zdjęcie Autora

25 października 2014

Piotr Jaczewski

z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)

Nici opowieści
Klątwa demona

Kategoria: Nowy szamanizm

« Tabu wyobraźni Bosko-demoniczne gobeliny »

Z poszukiwań sposobu działania przyczyn i skutków wyskoczyło i pięć bogiń żywiołów.  Mówi się trudno i żyje dalej.  Boginie tyleż zaburzają percepcję przyczyn i skutków, co obdarzają mądrością potrzebną do  ich dostrzegania. Można jeszcze krótko podsumować:  To relacje zaburzają nam percepcję przyczyn i skutków. Jesteśmy zwierzakami relacyjnymi, stadnymi racjonalizującymi, ale nie racjonalnymi.  Ta prospołeczność, prorelacyjność okiełznana obdarza mądrością, kreatywnością i… kilkoma innymi błogosławieństwami tej czy innej bogini.

Wsio, stop i basta, temat zamknięty, wystarczy mówienia o zjawiskach nieopisywalnych z natury i precyzyjnego opowiadania o niedookreślonym zdarzeniu. Już nic nie mówię, milczę, nie piszę, stop i basta. Ćććććć. A jednak:

Opowieści nie dbają o to, kto bierze w nich udział. Ważne jest tylko, by były opowiadane, by się powtarzały. Albo też, jeśli wolicie, można sobie to wyobrazić inaczej: opowieść to forma pasożytnicza, naginająca życie ludzi tak, by służyło jej samej.

Napisał znany komentator rzeczywistości, nierzeczywistości i opowieści (TM) Terry Pratchett.  I to jest tym, co mamy: Opowieści o przyczynach i skutkach.   Precyzyjniej to ujmując: Opowieści o przyczynach i skutkach,  ich sensie i nonsensie mają nas. 

To można odkryć, jeśli posłużymy się metaforą „Życie to opowieść”. I to jest odkrycie prawdziwe w twardym, neurologicznym znaczeniu. Mamy w różnym stopniu rozwinięte ośrodki odpowiedzialne np. za procesowanie mowy, przeważnie nie rozwinięte..., zdolności autonarracyjne etc.

„Życie to opowieść” pozwala spojrzeć na ludzi i rzeczywistość z perspektywy, którą można nazwać perspektywą czterech zaprzeczeń:

Nie dualizm – opowieści nie są od nas oddzielone;

Nie monizm  opowieści nie są nami, są tylko opowieściami;

Nie eternalizm – opowieści nie są trwałe, zmieniają się w czasie;

Nie nihilizm – opowieści są, nie są nierealne, niosą treść.

I jeśli słucha się z tej perspektywy uważnie można wychwycić metafory, a nawet doświadczenia jakie przejawiają się w tych opowieściach. Można nawet zrozumieć sposób, w jaki opowieści mają daną osobę, i z czasem zacząć rozumieć sposób, w jaki nasze opowieści mają nas.

Przyjmując tą perspektywę, słuchając, można nawet poczuć, w jaką stronę napięte są nici tej opowieści, z kim i z czym powiązane, w jaki sposób są naładowane emocjonalnie czy psychoenergetycznie, wyczuć kolejne opowieści. A nawet więcej, można się poczuć dobrze ze swoją opowieścią. I mieć ją.

I nie jest to łatwe. Tu trzeba mądrości i sprytu, ciężkiej pracy i długotrwale przygotowanego podstępu, pragmatyzmu i prowokacji. Trzeba dokonać niemożliwego, by opowieści przestały należeć do boga niebios, a zaczęły do tego świata.


Tkanie słów: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!

Korekta przez: Radek Ziemic (2014-10-26)« Tabu wyobraźni Bosko-demoniczne gobeliny »

komentarze

1. pytanie • autor: Nierozpoznany#83972014-10-26 14:09:35

jeśli zrozumiałam logikę - to mity mają nas? a dalej - że my możemy je mieć? i że praca, trud, takie tam ...jakoś wątpię. mit, to mit. rodzaj cenzury, czy policji. 
serdecznie pozdrawiam 

2. ? • autor: Nierozpoznany#83972014-10-26 15:02:48

może trzeba stworzyć nowy mit?
[foto]

3. Story, not a myth :) • autor: Piotr Jaczewski2014-10-26 15:04:44

Opowieści mają nas, a nie my opowieści: Józek mnie skrzywdził, bo.. Ziuta to wstrętna..a pawełek jest grzeczny..to zadanie było męczące.. tamto to mój sukces..a ostatnio w warzywniaku .. a wie pani, co tvn goda?Opowieści, story, historie,które sobie opowiadamy, powtarzamy w celach kłamliwych np. autoprezentacyjnych i innych. Co prawda to jedno i to samo, bo mit to story o bogach(:)) antyczna odmiana telenoweli w 1521 odcinkach, lub newsy grupowe ze bazaru,ale mit naładowali znaczeniem czegoś ponadczasowego, ponadkulturowego, ponadosobowego  i innymi kalkami chrześcijaństawa jung i spółka psychopatów, ups psychoterapeutów czy psychoanalityków, czy innych kapłanów. Podobnie jak politycy ukradli nam historie/ę. 

4. dzięki • autor: Nierozpoznany#83972014-10-26 15:14:05

za konkret. rozumiem. czyli pora na mit bez mitycznych zależności? siła bez policji i cenzury? niech sie dzieje. bez kontroli, jednakowóż każdy odpowiada za siebie i całokształt. wchodzę w to! 
pozdrawiam, Bożena Konczanin

5. historia i politycy • autor: Nierozpoznany#83972014-10-26 15:26:30

komu ukradli/bo pozwolił, temu ukradli/bo pozwolił/bo nie wiedział/bo uwierzył/bo nie szukał/bo tak miał/miał inne sprawy na głowie/bo mu wisi/jest, jaki jest/tak ma?...po co więcej pytań/odpowiedzi?  i jakby nie było każdy z nas pozostanie z tym sam. można się podpiąć tu/tam, decyzja jest moja/twoja. moja historia właśnie się tworzy.  
pozdrawiam. Bożena Konczanin 

6. mit • autor: Nierozpoznany#83972014-10-26 15:32:45

a jeśli to prawda?

7. fizycy • autor: Nierozpoznany#83972014-10-26 15:47:22

to jakoś wiedzą,

8. dzięki za • autor: Nierozpoznany#83972014-10-26 16:12:53

nic!

9. skąd innąd • autor: Nierozpoznany#83972014-10-26 18:31:47

dostałam odpowiedź - im bardziej ci zależy na odpowiedzi, tym bardziej  - nie dostaniesz. pytanie i odpowiedź - znasz tylko ty/ja. 
pozdrawiam
[foto]

10. Jesteś w momencie, w którym zdecydujesz się być • autor: Ewa Maria Piasecka2014-10-26 18:51:38

To jest droga przez "las iluzji".


11. ideał • autor: Nierozpoznany#83972014-10-26 18:53:22

sięgnął bruku. po raz wtóry. może p to jest taraka?

12. chyba • autor: Nierozpoznany#83972014-10-26 19:00:30

zawsze tak jest. matrix. dzięki za obecność. pozdrawiam
[foto]

13. Opowieści [...] mają nas • autor: Radek Ziemic2014-10-26 19:53:07

Może mają, może nie. Jak to sprawdzić. Zabaw(k)a polega właśnie na tym, że utracono perspektywę, z której można by to sprawdzać. To "utracono" jest nawet zabawne/kowe, bo przecież nikt nigdy jej nie miał. A skąd to wiem? No nie wiem właśnie. :-) Utracono więc wiarę w tę perspektywę, bo mit, to nie opowieść, ale opowieść niesprawdzalna, nieprawdziwa, a przynajmniej nieprawdopodobne, w którą się wierzy i z którą zgodnie się żyje (a przynajmniej która jest miernikiem, wzorcem życia), i którą się odprawia w teatrze mitu, czyli w świątyni, świętym gaju. Ale: mitu/opowieści nie ma, jeśli jest, to nie można jej poznać, jeśli można ją poznać, to nie można o niej mówić. Osobiście wolę aury i "poczucia" bez mitu. Bo mit/opowieść może być opresywny. Jeden z moich ukochanych (moich szamanów) powiedział, że sprawdza stare mity ludzkości, by się przekonać, czy nie brzmią fałszywym dźwiękiem. Czy np. Bóg stworzył człowieka kobietą i mężczyzną? Z gliny i żebra? Przez jabłko i węża? Trulu-lulu. Narratywizm też ma przecież swoje ograniczenia. Choć miło spotkać pluralistę (nie-dualistę i nie-monistę), ciekawe czy we wszystkich dziedzinach, no i nie-eternistę. Ale - to że mity są, nie oznacza, że nie są nie-realne. :-) Chyba... a może nie...  
[foto]

14. A w ogole ?_? • autor: Ewa Maria Piasecka2014-10-26 20:35:32

To po co są Opowieści  - oto jest pytanie ?_?
[foto]

15. mamy • autor: Piotr Jaczewski2014-10-26 20:49:01

mamy jak to sprawdzić ;) Co nie znaczy, że robimy się mądrzejsi w tym jak to zauważać, czy jak to opowiadać.  Cudowne pastylki na sprzedaż, są powszechniejsze niż powolne dłubanie w księgach wszelakich w imię ciekawości i innych dziwów; Takie czasy, kiedyś trawa była przytomniejsza i ludzie bardziej zieleni.
[foto]

16. Czemu sprawdzać ? • autor: Ewa Maria Piasecka2014-10-26 21:24:58

Lubię baśnie i legendy różnych narodów. Na ogół jest w nich ukryty przekaz aby poprzez doświadczenie innych uczyć się. Jest to ponadczasowe i ponadosobowe , wielorakie w wielu poziomach , bez oceny i przypinania łatek do konkretnych osób - czy to jest opowieść ....  ???


[foto]

17. Ot, tak • autor: Piotr Jaczewski2014-10-26 21:49:27

Opowieść ,story o lubieniu opowieści w postaci baśni, legend i o tym, że coś co lubimy jest szczególne, ważne i znaczące przez to, że zdaje się być ponadczasowym i ponadosobowym, wielopoziomowym. Ql. W mojej opowieści:Rzeczywistość się bada, testuje, i najczęściej wchodzi z nią w interakcje. Po równi rzeczywistość, narrację, narrację opowieści. Nie uniknie się tu ocen, łatek trafnych i mylnych  - także takich, że umysł / mózg jest narzędziem znajdującym sens często nawet w nonsensie. W kwestii nauki z doświadczenia innych wierzę przeważnie w jawny, oczywisty przekaz: Ten człowiek jest całkiem w porządku, a tamtego lepiej unikać, to zwykły ...uj.

18. jawny, oczywisty przekaz • autor: Nierozpoznany#83972014-10-26 22:11:34

w baśniach i mitach jest, właśnie dzięki interakcji, swoistej więzi. może nie o "innych". może o nas samych?  
[foto]

19. Tak albo inaczej • autor: Ewa Maria Piasecka2014-10-27 20:54:23

W Opowieści typu Rzeczywistość - przekaz został zastąpiony przez ocenę .... a to już krok do subiektywitmu .
 Wracajac do Pratcheta "Trzy Wiedźmy " ...

Babcia Weatherwax odwróciła się powoli, by spojrzeć na publiczność.... Słowa opływały ich w niruchomym powietrzu. To była prawda. Prawdziwsza nawet niż rzeczywistość. To była historia. Może i fałszywa, ale to nie miało nic do rzeczy.
Nigdy nie poświęcała słowom wiele czasu. Uważała je za zbyt niematerialne .. Słowa w istocie były niematerialne, ustępliwe jak woda, ale też potężne jak woda. A teraz spływały na widzów, podmywały brzegi prawdy i unosiły ze sobą przyszłość. ....
Kto napisał ten Teatr, musiał znać się na magii. Nawet ja wierzę w to , a przecież wiem, że nie ma w tym odrobiny prawdy.
To Sztuka będąca Zwierciadłm Życia. I dlatego wszystko jest na odwrót.

[foto]

20. A..subiktywizm • autor: Piotr Jaczewski2014-10-27 22:57:25

fajna sprawa, czasem za bardzo relatywizowana przez tych z zapędami do wszechwiedzy i wszechmocy i demonizowana innego zdania przez ad absurdum.
Księgi magiczne mają coś w rodzaju własnego życia. Niektóre nawet zbyt wiele; na przykład pierwsze wydanie „Necrotelicomiconu" trzeba trzymać między żelaznymi płytami, „Prawdziwa Sztuka Lewitacyi" spędziła ostatnie sto pięćdziesiąt lat między krokwiami da­chu, a „Compendyum Magji Seksu Ge Fordge´a" tkwi w kadzi z lo­dem, w osobnym pomieszczeniu, zaś surowa reguła stwierdza, że dzieło to mogą czytać jedynie magowie po osiemdziesiątce, w mia­rę możliwości martwi.
[foto]

21. Coż • autor: Ewa Maria Piasecka2014-10-27 23:32:32

Każda ocena jest subiektywna bo nie może być obiektywna z racji "skali wartośći " używanej przez jednostkę dokonującą oceny.
Nad Światem Dysku wstawał kolejny dzień..... ale wstawał niezwykle wolno. Oto dlaczego.. Kiedy światło napotyka silne pole magiczne, traci wszelki zapał. Zwalnia natychmiast.....

22. "kiedy światlo napotyka silne pole magiczne..." • autor: Nierozpoznany#86232014-10-30 17:53:00

tak jest.po prostu - zostawia swojemu losowi. to pole  i wszystko dookoła. niech się mają/magją z  mają. i z NLP! i ze specjalistami, którzy wiedzą, jak się bajki opowiada. bożena konczanin
pozdrawiam

23. ...przeczytawszy wzmiankę o... • autor: Nierozpoznany#78522014-10-30 18:07:41

...przeczytawszy wzmiankę o Terrym Pratchett´cie, wspomniałem z głęboką sympatią nieżyjącą już niestety Nuit, oraz jej serdeczny, głęboko filozoficzny acz dyskordiański śmiech nad Babcią Weatherwax i jej "głowologią".
Pratchett świetnie mówi o tabu. W tym wydaniu, o tabu śmierci:  https://www.youtube.com/watch?v=LqjfwrRQvQA

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)