zdjęcie Autora

16 grudnia 2013

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Auto-promo Taraki 3 (odcinków: 142)

Najmagiczniejsza pełnia

Kategoria: Projekt Taraka
Tematy/tagi: Księżycszałas potu

« Co mają czytać poganie? Jaś i Jun »

Spacerując po pustych miejscach na tyłach mojego miasta, zauważyłem coś jasnego nad horyzontem na północnym wschodzie, bardziej na północy niż na wschodzie. Księżyc! Wschodził. Tak daleko przesunięty na północ, bo przecież jest w końcu znaku Bliźniąt, tam gdzie Słońce w połowie czerwca. Zbliża się do pełni. Ścisła pełnia będzie jutro, 17 grudnia, o godz. 10:29 naszego czasu. Księżyc wtedy będzie niewidoczny, pod horyzontem. Więc TA noc i następna, z wtorku na środę są tymi magicznymi PEŁNIOWYMI NOCAMI, kiedy odwieczna tradycja nakazuje zbierać się i pocić w Szałasach.

Pozdrawiam tych, którzy to robią tej nocy lub będą robić następnej!

Ja będę w szałasie potu dopiero w sobotę, 21 grudnia, podczas następnego zwrotnego i magicznego momentu, Zimowego Przesilenia. Księżyc do tego czasu już trochę schudnie, ale wciąż będzie w letnim Lwie.

Wschodzący pełny Księżyc udało mi się sfotografować komórką:

Wydaje mi się, że widać na nim jakieś runy, wyrysowane przez gałęzie. Kto odczyta?

Auto-promo Taraki 3: wstęp na końcu

Starsze teksty z tego cyklu w blogach Auto-promo 2 i Auto-promo.« Co mają czytać poganie? Jaś i Jun »

komentarze

[foto]

1. Na księżycu • autor: Jacek Dobrowolski2013-12-16 22:16:55

Postać ludzka profilem zwrócona na wschód trzymająca sferyczny dar ofiarny. Z racji fryzury lekko kojarzy mi się z Mezopotamią.
[foto]

2. Na księżycu • autor: Jacek Dobrowolski2013-12-16 22:17:16

Postać ludzka profilem zwrócona na wschód trzymająca sferyczny dar ofiarny. Z racji fryzury lekko kojarzy mi się z Mezopotamią.
[foto]

3. Tak! • autor: Wojciech Jóźwiak2013-12-17 00:04:21

A za nią z tyłu ptak. Wielki. Z rozłożonymi skrzydłami, ale przysiadający.
[foto]

4. pełniowa wróżba • autor: Nes W. Kruk2013-12-17 01:44:23

Widzę:
1. Tiwaz (islandzkie Týr) - runa otwierająca aett Tyra - jednorękiego boga sprawiedliwości, wcześniej wojny, patrona sędziów (Włócznia jako atrybut sędziego). Tyr poświęcił rękę (ofiara!) by spętać Fenrira - adwersarza Odyna. Od imienia Tyra pochodzi nazwa wtorku w językach nordyckich i angielskim. A z kolei imieniem Wilka nazwano jeden z księżyców Saturna (aluzja do ostatniej wojtkowej serii o Saturnie?). U mnie ta runa wiąże się też z dążeniem do celu (lecąca strzała).
Jeszcze: Fenrir miał dwóch wilczych synów. Jeden - Skoll, ścigał Słońce, drugi - Hati ścigał Księżyc.
2. Ansuz (isl. Óss) - runa Asów (Asurów?), bogów Asgardu. Często wiązana z żywiołem wiatru. Warneck łączy ją ze sferą komunikacji międzyludzkiej i z poezją.
2. Uruz (isl. Úr) - Tur, aktualnie nasz Żubr. Żywioł Ziemi. Na kartach runicznych czasem pojawia się motyw wejścia do jaskini ze względu na chtoniczny charakter Tura/Żubra i kształt samej runy, a więc - wtajemniczenie, zejście do podziemi, ale nie tego związanego z Hel, ale raczej z życiem. Też: twarde stąpanie po ziemi, uzdrowienie. No, u mnie zejście do ziemi (w Ziemię) będzie dosłownie, bo wejdę do ziemianki, eh.

Dzięki za wróżbę. Ja zaczynam o świcie. U nas wyjątkowo czyste niebo. Chcę połączyć ekspery-mentalnie jutrzejszą Łaźnię z rytuałem opisanym jako "Pogrzeb Wojownika" więc zaiste, ciekawa wróżba. :)
[foto]

5. Fehu, Hagalaz • autor: Maria Piasecka2013-12-17 08:42:03

Zobaczyłam Obfitość i Transformację - półsennym, nieuzbrojonym w okulary okiem. Niech taką wróżbę przyjmie każdy, kto jej potrzebuje:-)
[foto]

6. A my już po szałasie • autor: Jan Szeliga2013-12-17 17:04:53

A my już jesteśmy po szałasie na pełnię.


Relacje z naszych szałasów można zobaczyć tu; relacje
[foto]

7. W Ziemi Ogień • autor: Nes W. Kruk2013-12-17 18:31:56

"A my już jesteśmy po szałasie na pełnię."
Pozdrawiam całą ekipę. :)

Zacząłem o świcie, tak jak planowałem. Rozgrzałem 3 kamienie (wystarczyło!). Wszedłem ok godz 9-tej, gdy Słońce wzeszło nad lasem. Wyszedłem ok 15:30, gdy Słońce schowało się za horyzontem.
To była długa podróż. Po wyjściu rzeczywistość była nierealna i jednocześnie bardzo wyrazista (efekt deprywacji?). Gdy byłem w ziemi, wędrowałem przez 6 i pół godziny w ciemności. Słońce dla równowagi odbyło pełną wędrówkę po niebie.
Dziś wyjątkowo czyste niebo.
[foto]

8. Brawo ziemianka • autor: Jacek Dobrowolski2013-12-17 22:31:39

Sadząc po zdjęciach i opisie ziemianka jest znakomita. Podziwiam wysiłek i gratuluję.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)