zdjęcie Autora

11 kwietnia 2010

Maria Poziomska

z cyklu: Kamyki filozoficzne (odcinków: 19)

Nie przejmuj się


« Wybór Christine „Antychryst” w Skiroławkach. Zła przyroda Nienackiego »
Zawsze zastanawiam się kto wymyśla te mądrości w stylu: "Nie ma porażek, są tylko nowe doświadczenia" Albo "Nie ma porażek, są tylko informacje zwrotne". Genialne, doprawdy. Ciekawe tylko czy ktokolwiek, kto dostał od życia kopa w d..., zbankrutował, dostał kosza, zaryzykował i przegrał, powie, że "zdobył nowe doświadczenie" albo "otrzymał informację zwrotną". Sądzę raczej, że taki człowiek wykrzyczy kilka starych jak historia ludzkiej mowy słów, które nie uchodzą w towarzystwie. I będzie to jak najbardziej ludzka postawa.
Po co wmawiać sobie, że porażki nie istnieją? Ich istnienie to jak najbardziej "oczywista oczywistość", a zaprzeczanie im w imię "pozytywnego myślenia" jest jakimś absurdem. Negując istnienie niepowodzeń zachowujemy się jak osoba, która na wszystkie przedstawiane jej wątpliwości potrafi odpowiedzieć tylko: "ależ NIC się nie martw, NA PEWNO wszystko będzie dobrze". Albo jak rodzic, który do zapłakanego dziecka mówi: "Daj spokój, przecież NIC się nie stało". Owszem stało się i wcale nie wiadomo czy na pewno wszystko będzie dobrze. Kopy od życia dostajemy po to, abyśmy wiedzieli co schrzaniliśmy i nie schrzanili tego więcej. Jeśli boli - to znaczy, że system kar działa. I stosowania znieczulenia nie ma sensu. Znieczuleni i zasłuchani w mantrę "nicsięniestało" mamy wszystkie szanse przespać ważną lekcję jaką jest porażka, katastrofa, masakra, niewypał, mogiła, klęska.
Owszem stało się i takie jest już życie, że dzieje się często. Shit happens. Dobrze jest wtedy spokojnie opłakać trupa naszego niepowodzenia, odpocząć i powoli poukładać swoje zabawki na nowo, zamiast mamić się głupotami o "informacji zwrotnej".


« Wybór Christine „Antychryst” w Skiroławkach. Zła przyroda Nienackiego »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)