zdjêcie Autora

07 listopada 2016

Jan Szeliga

z cyklu: Moja Twarda ¦cie¿ka (odcinków: 80)

Noc Kupa³y 2016 r.
Relacja z warsztatów Twardej ¦cie¿ki na Noc Kupa³y, które odby³y siê w dniach 17-19 czerwca 2016 w Zawadach ko³o Czêstochowy

Kategoria: Twarda ¦cie¿ka

« Survival Mania w Grabskim Siole k. Skierniewic 20 - 22 maja 2016 r. Sza³as potu w Miejskiej Kniei »
O¶rodek Harcerski w Zawadach go¶ci³ nas w ubieg³ym roku 2 razy. Odby³y siê tutaj pionierskie warsztaty ³±cz±ce praktyki tantryczne z praktykami Twardej ¦cie¿ki. Nazwali¶my je "Tward± Tantr±".
Tym razem w to miejsce przyci±gnê³a nas chêæ celebracji Nocy Kupa³y.
Na pocz±tku naszego spotkania pogoda by³a s³oneczna, lecz nie by³o za ciep³o. Jednak z biegiem czasu robi³o siê coraz bardziej gor±co, zarówno w pogodzie, jak te¿ w naszych praktykach.
Nasze dzia³ania rozpoczêli¶my powitalnym krêgiem. Na warsztaty przyjecha³o kilka nowych osób, jak te¿ kilku sta³ych bywalców. W czasie trwania powitalnego krêgu poznali¶my imiona uczestników warsztatów oraz ich motywacje do wziêcia udzia³u w takich dzia³aniach.

Powitalny kr±g


Przygotowanie terenu do dzia³añ


Po wstêpnym zapoznaniu siê i zaznajomieniu uczestników warsztatów z zasadami Twardej ¦cie¿ki, zabrali¶my siê ¿wawo do pracy. Musieli¶my przygotowaæ teren do naszych dzia³añ. Zanim rozpalili¶my ogieñ, skosili¶my trawê i oczy¶cili¶my teren z innych przedmiotów, które mog³yby nam przeszkadzaæ w rozpaleniu ogniska i w uformowaniu ¶cie¿ki ognia.

Pora rozpaliæ ognisko do chodzenia po ogniu


Ognisko p³onie


Ró¿ne oblicza ognia

Drewno by³o bardzo suche, wiêc ognisko szybko siê rozpali³o. Chwilami ogieñ przybiera³ bardzo ciekawe kszta³ty.

Moc ognia


Oswajamy siê z ogniem

Noc Kupa³y to s³owiañskie ¶wiêto zwi±zane z letnim przesileniem S³oñca. Jest to ¶wiêto ognia, wody, s³oñca i ksiê¿yca, urodzaju, p³odno¶ci, rado¶ci i mi³o¶ci.
W pi±tek wieczorem pracowali¶my z ¿ywio³em ognia, skacz±c przez ognisko i przechodz±c po ¶cie¿ce ognia, natomiast w sobotê - pracowali¶my z ¿ywio³em wody, m.in. w sza³asie potu.
Specjalnie na tê okazjê wiêkszo¶æ uczestników warsztatów przebra³a siê w s³owiañskie stroje. Nawi±zali¶my te¿ do praktyk s³owiañskich, skacz±c przez ognisko, co - wg S³owian - mia³o zapewniæ szczê¶cie i powodzenie w ca³ym roku.



Skaczemy przez ogieñ

Tañce przy bêbnach i grzechotkach trwa³y do czasu, a¿ ogieñ siê wypali³. Przysz³a wtedy pora na to, aby uformowaæ ¶cie¿kê ognia i po niej przej¶æ.

Pora na przej¶cie po roz¿arzonych wêglach



Przej¶cie po ogniu wywo³a³o w nas du¿o rado¶ci. Tañce przy ognisku, które ponownie rozpalili¶my przy d¼wiêkach bêbnów i grzechotek, trwa³y do pó¼na w nocy.

Poranne malowanie mandali


Malujemy mandalê

Sobotnie praktyki rozpoczêli¶my od malowania mandali. Ka¿dy wybiera³ sobie rysunek do malowania, który mu wpad³ w oko, i nastêpnie kolorowa³ go kredkami. Po ukoñczeniu - nasze mandale by³y interpretowane przez Ma³gosiê Pietkê.
Po obiedzie zabrali¶my siê za budowê sza³asu potu.

Pocz±tek budowy sza³asu potu


Budujemy sza³as potu


Wi±¿emy patyki konstrukcji sza³asu


Przykrywamy sza³as kocami


Sza³as potu gotowy


Chwila odpoczynku na trawie

£adna pogoda, i ³atwa dostêpno¶æ wszystkich materia³ów do budowy sza³asu, sprawi³y, ¿e szybko uporali¶my siê z budow±. Teraz przysz³a kolej na nawi±zanie do tradycji s³owiañskich i plecenie wianków. Po chwili wianki by³y ju¿ gotowe.
Mo¿na je by³o za³o¿yæ na g³owê i rozpalaæ ognisko do sza³asu potu.

Pleciemy wianki


Wianki gotowe


Kopczyk z przedmiotami mocy


Rozpalamy ogieñ do sza³asu potu


Tañce kupalne przy ognisku

Gdy rozpalili¶my ogieñ - ksiê¿yc, który zbli¿a³ siê do pe³ni, zacz±³ do nas zagl±daæ zza rosn±cych w pobli¿u drzew. My w tym czasie, tañcz±c rado¶nie przy ognisku, grali¶my na bêbnach i grzechotkach.


Gdy kamienie siê nagrza³y, by³o ju¿ do¶æ ciemno. Weszli¶my wtedy do sza³asu, kamienie zosta³y wniesione i zaczê³a siê sauna indiañska. Po wyj¶ciu z sza³asu wiêkszo¶æ osób uda³a siê w stronê pobliskiej rzeki. Do przej¶cia mieli¶my oko³o 150 metrów. Drogê pokonali¶my w ¶wietle bardzo jasno ¶wiec±cego ksiê¿yca.
Nad sam± rzek± unosi³a siê mg³a, która - o¶wietlona blaskiem ksiê¿yca - sprawia³a magiczne wra¿enie.
Kto¶ wrzuci³ swój wianek do wody, wypowiadaj±c ¿yczenie rych³ego znalezienia partnera. (Wiemy ju¿ z perspektywy czasu, ¿e ¿yczenie to szybko siê spe³ni³o).
Z okrzykiem rado¶ci wpadli¶my do rzeki, chlapi±c siê wzajemnie wod±. By³o to bardzo przyjemne i och³adzaj±ce po tym, jak rozgrzali¶my siê mocno w sza³asie.
Po kilku minutach k±pieli w rzece wrócili¶my do miejsca, gdzie sta³ sza³as i pali³o siê ognisko. Poniewa¿ ¶wiêtowali¶my Noc Kupa³y, specjalnie z tej okazji urz±dzili¶my sobie te¿ saunê s³owiañsk±, w której m.in. smagali¶my siê nawzajem witkami brzozowymi.
Sauna s³owiañska zakoñczy³a siê, gdy ju¿ prawie mia³o zacz±æ ¶witaæ. By³o tak cudownie, ¿e nie chcia³o nam siê opuszczaæ tego miejsca i wracaæ do domków po to, aby siê przespaæ przynajmniej kilka godzin.

Rozmowy w krêgu


Przyszed³ czas na zakoñczenie warsztatów


Pora na po¿egnanie


Zdjêcie grupowe

Niedzielny poranek przywita³ nas piêkn± s³oneczn± pogod±. Po ¶niadaniu rozebrali¶my sza³as i rozwiesili¶my koce do wysuszenia. Zebrali¶my siê w krêgu po to, aby opowiedzieæ sobie o swoich wra¿eniach z tego, co siê ostatnio wydarzy³o. Nastêpnie wys³ali¶my or³y i przyszed³ czas na po¿egnanie i zakoñczenie warsztatów.
Warsztaty kupalne okaza³y siê byæ bardzo dobrym pomys³em. By³y one bardzo udane, a wiêkszo¶æ ich uczestników zadeklarowa³a chêæ udzia³u w nastêpnych takich warsztatach. Zapewne spotkamy siê na warsztatach, z okazji Nocy Kupa³y, w nastêpnym roku.
Bardzo dziêkujê wszystkim uczestnikom za bardzo owocnie i rado¶nie spêdzony czas :)

Moja Twarda ¦cie¿ka: wstêp na koñcu

Warsztaty i praktyki Twardej ¦cie¿ki, które prowadzi³em i w których bra³em udzia³.

Korekta przez: ()



« Survival Mania w Grabskim Siole k. Skierniewic 20 - 22 maja 2016 r. Sza³as potu w Miejskiej Kniei »

Komentowanie wy³±czone wszêdzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegl±d Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- has³o
Zaloguj
Pomiñ   Zapomnia³em/am has³a!

Zapisz siê (za³ó¿ konto w Tarace)