zdjęcie Autora

22 lutego 2015

Piotr Jaczewski

z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)

Nowy wspaniały świat
Błogosławieństwo bóstwa

Kategoria: Nowy szamanizm
Tematy/tagi: uzależnienie

« Czuły punkt Grząski Grunt »

Inteligencja z definicji mająca służyć rozwiązywaniu problemów, w miarę  swojego ujawniania i rozwoju zaczyna sama stanowić problem. Oto rozwiązywanie problemów w głowie staje się łatwiejsze niż w rzeczywistości. Sensu i spójności własnych poglądów pilnuje zaprzyjaźniony przyjacielski monolog lub równie oswojony krytyk. Pamięć zdaje się potwierdzać nasze słowa. Świat podkręcony heurystykami pozbawiony jest kantów rzeczywistości.

Nieważne, czy to wizja szczególnie wspaniałego, rozumniejszego,  ważniejszego i bardziej wyjątkowego JA, czy wizja szczególnego, wyjątkowego ważnego nowego świata, wspaniałego pełnego świata (w którym to Ja mogłoby żyć). Liczy się, że lepsze jest wrogiem dobrego.

Im bardziej szczególne, ważne i wyjątkowe treści w niej się przejawiają. Im lepszą mają legitymizującą „podkładkę”. Im bardziej budują swoją konieczność, natychmiastowość i pilność - tym większą nieszczęśliwość wprowadzają. Tym bardziej inna, dziwna i obca staje się niepoddająca się owej koloryzacji rzeczywistość, tym boleśniejszy „kac”, moralniak strachu, wstydu i gniewu związany z jej odkrywaniem.

Mając prosty fałszywy wybór: Ból i Przyjemność; Złe emocje i dobre uczucia; Nonsens i Sens;Wspierających przyjaciół i zływrogich wrogów coraz inteligentniejsze racjonalizacje znajdujemy, by chcieć coraz bardziej, coraz lepszego nowszego, wspanialszego…

To konsekwentnie pozbawia nas zdolności cieszenia się czymkolwiek. Niczego nie możemy przełknąć, a wszystko stanowi dla nas truciznę. Tak właśnie powstaje świat głodnych duchów. 

Tkanie słów: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!

Korekta przez: Radek Ziemic (2015-02-24)« Czuły punkt Grząski Grunt »

komentarze

[foto]

1. Wikipedia • autor: Wojciech Jóźwiak2015-02-23 10:01:00

Piotrze, czy to Ty sam zamieszczasz w Wikipedii te notki, do których potem odsyłasz z Taraki? Jak np. ta dzisiejsza: http://pl.wikipedia.org/wiki/Heurystyki_wydawania_s%C4%85d%C3%B3w --?
[foto]

2. Tylko • autor: Piotr Jaczewski2015-02-23 19:42:20

namolnie popycham do szukania dalej. Wikipedystą nie jestem, bo nie mam czasu, a w dodatku lubię zajmować subiektywne stanowisko. Przynajmniej czasami :)

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)