zdjęcie Autora

19 maja 2014

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Auto-promo Taraki 3 (odcinków: 142)

Nowy wygląd i nowa lista dyskusyjna

Kategoria: Projekt Taraka

« Autorzy Taraki - statystyki i rankingi Zjazd Taraki, proponuję urządzić »

Jak pewnie już zauważyłaś/eś, zmienił się nagłówek Taraki. Wszystkie opcje i linki są teraz w górnym pasku menu. Hasła w pasku rozwijają się, gdy najedziesz na nie myszą. Górny pasek jest stale widoczny, nie przesuwa się gdy przewijasz stronę. Przy każdym położeniu strony masz dostęp do wszystkich opcji i linków.

Taki jest obecny trend budowania stron. Może nawet Taraka w tym momencie wyszła do przodu w ściganiu się na nowoczesność obsługi. W tym przejściu na stałe menu lub stały i rozwijany nagłówek (stały czyli „fixed”) widzę kolejny krok w uwalnianiu się strony internetowej od starego wzoru odziedziczonego po gazecie lub plakacie. Bo z początku strony były robione właśnie na wzór gazet, ulotek lub plakatów (jak samochody na wzór bryczek). Niewygodnych w porównaniu z papierem, bo przewijanych (scrolled). Za tym szedł przymus, żeby jak najwięcej haseł, tytułów i linków upchnąć na pierwszej stronie (home) i u góry tej strony. No bo użytkownik (user) czego nie zobaczy w pierwszym rzucie oka na ekran, to już nie zobaczy. Ale powoli dociera do projektantów stron, że userzy nauczyli się machać myszą i robią to coraz śmielej. Naprzeciw temu zjawisku wychodzi nowy wygląd Taraki.

Jeśli widzisz, że coś trzeba zmienić, ulepszyć lub poprawić, pisz. Kontakt do mnie u góry :) w rozwijance pod hasłem „TARAKA”.

Nowa lista dyskusyjna nazywa się „Doradcy Taraki”, zapisuję ja i ręcznie, nie ma nigdzie linku auto-zapisującego. Działa na Googlach. Zapewne uruchomię jej drugi wariant jako forum Taraki. Zebrałem na tej liście osoby, które już wcześniej interesowały się Taraką nie tylko jako witryną do czytania, ale również bardziej osobiście troszczyły się o to, jak Tarakę rozwinąć i ulepszyć. Mam nadzieję, że dzięki tej liście powstanie (bo już powstaje!) mała ale sprawna społeczność wspierająca Tarakę. Jeśli jeszcze do niej nie należysz, a chcesz, napisz.

Auto-promo Taraki 3: wstęp na końcu

Starsze teksty z tego cyklu w blogach Auto-promo 2 i Auto-promo.« Autorzy Taraki - statystyki i rankingi Zjazd Taraki, proponuję urządzić »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)