zdjęcie Autora

21 października 2013

Maria Poziomska

z cyklu: Tarot w poziomie i w innych wymiarach (odcinków: 13)

Nieznane dziecko

Kategoria: Tarot

« Kościelne losy Tarotowy portret Facebooka »

Trafiłam dzisiaj na informację prasową na temat tajemniczej, jasnowłosej dziewczynce znalezionej w obozowisku Romów w Grecji. Policjanci trafili na dziecko podczas poszukiwania broni i narkotyków. Ich uwagę zwróciła jasna karnacja dziecka. Badania genetyczne potwierdziły początkowe przypuszczenia – dziewczynka nie jest biologiczną córką Romów. Przybrani, romscy rodzice podają sprzeczne wersje na temat jej pochodzenia. Obecnie Interpol poszukuje rodziców dziecka. 
Tego typu historie są tyleż poruszające, co mroczne, dlatego rzadko analizuję tego typu sprawy.
Tym razem jednak postanowiłam użyć kart do próby odpowiedzi na pytanie skąd pochodzi jasnowłose dziecko. Dlaczego? Przede wszystkim chciałabym pokazać jak można posługiwać się tarotem w tego typu sprawach. Do rozwiązywania zagadek, że tak to nazwę, kryminalnych, używam talii z ilustracjami na małych arkanach. Robię tak, ponieważ czasem obrazy na kartach mogą dawać pewne wskazówki co do rozwiązania problemu. Jest to potrzebne w wyjątkowych, trudnych sytuacjach, w których jest dużo niewiadomych. Aby porównać jak w takich sprawach działają karty obrazkowe i nie obrazkowe przedstawię najpierw interpretację rozkładu przy pomocy Tarota Marsylskiego, a potem Ridera – Waite’a.

Tym razem znów zastosuję rozkład naturalny. Moje pytanie brzmi: Kim jest dziewczynka znaleziona przez greckich policjantów?

Pierwsza karta to dziesiątka kijów. No cóż, sprawa nie wygląda zbyt wesoło. Źródłem sytuacji, w której znalazło się dziecko jest przemoc. Prawdopodobnie tyleż ważną, co negatywną rolę odegrała tu jakaś osoba, która bynajmniej nie miała pokojowych zamiarów. Dziesiątka oznacza też pewnego rodzaju wypalenie, zastój i poczucie bezsensu. Czyżby było tak, że dziecko zjawiło się w rodzinie dla jakiegoś konkretnego celu, który potem stracił znaczenie? Ktoś zaopiekował się dziewczynką po coś, a potem zmienił zdanie. Ale dziecko już zostało. Druga karta to piątka kielichów. Wokół pobytu małej Marii w romskiej rodzinie narosło mnóstwo negatywnych emocji. Dziecko było przedmiotem kłótni wewnątrz grupy, w której się znalazło. Prawdopodobnie obawiano się, że dziewczynka swoim wyglądem będzie niepotrzebnie zwracać uwagę osób postronnych. Były to, jak widać obawy uzasadnione. Karta trzecia to as kielichów. Co robić? W rozwiązaniu sprawy ważne są poszlaki i intuicja. Warto też sprawdzać wszystkie wątki, na które osoby przesłuchiwane będą reagować emocjonalnie. Czasami w tego typu sprawach as kielichów oznacza, że zaginięcie miało związek z miejscem, gdzie jest woda. Na czwartej pozycji widnieje król kijów. Karta numer cztery to obciążenie z przeszłości. Może więc być to jakiś zadawniony konflikt z bardzo silną, może nawet dość prominentną osobą. Coś takiego mogło wydarzyć się w związku ze sprawą zniknięcia, a może uprowadzenia dziecka. Wydaje się, że ta rzecz prędzej czy później wypłynie. Niemniej jednak król kijów na tej właśnie pozycji jest tu dla mnie dość niejasny. Kolejna pozycja, to karta numer pięć. Wskazuje na osoby towarzyszące tej sprawie i odgrywające w niej istotną rolę. Na tej pozycji widnieje Kapłanka. Zatem jest jakaś zagadkowa kobieta, która wie, co się wydarzyło i dotarcie do niej będzie kluczem do rozwiązania sprawy. Dziesiątka kielichów na ostatniej, szóstej pozycji wskazuje, że dochodzenie zakończy się sukcesem. Zagadka pochodzenie dziewczynki zostanie rozwiązana. A jednak nie będzie to bajkowe zakończenie. Prawda o historii dziecka może okazać się dość rozczarowująca i przykra.

Spójrzmy teraz, co podpowiedzą nam w tej sprawie obrazy na kartach Ridera – Waite’a. 

Dziesiątka kijów to mężczyzna niosący ogromną wiązkę kijów. Powiedziałabym, że dziecko miało wykonywać jakieś trudne i ciężkie zadania. W świetle klasycznego znaczenia tej karty, dodałabym, że istniał jakiś silny i brutalny osobnik, który miał sprawować nad dziewczyną pieczę podczas pracy. Na drugiej pozycji widnieje, jak już wspomniałam piątka kielichów. U Waite’a obraz na karcie przedstawia odzianego w czarny płaszcz mężczyznę zdającego się opłakiwać przewrócone kielichy. Za nim stoją inne kielichy. Co może znaczyć taki obraz na drugim miejscu w rozkładzie, czyli na miejscu przeszkód i problemów? Stawiałabym na rozpacz osoby, która dziecko utraciła. Jednak osoba ta nie wykorzystała wszystkich możliwych działań, aby odzyskać dziewczynkę. Nie znaczy to, że biologiczni rodzice mieli złą wolę. Po prostu z jakichś przyczyn nie mogli albo nie potrafili podjąć prawidłowych kroków, aby powalczyć o powrót córki. Zwróćmy jeszcze raz uwagę na postać z karty. Jest załamana, ale nie robi nic. Stoi bezczynnie i skupia się tylko na negatywnych aspektach sprawy, które symbolizują przewrócone kielichy. Trzecia karta, wskazująca na to, co robić, czyli as kielichów to u Waite’a dłoń z kielichem wysuwająca się z chmury nad oceanem. Interpretacje mogą być różne, ale ja znów widzę wodę, prawdopodobnie morze. Kielich w wyciągniętej dłoni to także symbol kontaktów międzyludzkich. Zatem na pewno wejście w bliższe relacje z osobami z otoczenia dziecka pozwoliłoby zdobyć pewne informacje. Jednak w przypadku społeczności romskich, może być to szalenie trudne. Na czwartej pozycji widnieje król kijów, o którym już pisałam. Talia obrazkowa niewiele tu wnosi poza tym, że mężczyzna na niej jest rudowłosy. Karta piąta, czyli nazwijmy to „osoba towarzysząca”, Kapłanka różni się od marsylskiej tym, że za jej plecami widać wodę. Zatem znów powraca czynnik emocji. Istnieje jakaś osoba, kobieta, która wie dokładnie co się stało i jakie były przyczyny całego zajścia. Ale woda widoczna na karcie znów nie daje mi spokoju. Może można odczytywać ją dosłownie? Ostatnia karta, oznaczająca rozwiązanie sprawy to dziesiątka kielichów przedstawiająca wesołą rodzinę. Mężczyzna i kobieta wpatrzeni są w tęczę, obok bawią się dzieci. Prędzej czy później, powiedziałabym, tajemnicze dziecko znajdzie nową rodzinę (niekoniecznie biologiczną, a być może – nie od razu). Co mnie niepokoi to fakt, że szczęśliwi ludzie na karcie, widoczni są od tyłu i z daleka. Może to wskazywać na to, że dziecku nie będzie łatwo przystosować się do zmiany sytuacji, włączyć od razu w życie rodzinne i do pewnego czasu pozostanie na uboczu.

Dodam jeszcze, że małe arkana w rozkładzie występują tylko w dwóch kolorach: kielichów i kijów. Wskazuje to na duże nagromadzenie emocji wokół tej sprawy (kielichy) oraz na gwałtowne i nie zawsze przemyślane działania (kije). Wykluczałabym tu raczej jakieś skomplikowane, przemyślane intrygi, ze względu na brak mieczy. Brak monet wskazuje też, że w sprawie nie chodziło, w każdym razie nie bezpośrednio, o pieniądze.

Jeśli ktoś ma inne pomysły na zinterpretowanie kart, zapraszam do komentowania.
« Kościelne losy Tarotowy portret Facebooka »

komentarze

1. Rozwiązanie • autor: Nierozpoznany#10542013-11-04 16:30:27

Tutaj, na moim blogu zamieściłam rozwiązanie sprawy wraz z komentarzem. Widać wyraźnie przewagę rozkładu przy pomocy Ridera - Waite'a.

2. Obrazki... • autor: Nierozpoznany#2082013-11-04 17:54:18

Czesc Mario (pozwole sobie na Ty, spotkalismy sie kiedys w realu), fajny jest pomysl na tego bloga, studium przypadkow, kopalnia praktycznej wiedzy. Moglabys - o ile chcesz - napisac kiedys, jak dochodzilas do stosowanych przez siebie rozwiazan - rozkladow kart, ich odwracania/nieodwracania, bhp pracy etc.

>> Widać wyraźnie przewagę rozkładu przy pomocy Ridera - Waite'a.

Karty R-W, jakkolwiek uwazam je za herezje tarotowa, do wrozenia w sprawach drobnych sa znakomite, czasami ukladaja sie wrecz w historyjki obrazkowe, gdzie np. osoby ktore maja sie rozstac ustawiaja sie do siebie plecami itd itp. Szok : )

Pozdrawiam!

3. Witaj Inqubusie, cieszę... • autor: Nierozpoznany#10542013-11-05 10:56:33

Witaj Inqubusie, cieszę się, że tu zaglądasz
Co do tarota RW zgadzam się. Sama zamiana miejsc Sprawiedliwości i Mocy jest dla mnie mocno kontrowersyjna. Ale jeśli chodzi o skuteczność talii i magię obrazów to po prostu jest to coś niezwykłego. Faktycznie, czasem ma się wrażenie, że układają się w komiksy :)

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)