zdjęcie Autora

21 października 2018

Mirosław Piróg

z cyklu: Inne Myśli, re (odcinków: 104)

O Heraklicie

Kategoria: Mistrzowie i klasycy
Tematy/tagi: filozofiaGrecy starożytni

« O trybie domyślnym O smutku antropocenu »

W dzisiejszych czasach warto przypomnieć filozofa, który odmieniłby oblicze zachodniej cywilizacji, gdyby tylko z jego pism nie pozostały jeno nędzne skrawki. Postrzegał rzeczywistość inaczej niż Platony i Arystotelesy, ujmując ją w jej płynności i nieustannej zmianie. Wsławił się już w starożytności „mrocznym” stylem swego filozofowania, co dobitnie pokazuje, że sięgnął głębiej niż inni. Był także myślicielem „dumnym”, człowiekiem znającym wartość indywidualności w świecie miejskich iluzji, jak to pokazują jego słowa: „Ludzkie opinie to zabawki dzieci”. W nielicznych fragmentach ocalałych z jego pism znajdujemy i ten, w którym pisze, że odnalazł siebie i od siebie samego wszystkiego się nauczył. A najwartościowszym elementem jego nauki jest sformułowanie prawa rządzącego przeciwieństwami. Na dnie każdego z aforyzmów Efezyjczyka tkwi bowiem jedna podstawowa myśl – przeciwieństwa są jednością, zbiegają się ze sobą, tworząc splot (logos) rzeczywistości. Życie jest śmiercią, śmierć jest życiem, droga w górę jest tożsama z drogą w dół, a wszystko ciągle się zmienia w niepowtarzalnym przepływie. W ten sposób u zarania filozofii ukazywał zauroczonym rozumem Grekom, że rzeczywistość jest tylko grą pozorów, wytworzoną przez rozum oddzielający przeciwieństwa od siebie i czyniący z nich sprzeczności logiczne. Świat jest wedle niego rządzony przez nieubłaganą konieczność, gdy jednak dusza ludzka odkryje swe niezmierzone głębie, wyzwala się z jej okowów, jak głosi jego najsłynniejszy aforyzm.

elementsunearthed.com
Heraklit. The Atomic Comic Club Dec 2, 2009 by davidvblack


Inne Myśli, re: wstęp na końcu

Teksty oryginalnie zamieszczone w blogu Autora. W Tarace za uprzejmą zgodą.


« O trybie domyślnym O smutku antropocenu »

komentarze

[foto]

1. Re • autor: Jarosław Koziński2018-10-26 18:55:11

Bardzo dobry, chociaż króciutki tekst. Ja akurat jako historyk fascynuję się starożytnym Rzymem - a Rzymianie byli uczniami Greków. Pozdrawiam z pogranicza małopolsko - świętokrzyskiego.
PS. Filozofię na pierwszym roku studiów miałem z profesorem Burlikowskim, dojeżdżał do nas z Katowic.
[foto]

2. Tekst krótki, można... • autor: Mirosław Piróg2018-10-26 19:36:37

Tekst krótki, można by rzec, że nie chciałem pisać więcej niż po Heraklicie zostało :). A prof. Burlikowskiego było mi lata temu poznać, miałem z nim zajęcia z filozofii polskiej. Eh, to było lata temu - i jak mawiał Heraklit, wszystko płynie. Pozdrawiam!

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)