowli, który przypomina scenerię kompletnego zniszczenia, ale zarazem zapowiada nadejście czegoś nowego, podobnie jak noc, która zapowiada nadejście brzasku nowego poranka.


Przypomina mi się tutaj opowieść, którą przedstawił w swojej pracy o Tarocie Thotha Lon Milon DuQuette (Tarot Thotha, Warszawa 2010). Na pytanie swojego syna Jeana-Paula, jaki będzie koniec świata, odpowiedział, że nikt do końca nie wie, ale że hinduiści czczą Śiwę, który za ten koniec jest odpowiedzialny. „Śiwa musi tylko otworzyć oko, aby świat uległ całkowitemu zniszczeniu. Co o tym myślisz?” – spytał się swojego syna DuQuette. „Wtedy zamknie drugie oko” – odparł Jean-Paul.

Korekta przez: Radek Ziemic (2016-01-17)


komentarze

1. Bardzo dziękuję za... • autor: Nierozpoznany#76562016-01-16 10:39:48

Bardzo dziękuję za niezwykle ciekawą analizę. Zgadza się ona z moim intuicyjnym wyczuciem pewnych procesów społecznych. Siedzę przed telewizorem i mam wrażenie, że dla mnie szczegóły debaty politycznej są nie istotne, bo to itak się wszystko wkrótce przetasuje. Sprawami przemian w kościele jestem bardzo zainteresowana. Pochodzę z środowiska katolickiego i widzę co się dzieje z ludzmi. Jeśli nie nastąpi powrót do autentycznych wartości to sama przegniła instytucja nie ma szans. Widzi to zresztą Papież Franciszek promując zmiany. https://www.youtube.com/watch?v=-6FfTxwTX34Wg mnie nastąpi niesamowite otwarcie ludzkości na głos wewnętrzny. A w medycynie nastąpią niezykłe zmiany o czym mówił W Zybertal w jednej ze swoich ostatnich wypowiedzi dla NTV   https://www.youtube.com/watch?v=U2bWh42J5nU

2. Chrześcijanskie okulary • autor: Nierozpoznany#57362016-01-20 10:33:41

Zdrowy człowiek może, ale nie musi używać tzw. balkonika do chodzenia, jednak kiedy go używa część mięśni związanych z motoryką chodzenia ulega zanikowi. Tak sobie pomyślałem, że jakby ktoś zabrał tą chrzescijańską laskę to nie wiem czy znalazłby Pan coś innego do podpierania. A może warto spróbować bez podparcia, jestem przekonany, że mięsnie jeszcze nie uległy zanikowi. Hinduską i inne laski też wyrzucić precz. Zrobić to o czym Pan pisze - ale bez podparcia.

3. Problemem nie jest... • autor: Nierozpoznany#76562016-01-20 10:57:48

Problemem nie jest chrześcijaństwo ale ludzie tworzący instytucję. No bo jak właściwie ma wyglądać nasz świat? Co wolno a czego nie wolno? Czy zatem wolno gwałcić, rabować i sycić wszelkie porządania? Gdzie jest jakaś etyczna granica? Niedawno znajoma dowiedziała się o dokonanej przez kogoś bliskiego kradzieży w domu przyjaciół.  To chyba dobrze wg pana? Nie ma tu chrześcijańskiej laski!  Tak ma wyglądać nasz świat? "Jak ci chatę kto rozpirzy to pamiętaj ten najbliżej" jak śpiewano w Piwnicy pod Barnami.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)