zdjęcie Autora

20 marca 2020

Andrzej Gąsiorowski

z cyklu: Notatki z pandemii (odcinków: 12)

Re-terraformacja
19.03.2020


« O czym nam mówią koronawirus i pochyłe drzewo Dlaczego w Japonii nie widziałem Japonki »

Dziś krótko. Sytuacja jest rozwojowa i w zasadzie wiemy, że warianty przeciwdziałania kryzysowi dzielimy na złe i jeszcze gorsze. Co uderza, to zupełnie fundamentalne zaniechanie władz poszczególnych państw, a także organizacji międzynarodowych, w obszarze przekazu, co spowodowało pandemię.

Tymczasem pandemię spowodowała niekontrolowana w jakikolwiek sposób anihilacja przyrody i w szerzej perspektywie katastrofa klimatyczna. Działania rządów, koncentrujące się na ogarnianiu rozpędzającej się katastrofy, pozbawione osadzenia w przyczynach pandemii, bez czytelnego przekazu do obywateli, mieszkańców Ziemi, mogą powodować narastające znużenie i brak wiary we własne siły. Jednostek, społeczności, narodów i państw.

To czego w mojej ocenie potrzebujemy, to czegoś w rodzaju re-terraformacji Ziemi. Od początku naszego istnienia tu dokonujemy bowiem de-terraformacji. Proces ten przyspieszył na przełomie wieków do monstrualnych rozmiarów, ale to ten proces pozbawia nas nadziei, bo nasze ciała i mózgi doskonale czują, że niszczenie habitatu, prowadzi do masowej zagłady życia na Ziemi i że zginiemy jako gatunek. Nie umrzemy, a po prostu zginiemy. To dlatego uciekamy w tragifarsę globalizacji i frenetycznej, kompulsywnej konsumpcji, którą przełamuje dopiero bezpośredni i bardzo poważny czynnik stresu. Wirus pokazuje to aż nadto czytelnie.

Ludzie nie mogą nie działać. Zostali w domach (już z nich wychodzą), bo zaniechanie wychodzenia udało się przekuć w działanie. Tylko tak umieją działać ludzie. Prawdziwe zaniechania są dostępne dla nielicznych mędrców i dziwaków.

Co zatem robić? Potrzebna jest dokonana w porozumieniu z naukowcami, rolnikami i praktykami rozwiązań rolnictwa regeneracyjnego re-terraformcja Ziemi. Przy niej będą mogły pracować firmy i ludzie zajmujący się dziś de-terraformacją. Całe siły powinny być przekierowane z budowania cmentarnej infrastruktury w postaci dróg, lotnisk, chodników, obiektów sportowych i rozrywkowych na odtwarzanie przyrody i naturalnych procesów glebowych. Zdaję sobie sprawę z trudności, ale takie przekierowanie uspokoiłoby sytuację i dało nadzieję. To nadziei dziś nie mamy przede wszystkim. I mamy polityków, którzy o tym, co tu piszę, nie mają pojęcia.

Re-terraformacji powinna towarzyszyć rzeczywista przemiana energetyczna w kierunku zmniejszenia emisyjności, oparta na energii jądrowej, szybkich międzynarodowych porozumieniach dotyczących ograniczania zużywania energii, głównie w nocy, efektywności energetycznej i tam gdzie trzeba i można – odnawialnych źródłach energii. Potrzebne są tu szybkie sukcesy, których nie osiągniemy w wersji 100% OZE, która jest systemową fikcją faktów i wyobrażeń i powoduje całkowitą mitygacyjną demotywację.

Bez osadzenia walki z epidemią w takim kontekście, po wybrnięciu z niej, wejdziemy w fazę całkowitej dekadencji i rozpadu. O ile nie nastąpią wcześniej. Tylko taki wariant, wariant uwzględniający naturalną ludzką aktywność, który tak pięknie się przejawia w walce z wirusem, pozwoliłby na przełamanie marazmu antropoecenu.

Nie spieprzmy tego do reszty!

Ne wspominam dziś nic o przywracaniu przyrody, bo cały wpis jest temu poświęcony.


POPRZEDNIE WPISY z cyklu Notatki z pandemii:

15.03.2020 – O czym nam mówią koronawirus i pochyłe drzewo

16.03.2020 – Kwarantanna dzieci trwa. Dorośli w pracy

18.03.2020 – Wielkie sprzątanie przyrody nie ustaje

Notatki z pandemii: wstęp na końcu

Teksty re-publikowane z bloga Autora p.t. Dlaczego ludzie wycinają drzewa?, subseria „Notatki z pandemii”. W Tarace za uprzejmą zgodą.


« O czym nam mówią koronawirus i pochyłe drzewo Dlaczego w Japonii nie widziałem Japonki »

komentarze

[foto]

1. Bingo! Czuć zbliżające się wpływy Wodnika • autor: Wojciech Jóźwiak2020-03-20 17:04:06

Bingo! Takich haseł & programów nam i Światu brakowało! Czuje się wpływy Wodnika. (Bo Saturn wychodzi z Koziorożca i jest teraz Koz 29°53’ Koz. czyli do Punktu Wodnika brakuje mu ledwo 7 minut kątowych, więc i tak już jest w ścisłej koniunkcji z Zerem Wodnika)
Re-terraformacja! To jest dobre hasło na nową Wielką Narrację, po tym, jakoby w czasach postmodernizmu Wielkie Narracje miały wyginąć. Ale one wrócą i oby narracja re-terraformacji wzięła górę! (Nad np. reewangelizacją, remarksizacją lub rekonsumpcjonizacją.)
Przy okazji do tagów -- czyli tematów, o których w Tarace jest pisane -- dodałem dwa: rewilding i (właśnie) re-terraformacja.
Szacun(ek) dla Andrzeja!

PS. Zamiast postmodernizm wpisało mi się zrazu psotmodernizm. Ok, niech tak będzie: psotny postmodernizm, a kysz.
[foto]

2. A tu "Potrzebne... • autor: Mirosław Piróg2020-03-20 21:07:45

A tu "Potrzebne są tu szybkie sukcesy, których nie osiągniemy w wersji 100% OZE, która jest systemową fikcją faktów i wyobrażeń i powoduje całkowitą mitygacyjną demotywację" mi się przypomina Kato Starszy: "Ceterum censeo Carthagingam esse delendum". Psoty, a kysz :)    
[foto]

3. Wizje wizjonerów... • autor: Wojciech Jóźwiak2020-03-20 21:37:41

...czasem były realizowane.
[foto]

4. Zrobiło się bojowo! • autor: Arkadiusz2020-03-20 21:56:50

Planety dziś sprzyjają. Coś umiera (cywilizacja i jej hurra optymizm), coś nowego powinno się narodzić. Reterraformacja mi pasuje jako hasło. Czeka nas trud ratowania planety, na początek uświadomienia jak największej liczby ludzi o tej konieczności. Ziemska (koziorożcowa) reformacja.

5. Arkadiusz: Jak to zrobić? • autor: Ylvaluiza2020-03-21 14:02:45

Jak uświadamiać? Musimy przejąć media! Mam wrażenie, że poza nami nikt nie ma ochoty na radykalne uświadamianie ludzkości, tzn. nikt z tych, którzy mają takie możliwości. Potrzebne byłyby codzienne komunikaty na czerwonym tle podobne do tych, jakie teraz pojawiają się w TV i internecie w związku z epidemią, wystąpienia rządu, odgórne zakazy i nakazy, zorganizowana akcja. Spójrzmy jak łatwo poprzez nachalną kryptoreklamę na CAŁYM świecie w ciągu miesiąca czy dwóch udało się wypromować FB. Można? Można. Tylko ktoś w tym musi czuć interes. 
[foto]

6. Na razie • autor: Arkadiusz2020-03-21 16:08:54

Na razie większość ludzi myśli, że kryzys jest chwilowy. Owszem, jest strach, ale już za moment ludzie będą chcieli wrócić do swoich dotychczasowych zachowań i robić dokładnie to samo co wcześniej. Dlatego też niewielu interesuje czemu wirus się pojawił, czy ma coś wspólnego z kryzysem biosfery, a jeśli już ludzie gdybają to raczej w kierunku tajnych rządowych spisków. Marzą żeby się to jak najszybciej skończyło i najlepiej okazało złym snem. Większość nadal marzy o wzroście i przyśpieszeniu. Dopiero ewentualne przedłużenie kryzysu albo jego częste nawroty w różnych formach coś zmienią. Częste kryzysy spowodują, że obietnice wzrostu ze strony rządzących tego świata zaczną wyglądać żałośnie i zacznie się zadawanie niewygodnych pytań, szukanie przyczyn i dróg wyjścia. Niezależnie czy zdążymy naprawić Ziemię czy nie, warto spróbować.
Chociaż obawiam się, że jak pojawią się kryzysy, to (reaktywni - Yin, jak napisał Wojciech) politycy chętniej doprowadzą do szukania winnych, prowadzenia wojen sąsiedzkich niż zgodzą się na politykę odpowiedzialności planetarnej. Trzeba obserwować polityków i wspierać ruchy prodemokratyczne i proekologiczne. Pomysły polityczne Wojciecha są cenną wskazówką, czego potrzebujemy.
[foto]

7. Arkadiuszu, jest ósmy postulat • autor: Wojciech Jóźwiak2020-03-21 22:56:14

Arkadiuszu, dzięki za uznanie.
Dopisałem... Ósmy postulat: nowy - ale szlachetny - europejski kolonializm
[foto]

8. Do Mirosława Piroga • autor: Andrzej Gąsiorowski2020-03-23 06:51:30

Jako analogię do Katona Starszego podaję te słowa w moich wpisach. 
"Poza tym uważam, że musimy pozwolić na naturalną sukcesję przyrody wokół nas. Im szybciej to zrobimy, tym lepiej. To nas nic nie kosztuje. Jej dalsze usuwanie, ja widać, kosztuje wiele. Być może wszystko".


Ale tego nie widzisz, bo widzisz, co Ci pasuje. 

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)