zdjęcie Autora

26 lipca 2014

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Życie lokalne w okolicy Milanówka (odcinków: 42)

Nalewka z dziurawca

Kategoria: Zdrowie i medycyna
Tematy/tagi: zioła

« Wilgi są w dolinie Niwki Udany odłów myszy »

8 lipca (br., 2014) zebrałem świeży dziurawiec z miejsca, które upatrzyłem, gdzie dziurawce rosły bujnie, ale późno kwitły. (Dziurawiec zaczyna u nas kwitnąć w połowie czerwca.)

Pierwsza faza: przygotowania do obróbki:

Pęczki kwiatów kroję na drobne „siano”:

Tak prezentują się włożone do słoika:

Albo tak:

Tu w towarzystwie spirytusu, którym zostaną zalane:

Minęło 18 dni, podczas których słoik z maceratem stał w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu. Przyszedł czas na następny etap. 26 lipca (2014) przelałem nadziurawcowany spirytus do butelki po whisky, uzupełniłem ok. 150 mililitrami gęstego roztworu miodu w wodzie do smaku – i oto... W słoju pozostało „siano”, które zalałem spirytusem i wodą 50:50, będzie drugi rzut nalewki.

Nalewka ma kolor wiśni. Ma działanie przeciwdepresyjne :) Na zimę jak znalazł.

Życie lokalne w okolicy Milanówka: wstęp na końcu

Mieszkam w mieście, którego nie ma na mapie. Powstało ono przez zrośnięcie miast i zmiejszczonych wsi w Paśmie Zachodnim, w którym są Piastów, Pruszków, Brwinów, Podkowa Leśna, Grodzisk Mazowiecki i dalej Żyrardów, plus Nowa Wieś, Kanie, Otrębusy, Owczarnia, Żółwin, Jaktorów, Książenice, Czarny Las - nie wymienię wszystkich; bliżej Warszawy Michałowice i Reguły, bardziej z boku Nadarzyn i Janki, z drugiej strony Błonie, Leszno, może i Teresin. Na horyzoncie Skierniewice. Mieszka tu ze 200 tys. ludzi. O lokalnych sprawach tego mini-regionu mam czasem coś do powiedzenia.

Korekta przez: Radek Ziemic (2014-07-28)« Wilgi są w dolinie Niwki Udany odłów myszy »

komentarze

1. Tylko przypominam, że... • autor: Nierozpoznany#15472014-07-27 16:15:46

Tylko przypominam, że wypicie całej butelki na jedno posiedzenie może mieć skutek odwrotny niż antydepresyjny :) Osobiście ciekawi mnie jeszcze czy plamy na skórze od słońca mogą wyjść po wypiciu takiej nalewki. Bo podobno dziurawiec przy opalaniu jest nie zdrowy.

2. pora robić zapasy • autor: Jerzy Pomianowski2014-08-02 19:03:27

Jestem zwolennikiem ekstraktów alkoholowych z ziół, głownie z powodu ich znacznej trwałości (choć serce się kraje na takie marnotrawstwo etanolu). Już czas nazbierać wrotycza, umożliwi przetrwanie zimy bez grypy i tym podobnych przykrości. Działanie antydepresyjne mają tylko wyciągi alkoholowe lub olejowe z dziurawca. Wszelkie kapsułki czy herbatki dziurawcowe są bezwartościowe pod tym względem. To prawda że dziurawiec zwiększa ryzyko oparzeń słonecznych.
[foto]

3. Bozia dała nam dziurawiec • autor: Wojciech Jóźwiak2014-08-02 21:53:35

Przypomnę, co napisałem w podobnej dyskusji na Facebooku:

Jadwiga P.:

Uwaga! Taka nalewka bardzo uczula na promienie słoneczne.

Droga Jadwigo, to jest jakaś zbiorowa HIPNOZA. Za każdym razem kiedy piszę "dziurawiec", ktoś dopowiada: "uczula na promienie słoneczne". Ja mam prawie 70 lat. Piję dziurawiec od kołyski. Nic mi nigdy nie było. Wyłącznie pozytywne działanie. UWAGA, wyjaśniam, skąd ta wroga dziurawcowi legenda: pochodzi z krajów śródziemnomorskich, gdzie (A) ekspozycja na promieniowanie Słońca jest 4 razy większa niż u nas. My mamy straszny niedobór Słońca. Jesteśmy permanentnie zagłodzeni od Słońca. Śr. Europa to jest czarna dziura na Słońce. (Zob. tu: Przerażająca plama mroku http://www.taraka.pl/przerazajaca_plama_mroku ) --- oraz (B) tamtejsze śródziemnomorskie dziurawce mają wielokrotnie większe stężenie substancji czynnych niż nasze. Brak światła wywołuje w nas depresję - Bozia dała nam dziurawiec, żeby przed nią chronił. Proszę WSZYSTKICH, żeby odtąd nie mówili źle o dziurawcu. Dixi & pinxi.

4. Dziurawiec, • autor: Nierozpoznany#562014-08-03 09:56:22

jeśli o niego chodzi to wierze Wojtkowi na słowo, natomiast bardziej bym się obawiała antybiotyków i innych leków, których działanie może wywołać uczulenie na słonce, czego doświadczył mój mąż - masakra - nawet zmiany w składzie krwi są możliwe. Pytajcie lekarzy gdy coś Wam przepisują, czytajcie ulotki, bo nikomu takich plam nie życzę a zwłaszcza osobom młodym czy wrażliwym na duże niekorzystne zmiany w swoim wyglądzie.

Gosiana - Gosia M

5. ja też wierzę!... • autor: Nierozpoznany#15472014-08-03 12:01:11

ja też wierzę! Skoro mu dawano dziurawiec już w smoczku .Ciekawe czy z dodatkiem spirytusu :)  ?  Ale jak mi wyskoczą plamy , to się powołam na autorytet, że nie powinny były ! Wojtek na pewno wie , bo jak szybko policzyłam jest ponad 30 lat starszy ;) A na słońce najlepiej nosić kapelusz z rondem i długie rękawy szczególnie po lekach! tak polecił mojemu ojcu lekarz.

6. A ja mam... • autor: Krabat2014-08-13 09:05:59

A ja mam plamy na skórze po dziurawcu. Podczas "Rainbow Gathering" na Polanach Surowiczych, kolega zrywał co mu się nawinęło pod rękę i zaparzał na poranną herbatkę. Pewnego dnia nawinął mu się dziurawiec - skóra zareagowała w miejscach, które nie były wcześniej opalone a zostały tego dnia wystawione na słońce.
[foto]

7. Uwaga, fluoksetynowcy • autor: Wojciech Jóźwiak2014-08-22 23:34:29

Uwaga, jeśli ktoś bierze fluoksetynę (tzw. prozac). Wyczytałem w Wikipedii:
Fluoksetyny nie wolno zażywać równocześnie z inhibitorami MAO, niektórymi pochodnymi fenotiazyny, sibutraminą i niektórymi innymi lekami. Jednoczesne stosowanie fluoksetyny i preparatów zawierających wyciągi z dziurawca zwyczajnego może spowodować nasilenie działania serotoninergiczne, w tym potencjalnie śmiertelny zespół serotoninowy.
Czyli albo się ratujemy od depresji fluoksetyną, albo dziurawcem. Nie łączymy. Tak samo nie łączymy fluoksetyny z ayahuaską.
Nie ma podobnego ostrzeżenia przy citalopramie.

[foto]

8. Dziurawiec jako inhibitor MAO • autor: Wojciech Jóźwiak2014-08-22 23:47:26

W Wikipedii o dziurawcu piszą:
Działanie: Zmniejsza objawy łagodnej formy depresji (hamuje rozkład neurotransmiterów w mózgu, hamuje również monoaminooksydazę (MAO) i działa jako inhibitor zwrotnego wychwytu serotoniny). Pomaga przy lekkiej bezsenności, a także przy migrenie.
Czyli jeszcze trzeba znaleźć rosnącą u nas roślinę, która zawiera DMT. Gdy ją zmieszamy z dziurawcem, dostaniemy polską ayahuaskę.

9. Dziurawiec słów pare • autor: Nierozpoznany#85382014-09-24 12:13:34

Dziurawiec od wieków pomagał ludziom. Jego dzianie było tak wspaniałe, że zdenerwowało samego diabła, który wypalił w nim dziury. Ta legenda jest o tyle ciekawa, że właśnie w "dziurkach" znajduje się najsilniej działająca w dziurawcu substancja czyli hiperycyna, która jest też odpowiedzialna za czerwone zabarwienie nalewki.
Aktywne działanie dziurawca jest wywierane właśnie poprzez hamowanie MAO czyli zablokowanie rozkładania serotoniny, noradrenaliny i dopaminy. W porównaniu do SSRI ( np. Citalopram) ma szerszy zakres działania. Co do łączenia dziurawca z lekami przeciwdepresyjnymi lepiej zaufać lekarzowi. W razie wątpliwości czy nasz lekarz ma wiedzę na temat roślin leczniczych możemy powiedzieć, że dziurawiec działa na tych samych zasadach co moklobemid ( syntetyczny inhibitor MAO).Działania niepożądane w przypadku dziurawca występują głównie przy nieumiejętnym stosowaniu. Uczulenie na promieniowanie słoneczne jest bardzo ważną kwestią i nie bagatelizowałbym jej tylko dlatego że u kogoś nie występuje. Na reakcje fototoksyczne narażone są w szczególności osoby o jasnej karnacji. Używanie dziurawca latem albo wiosną też nie jest dobrym pomysłem. Stosując dziurawca należy unikać słońca czyli najlepiej stosować go jesienią i zimą. Jeśli u kogoś wystąpiła reakcja uczuleniowa to lepiej odstawić dziurawca i poszukać czegoś innego.Kolejną kwestią jest dieta. Hiperycyna hamuje rozkład tyraminy i może powodować niestrawności, a przed wszystkim zwyżki ciśnienia( tyramina obniża ciśnienie krwi). W tyramine bogate są długo dojrzewające sery, peklowane mięso, wątróbka, kiszona kapusta, czerwone wino. Ogólnie lepiej sprawdzić  jakiś składnik diety jeśli nie jesteśmy pewni.Jak mówi stare porzekadło: Kto nie robi przerwy ten traci nerwy. Niektórzy zalecają 10 dni przerwy po 14 dniach stosowania dziurawca, inni po miesiącu. Ja skłaniałbym się ku pierwszej opcji.Ograniczenie czasu na słońcu, wyeliminowanie z diety produktów bogatych w tyramine i robienie przerw pozwala bezpiecznie stosować dziurawca.Żeby nie było tak jednostronnie to jeszcze parę korzystnych działań z tego wspaniałego ziela: p/depresyjne(nalewka), p/zapalnie na błonę śluzową p.pokarmowego(głównie roztwory wodne), żółciopędnie, żółciotwórczo, rozkurczowo na drogi żółciowe( zapobiega zastojowi żółci i tworzeniu kamieni żółciowych), p/bakteryjnie i moczopędnie.
Od wczoraj zacząłem swoje dwa tygodnie z dziurawcem i wyspałem się za wsze czasy :). Mi to nie przeszkadza, ale niektórzy mogą zauważyć, że są za mocno "zamuleni" warto wtedy zmniejszyć dawke.

10. ciekawe ziólko • autor: Jerzy Pomianowski2014-09-24 18:23:20

Skoro hiperycyna działa na tych samych zasadach co moclobemid, to dziwne że powoduje senność.
W tym roku przegapiłem niestety porę zbioru dziurawca, więc nie sprawdzałem jego działania na sobie.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)