zdjęcie Autora

21 czerwca 2015

Karol Żelazny

z cyklu: Złoty Środek (odcinków: 79)

Odpieklanie umysłu


« Załamana fala? - opinie naukowców sobie przeczą i tak właśnie tworzy się wiedza naukowa Zrzucanie winy »

Niebo jest w Tobie, rzekł raz Pan, zapominając dodać, że piekło jest też w Tobie. Dodajmy do tej kombinacji czyściec, naturalnie ten wewnętrzny. Chcemy czy nie, niemal wszyscy cierpimy na szczególną chorobę nieznaną medycynie ani psychologii: jest nią rozdwojenie Jaźni. Jaźń to według Junga oś wokół której organizuje się struktura człowieka. Zaproponuję trochę inne podejście: Jaźń to pole energetyczne, które kiedy łączy się z ciałem płodu, dzieli się na dwie części: Źródło i Duszę, Ducha i Umysł, Atmana i... nazwy nie są istotne.

O ile Niebo to stan związany z polem energetycznym zwanym Duchem/Atmanem/Źródłem, a Piekłem może być stan pola energetycznego znanego jako Umysł/Dusza, o tyle Czyściec nie jest stanem, ale procesem wewnętrznym polegającym na "odpieklaniu" Umysłu.Piekło w nas zawieszone jest na punktach odniesienia, czyli węzłach emocjonalno-poznawczych, które powstają na skutek naszych pragnień i awersji. Zaspakajanie pragnień, unikanie awersji Umysłu wchodzi w interakcję z Sumieniem, które jest w większej części konstruktem Umysłu, a w mniejszej rezultatem przekazu ze Źródła. W pewnych ludziach ten stosunek może być odwrócony. Punkty odniesienia tworzą skrypty i schematy. Swój schemat możemy odczytać z tego jak interpretujemy zachowania innych ludzi. Wielokrotnie schematy są sprytnie zakodowane i odwrócone, więc wstepne rozszyfrowanie ich jest niezbędne. Aby otrzymać książkę szyfrów, konieczna jest miłość, mądrość, pokora, wdzięczność, płynące prosto z serca.

Popełnienie na skutek pragnień lub awersji "zabronionych" przez Sumienie czynów powoduje powstanie stanu Piekła. Zaczynamy czuć Winę, która może wkrótce przerodzić się w chroniczny wewnętrzny niepokój, ten prowadzi do agresji, depresji, wykształcenia różnych mechanizmów obronnych, które uwieńczone mogą zostać, chorobą ciała psychozą, neurozą, schizofrenią, bądź tylko lekką obsesją.

Mechanizmów tworzenia Piekła jest zbyt dużo, aby je tu omówić, niektóre nie potrzebują do pomocy Sumienia, aby je stworzyć. Efektywny Czyściec, odpieklanie polega na rozpuszczeniu punktów odniesienia / węzłów emocjonalno-poznawczych Umysłu.

Akademickie i alternatywne formy psychoterapii to potrzebne interwencje, które jednak nie zastąpią codziennej pracy nad sobą.

Jedną ze skutecznych metod oczyszczania/rozpuszczania jest Vipassana, polegająca na skanowaniu ciała i  obserwacji odczuwanych sensacji, przy jednoczesnej zrównoważonej ocenie tych symptomów.  Świecka wersja Vipassany to nic innego, jak MBCT czyli Mindfullness Based Cognitive Teraphy, która staje się coraz bardziej popularna jako forma psychoterapii. Tylko niewielu zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę stosują autorską metodę Buddhy!

Uważam, że każdy uzyska korzyści z wzięcia udziału w kursie Vipassany lub MBCT. Pick your cure!

Więcej informacji w tym linku
http://www.pl.dhamma.org/index.php?id=1359&L=15

Złoty Środek: wstęp na końcu

Pewien człowiek był ścigany przez tygrysa, kiedy znalazł się na skraju stromej skarpy. Czepiając się krzaków i korzeni zaczął spuszczać się w dół. "Jestem uratowany" pomyślał, kiedy ku swojemu przerażeniu zobaczył drugiego tygrysa czekającego go na dole.

Nagle zauważył dziką truskawkę, rosnącą na prawie pionowej powierzchni skarpy. Zerwał ją i włożył do ust. Była tak smaczna, że przez chwilę zapomniał o tygrysach, rozkoszując się słodyczą truskawki rozpływającej się w jego ustach.

Ten blog jest właśnie o tej truskawce :)

Korekta przez: Radek Ziemic (2015-06-22)« Załamana fala? - opinie naukowców sobie przeczą i tak właśnie tworzy się wiedza naukowa Zrzucanie winy »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)