14 lipca 2012

Viki

z cyklu: Sny i wizje (odcinków: 2517)

Niebieska kredka

Kategoria: Sny i wizje

« Nacięty język Widownia »
Jestem w sklepie, przy ladzie, chce kupić papierosy Jan III Sobieski czerwone. Ale sprzedawca zamiast papierosów podaje mi kredki świecowe, wyciąga jedną niebieską jakby chciała mnie poczęstować. Sprzedawcą jest dziewczyna ma czarne włosy, jest młoda, znam ją skądś. Mówię, że już drugi raz kiedy chcę kupić papierosy podają mi w tym sklepie kredki. Nagle wchodzi mój kolega z dawnych lat i mówi:
-wierzyłem, wierzyłem (lub zwierzałem się, coś w tym stylu)…
-Już nigdy nie zaufam żadnej kobiecie….

Sny i wizje: wstęp na końcu

Każdy, kto ma profil w Tarace, może swoje sny i wizje tu zapisywać.
Każdy, kto jest zalogowany, może sny i wizje komentować.


« Nacięty język Widownia »

komentarze

1. papierosy i kredka • autor: Libra2012-07-29 22:42:35

Zapytam tak, jak Ty mnie: jakie emocje budzi w Tobie ten kolega? Zastanawiasz się, czy go skrzywdziłaś? Może skrzywdziła go ta część Ciebie, którą uosabia czarnowłosa sprzedawczyni o urodzie Japonki? W śnie pokazana jest wymiana "dóbr", czyli relacja, wymiana emocji, uczuć i tego wszystkiego, czym dzielą się ludzie między sobą. Chcesz kupić papierosy (które symbolizują jakieś uzależnienie, coś niedobrego, zatruwającego, choć przez Ciebie pożądanego). Mimo, że tego chcesz - nie otrzymujesz ich. W zamian dziewczyna daje Ci niebieską kredkę. Widać tu wyraźnie opozycję między kolorami: czerwone papierosy - niebieska kredka oraz między "substancjami": co innego symbolizują papierosy, a co innego kredka. Kredka może być narzędziem tworzenia (służy w końcu do rysowania, wyrażania siebie w twórczy sposób. Być może intelektualny ( bo kolor niebieski ). Może ta twórczość, czy twórcze podejście do życia da Ci pewne poczucie wolności i spokoju, zamiast szkodliwych popędów i pożądań, skłonności do irytacji, walki i zdobywania ( symbolika czerwieni + Jan III Sobieski :-)
Kolega, który nie wierzy kobiecie...Albo on chce Ci coś przekazać, albo chodzi o coś w tej sytuacji wymiany dóbr, jakieś Twoje rozczarowania w relacjach. Ale tu musisz się zastanowić, czy ten kolega ma dla Ciebie jakieś znaczenie, czy jest tylko symbolem czegoś.

2. twórczość i uzależnienia • autor: Nierozpoznany#35272012-07-30 08:02:31

Hej libra mamy podobne skojarzenia co do symboli w tym śnie. Dzięki za rozłożenie tego snu na „łopatki”, pomogła mi szczególnie twoja sugestia z końcówki interpretacji, dzięki niej wpadłam na pewną hipotezę (nie wiem czy tak może być)ale najbardziej się skłaniam w tę stronę.

Teraz kilka wyjaśnień, których wcześniej nie było:

Ten sen jak już pisałam najbardziej mnie intrygował. Jeśli chodzi o moje emocje do tego kolegi (a on jest z daawnych lat)-hm są zatarte- raczej lubiłam go. Należał do twardzieli, których raczej „nic nie może zranić”, tym bardziej się zdziwiłam jego słowami. Tak zastanawiam się czy to ja go skrzywdziłam, ale z tego co pamiętam to my byliśmy na stopie koleżeńskiej żadne tam „love story”.
Jeśli chodzi o wymianę tych dóbr to też mnie irytuje-nie dostaję tego co chcę. Kiedyś miałam sen, że idę kupić paczkę papierosów i mi się na tym skończył (w tamtym śnie chodziło o samodzielne zaopatrywanie się). Te papierosy to wiadomo trucizna coś szkodliwego ale te Jan III Sobieski kojarzę z niezależnością finansową (paliłam takie, gdy wiodło mi się lepiej). Opozycja między kolorami jak słusznie zauważyłaś jest znaczna, przedmioty też odmienne. Zastawia mnie ta kredka- napisałaś „może być narzędziem tworzenia (służy w końcu do rysowania, wyrażania siebie w twórczy sposób.” Też się zastanawiałam nad tą „opcją”- główkuję i na razie nic mądrego nie wymyśliłam, co bym miała tworzyć za pomocą tej kredki, ale tu chyba jest rozwiązanie. Może ta sprzedawczyni wiedziała lepiej co dla mnie jest dobre? Bym była szczęśliwa? Muszę pomyśleć, może w końcu mnie oświeci.

Jeśli chodzi o końcówkę twojej interpretacji (główkowałam nad tym od wczoraj nad twoimi sugestiami) i chyba coś w tym symbolu musi być. Niby szczegół ale to ten kolega i jego wypowiedź „męczyła mnie” i to ostro. Nie wiem czy to jest możliwe, bo specem nie jestem ale tak na intuicję to może on jest symbolem „zranionego mężczyzny”? Nie wiem czy kobiety mogą „nosić w sobie” aspekt zranionego mężczyzny? Bo ja bym się skłaniała w tę stronę…

Dzięki za pomocną interpretację
Pozdrawiam

3. malowanie • autor: Libra2012-07-30 18:46:01

To może zamiast główkować, weź do ręki niebieską, świecową kredkę i zacznij malować lub pisać - co tam Ci wyobraźnia podpowie?
Kobieta może mieć w sobie "zranionego mężczyznę", to Animus, jej męski aspekt. Może kolega właśnie jego symbolizuje: niby twardziel, a został (lub czuje się ) zraniony. Czyli jakaś część Ciebie. Jest też archetyp Zranionego Uzdrowiciela - pisał o tym C.G Jung.
I jeszcze, skoro w rzeczywistości paliłaś czy palisz, to papierosy nie muszą symbolizować tego, co pisałam. Pokazują po prostu codzienność.

Pozdrawiam!

4. świecowe kredki • autor: Nierozpoznany#35272012-07-30 20:41:27

świecowe kredki dziś kupiłam, zobaczymy co mi intuicja podpowie :)

Pozdrawiam

Zaloguj się - aby napisać komentarz   Rejestracja - jeśli nie masz konta w Tarace

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)