02 sierpnia 2011

Nadia

z cyklu: Sny i wizje (odcinków: 2518)

Niebieska kredka w oku

Kategoria: Sny i wizje

« Istota pozaziemska, świetlna aureola Krwawe sceny nad jeziorem »
Stoję przed lustrem i wyciągam coś ze skóry powieki prawego oka, jakby drzazgę. Wyduszam ją boleśnie razem z ropą i osoczem i okazuje się, że to jest niebieska kredka. Ma zachwycająco piękny, mocny kolor i naostrzony rysik. Jest trochę brudna od śluzu, kojarzy mi się to z brudnym jeszcze noworodkiem i idę ją umyć pod bieżącą wodą nad zlewem. Czyszczę szczotką, a wtedy ta niebieska farba schodzi i zostaje czyste jasne drewno. Trochę mi szkoda, ale się nie martwię, bo to przecież ciągle niebieska kredka, widzę ten intensywnie niebieski rysik. Myślę, że wsadzę ją potem do pojemnika z innymi kredkami i będę używać pamiętając, że wyjęłam ją z oka.

śniłam 2 sierpień 2011

Sny i wizje: wstęp na końcu

Każdy, kto ma profil w Tarace, może swoje sny i wizje tu zapisywać.
Każdy, kto jest zalogowany, może sny i wizje komentować.


« Istota pozaziemska, świetlna aureola Krwawe sceny nad jeziorem »

komentarze

1. Dużo niebieskiego • autor: Nierozpoznany#82422011-08-02 07:36:11

Zastanawia mnie niebieski kolor w snach ostatnimi czasy: niebieska filiżanka, turkus - niebieski kamień, niebieski kwiat, a teraz kredka. Jak śnią mi się kolory, to teraz jest to tylko niebieski. Czy macie jakieś uwagi na temat symboliki tego koloru?
[foto]

2. Kredka w oku • autor: Wojciech Jóźwiak2011-08-02 14:21:17

Co oznacza niebieski kolor, to wyjaśnić dość łatwo. To jest kolor nieba, symbolizuje więc uduchowienie, inspirację, twórczość i duchowy rozwój. Kolor niebieski kieruje w górę. Działa uduchawiająco, ale jednocześnie daje dystans od twardej rzeczywistości, odrywa od życiowego konkretu. Niebieski jest kolorem duszy – ze wszystkimi plusami i minusami tego znaczenia. (Anglicy-Amerykanie odbierają ten kolor jako smutny, ale wydaje mi się, że ich blue znaczy co innego niż nasz: „niebieski”, „modry”, „błękitny” – te słowa po polsku brzmią optymistycznie, chociaż to jest optymizm jakby nie z tego świata.
Kredka służy do kolorowego rysowania, znaczy więc: „muszę zrobić coś, żeby w moim życiu było kolorowo, czyli ciekawie i mnóstwo wrażeń”. Ponieważ jest niebieska, oznacza „robienie” czegoś właśnie twórczego i duchowo-rozwojowego.
Dlaczego ta kredka jest w oku? Z oka ją wyciągasz? Odpowiedź jest w Ewangelii wg Mateusza (7.3): „Czemu widzisz źdźbło w oku brata swego, a belki w oku swoim nie dostrzegasz?” Sen powiada coś podobnego: „Widzisz u innych ich duchowe i twórcze zalety, a nie potrafisz ich wystarczająco docenić u samej siebie!” Sen jednocześnie ostrzega, że ta droga do akceptacji i afirmacji samej siebie nie będzie łatwa („może boleć”), ponieważ będziesz musiała samej siebie spojrzeć prosto w oczy – tak jak wtedy, kiedy wyciągasz sobie coś co wpadło do oka.
Jeszcze jest w śnie wątek skojarzenia z noworodkiem, porodem i śluzem, ropą i inną „biologią”. Co stoi w pewnej, pozornej, sprzeczności z uduchowionym błękitem. Rozumiem to tak, że sen wskazuje, że to co duchowe i to co biologiczne, naprawdę na twojej drodze powinny iść razem. Czyli, inaczej mówiąc, powinnaś umieć brać duchową inspirację z komórek, tkanek własnego ciała.

3. Dziękuję za interpretację. Od • autor: Nierozpoznany#82422011-08-02 20:52:53

Dziękuję za interpretację. Od jakiegoś czasu mam wrażenie, że jestem za bardzo "odleciana", że rozmijam się z rzeczywistością i obawiam się, że ona mi się zaraz boleśnie przypomni. Trochę mnie dziwi, że sny przez ten powtarzający się kolor niebieski, zachęcają mnie do rozwoju duchowego i twórczości, zamiast alarmować "weź się, dziewczyno, za robotę". Mam nadzieję, że ma to jednak większy sens, niz mi się wydaje.

4. Spojrzeć z dystansu • autor: Nierozpoznany#82422011-08-04 09:12:46

Niebieska kredka zachęca, myślę, by spojrzeć na pewne rzeczy z dystansu. A ponieważ została wyciągnięta z prawego oka, to jeszcze żeby widzieć racjonalnie.

5. Nadja, śpisz?, • autor: Nierozpoznany#35272011-08-08 17:33:48

to obudź się i wrzuć "coś na ruszt", to poczytamy :)

P.s nie wiedziałam gdzie zapisać i dlatego piszę tu...

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)