zdjęcie Autora

14 listopada 2015

Karol Żelazny

z cyklu: Złoty Środek (odcinków: 79)

Niebezpieczne rady


« Smutek Klauna Rozplecione wątki »

Widzę takie teksty na FB: "Energia podąża za uwagą, jeśli skupiasz się na smutku, będzie go więcej. Jeśli koncentrujesz się na na pozytywności, ona będzie ci towarzyszyć" No, nie. Jeśli pominiesz swój smutek, żal, niepokój , ból i zepchniesz je w nieświadomość to najprawdopodobniej nastąpi somatyzacja, dysocjacja, projekcja i wykształcenie mechanizmów obronnych. Inaczej mówiąc poważne kłopoty fizyczne i psychiczne.

Nie ma przeciwskzań aby skupiać się na pozytywności, ale nie lekceważ innych uczuć. Bądz dla nich kochającym ojcem lub matką, przytul je do serca. Kiedy się pojawią wejdz w nie cały, zanurz się w np. smutek i jednocześnie bądz jego obserwatorem -TO WAŻNE!

Samo zanurzanie się w smutku pogłębi go, zanurzenie i obserwowanie spowoduje rozpuszczenie smutku lub innych uczuć.

Rada nie skupiania się na smutku może prowadzić, w ekstrymalnych przypadakach, do psychozy. KIedyś spotkalem osobę uwikłaną w Pozytywność Wszechobecną, która zachowywała się bardzo dziwnie. Dotyczyło to mowy ciała jak i treści wypowiedzi. Np. z radością i uśmiechem opowiadała mi o wielu wręcz tragicznych wydarzeniach, które spotkaly ją w życiu, konkludując: nc mnie nie rusza, postawiłam na pozytywność.

Ty możesz 100% postawić na pozytywność, ale czy pozytywność postawi na ciebie? Raczej wątpliwe. Pozytywność nie polega na zaprzeczaniu swoim uczuciom. Przytul te uczucia, nie czyń je sierotami, a one same cię pozytywnie opuszczą, kiedy dojrzeją:)

Złoty Środek: wstęp na końcu

Pewien człowiek był ścigany przez tygrysa, kiedy znalazł się na skraju stromej skarpy. Czepiając się krzaków i korzeni zaczął spuszczać się w dół. "Jestem uratowany" pomyślał, kiedy ku swojemu przerażeniu zobaczył drugiego tygrysa czekającego go na dole.

Nagle zauważył dziką truskawkę, rosnącą na prawie pionowej powierzchni skarpy. Zerwał ją i włożył do ust. Była tak smaczna, że przez chwilę zapomniał o tygrysach, rozkoszując się słodyczą truskawki rozpływającej się w jego ustach.

Ten blog jest właśnie o tej truskawce :)


« Smutek Klauna Rozplecione wątki »

komentarze

1. Masz rację Karolu ale jej nie masz bo.... • autor: Nierozpoznany#80162015-11-14 10:07:00

... jedno nie wyklucza drugiego a nawet wręcz odwrotnie. Twierdzenie że "energia podąża za uwagą" moim zdaniem jest jednym z podstawowych praw życia i energii życiowych. Ale to nie jest jedyny czynnik wpływający na życie i istnenie. Nasze życie jest bardzo złożone i składa się z bardzo wielu elementów na które kierujemy naszą uwagę i energię i dzieje się to na wielu poziomach naszego istnienia. Praktycznie nigdy nie jest tak że cała energia jest skierowana w jednym kierunku, na jedno.
A to o czym piszesz to są elementy niepożądane które rozpraszają lub tłumią naszą energię. I po to żeby je wyeliminować i dysponować większą dawką energii którą możemy skierować w pożądanym kierunku i celu trzeba postąpić tak jak piszesz. Dostrzec te ograniczenia i przeszkody, przyjąć ich istnienie i uwolnić się od nich. Dzięki czemu zyskamy dostęp do większej koncentracji uwagi skupionej na pożądanym celu a przez to większej dawki energii która przyśpieszy osiągnięcie celu i jego rozwój.
Jak ktoś się koncentruje tylko na przeszkodach nigdzie nie dojdzie. Jak koncentruje tylko na celu nie dostrzegając istniejących przeszkód i ograniczeń będzie się poruszał i zmierzał do celu z przeszkodami i trudnościami. A jak dostrzeże te przeszkody i ograniczenia i je wyeliminuje to zyska dodatkową dawkę potencjałów i energii do realizacji oczekiwanych celów.
To jest po prostu proces uzdrawiania, coachingu czy rozwoju.

2. niwątpliwie energia podąża za uwagą • autor: Nierozpoznany#61032015-11-14 10:24:18

dlatego potrzebna jest mądrość użytkownika aby odróżnić ziarno od plew

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)