Przejdź do Taraki mobilnej! - masz wąski ekran.
zdjęcie Autora

24 lutego 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Natura wiewiórek - natura układu nerwowego

Kategoria: Techniki rozwoju

« MUUCZ - Multimedialne Urządzenie Uczące CZytania Ja5Dv4.0 - Kwantowy Brahman w Mieście Permutacji »

A może ktoś zna naturę wiewiórek i potrafi wyjaśnić takie nieracjonalne zachowanie? 

To nie natura wiewiórek, ale schemat reakcji mózgowych pt. przy impulsie powstrzymującym jakieś działanie on się nasila - nasila się do momentu przeładowania mózgu czy danego ośrodka odpowiedzialnego za zachowanie i przeskoczenia do innego wzorca zachowań.

Można podejrzewać, że to ewolucyjny mechanizm sieci neuronalnych pt. złapano cię w pułapkę, wytęż wszystkie mięśnie, wszelkie wzory reakcji i całą siłę mięśni i adrenaliny, aby się uwolnić. czyli eskalacją tego wzorca byłaby CHAOTYCZNA PANIKA: uwolnić się za wszelką cenę. Wzorzec przetrwania neurologicznego a działa zupełnie odwrotnie w przypadku rzeczy niewykonalnych - zachęcając do nasilania nieskutecznych reakcji.

Żartobliwym odniesieniem do tego są kawały z gatunku nasilanie i eskalacja reakcji:

Polak w angli pyta: gdzie tu jest wu ce ?

-What?

WUU CEEE!

-WHAT?

-Po ludzku przecież gadam: WUUUUUUU, CEEEE!


I analogiczne jest to do wychowywania zwierzaków/treningu gdzie sygnał rozmyty lub po niewczasie: Dodatkowy impuls wpływający na reakcję("delikatne powstrzymanie reakcji dodatkowym bodźcem") - chaotyczny sygnał niepokoju właściciela - jest w stanie doprowadzić do wzmocnienia niepożądanego zachowania.

Impuls właściwy i dostarczony w czasie stanowi korektę - pozytywne lub negatywne wzmocnienie.

Z kolei zbyt mocny - odwraca uwagę od pierwotnego bodźca i przenosi ją na właściciela eg. gdy uczą się jakiegoś zachowania i zasady tylko w jego obecności.

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« MUUCZ - Multimedialne Urządzenie Uczące CZytania Ja5Dv4.0 - Kwantowy Brahman w Mieście Permutacji »
x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)