zdjęcie Autora

18 kwietnia 2019

Andrzej Gąsiorowski

z cyklu: Dlaczego ludzie wycinają drzewa? (odcinków: 38)

O moralnym zwycięstwie nauczycieli i końcu edukacji


« Tylko umarli zobaczą koniec antropocenu Dawno nie było nic o polityce »

#andrzejgasiorowski.files.wordpress.com/2019/04/nauczyciele.jpg

Protest nauczycieli, bez względu na to, jakie będą jego doraźne skutki, pokazuje istotową obłudę współczesnej kultury, która nie jest w stanie generować celów zewnętrznych wobec samej siebie. Edukacja jest w tym kontekście coraz bardziej zbędnym dodatkiem do lewicowego socjalu, prawicowych tożsamości i neoliberalnej potrzeby coraz to nowych wyrobników i jednoczesnych konsumentów chłamu, produkowanego przez całkowicie już wyalienowany i hipostazowany „system”.

W tym sensie, pozbawiony dalej idącej samowiedzy protest nauczycieli, jest protestem ostatnich Mohikanów. Edukacja jako rozwijanie człowieczeństwa nie istnieje (jak wiemy, informacje znajdujemy w Google), a jej wartość usługowa, jak wartość wszystkich usług systemu, jest wiecznie niespełnialna i dlatego też wywołuje wieczne niezadowolenie klientów, tak jak wywołuje ją praca fryzjerów, lekarzy, mechaników samochodowych czy kogokolwiek innego.

Wraz ze śmiercią biosfery i fizykalnymi granicami wzrostu, edukacja jako model przygotowania do pracy i kariery również się kończy, nie ma już bowiem ani pracy, ani tym bardziej kariery, co wynika z prostego faktu, że w świecie, w którym jest osiem miliardów ludzi, z których co najmniej cztery miliardy są zbędne dla „systemu”, w świecie, w którym temperatura w stosunku do ery przedprzemysłowej wzrośnie o 2°C, i w którym nie ma już nowych terytoriów do zajęcia przez deweloperów nie ma również żadnej przyszłości.

Bombardowanie publiki bredniami o nauce kreatywności, uczenia się o tym, jak się uczyć i  umiejętności „szukania informacji”, jest już tylko wisienką na torcie, która edukację w sposób istotowy zanegowała. W jakimkolwiek nowym świecie, edukacja może się okazać czymś dla wybranych, dla tych, których będzie na to stać, albo tych, którzy będą tym zainteresowani. Byciem rozumną, wrażliwą, ale również nieustępliwą i odważną istotą interesuje się już mało kto. Z tym problemem edukacja nie radzi sobie od lat i w zasadzie nigdy nie była zaprojektowana na realizację tej potrzeby. Czynienie ludzi z ludzi odbywało się niejako przy okazji.

Tym niemniej w sensie moralnym nauczyciele odnieśli zwycięstwo. „System” rozpada się, ale było ich stać na sprzeciwienie się temu czemuś. Bezrefleksyjnej miłości lewicy do ludu, któremu wszyscy muszą nadskakiwać, bogoojczyźnianej retroutopii „dobrej zmiany” i ponowoczesnemu robieniu ze szkoły miejsca wiecznej rozkoszy gier i zabaw.

Nauczyciele pokazali że są ludźmi, a nie dostarczycielami „czegoś tam”. Obrażani przez cynicznych polityków, osądzani przez ćwierćinteligentne media, powiedzieli tu i teraz – za naszą pracę należą się godziwie pieniądze, a doraźne dobro dzieci nie jest wartością nadrzędną. Jest nim edukacja jako taka. Za naszą pracę też należy się wynagrodzenie, tak jak należy się za wybielanie zębów i poszerzanie uśmiechów. Dajemy wam coś, czego już nie rozumiecie i dajemy to waszym dzieciom, czyli tym osobom, które rzekomo uważacie na najważniejsze.

Tyle tylko, że nie ma już co z tym darem zrobić. A o tym, nie wiedzą nawet oni.

Bez względu na te zastrzeżenia, należy się Wam, Drodzy Państwo, za Waszą pracę i za Wasz protest ogromny szacunek.

Świat, jaki znamy, odchodzi, ale trzeba się z nim żegnać z godnością i właśnie to robicie!

A obłuda… Obłuda wynika z tego, że choć mówi się o ogromnej roli edukacji, to traktuje się ją i jej pracowników jak piąte koło u wozu. Ale nie tylko z tego. Również z tego, że do czerpania rozkoszy życia nie jest już nikomu potrzebna.

Wesołych Świąt!


Dlaczego ludzie wycinają drzewa?: wstęp na końcu

Teksty re-publikowane z bloga Autora pod tym samym tytułem. W Tarace za uprzejmą zgodą.


« Tylko umarli zobaczą koniec antropocenu Dawno nie było nic o polityce »

komentarze

1. Nie przeceniałabym roli... • autor: Ylvaluiza2019-04-19 01:48:48

Nie przeceniałabym roli nauczycieli. Nigdy chyba nie mieliśmy dobrego systemu oświatowego, zwłaszcza po wojnie, a od czasu socjalizmu praktycznie nie był on rzeczywiście zreformowany - zmiany były tylko formalne i pozorne. Państwowy system oświatowy zazwyczaj służy władzy i ma za zadanie uformować jednostkę dobrze funkcjonującą w aktualnie panującym systemie państwa. Skoro nic się nie zmienia, widocznie taki typ obywatela, jaki potrzebny był w socjalizmie, wciąż jest pożądany. Wychowanie i stworzenie harmonijnie rozwiniętej osobowości raczej nie jest priorytetem i w praktyce nie ma na to miejsca i czasu. W szkole ważne są, jak za dawnych, socjalistycznych lat wyniki, ocena z kuratorium, rosnące słupki pokazujące na wykresie, że jest coraz lepiej (brudy zamiata się pod dywan). Nadal dominuje wtłaczanie do mózgu nadmiaru niepotrzebnych faktów. Należałoby zmienić wszystko od fundamentów - począwszy od kształcenia pedagogów. Co zaś do nauczycieli, to zawsze zarabiali niewiele, zawsze poniżej średniej. Dodatkowo musieli wyrabiać bezpłatne godziny karciane - ponad sto godzin darmowej pracy rocznie (czy to w ogóle było zgodne z konstytucją? czy człowiek nie powinien mieć gwarantowanego wynagrodzenia za pracę, jeśli nie jest niewolnikiem?), ale ZNP na to nie reagował i strajku nie ogłaszał. Potem podwojono tygodniowy wymiar czasu pracy i też obyło się bez protestów, przy aprobacie ZNP. Teraz, po wielu latach, ZNP wreszcie się ocknął. 

2. nowoczesny człowiek nie potrzebuje szkoły by coś kupić i siebie sprzedać • autor: Jerzy Pomianowski2019-04-19 19:42:05

Cele powszechnej edukacji są trzy:
1.Przechowanie dzieci na czas pracy obojga rodziców.
2. Szybkie i tanie produkowanie ludzi do prostej roboty.
3. Wychowanie konsumentów propagandy zgodnej ze światowymi trendami.
Tylko ostatni cel wymaga jakiejś aktywności od nauczycieli, ale z tym jest im łatwo, bo przecież sami pokończyli takie same szkoły jak ich obecni uczniowie, więc tworzą własne kopie.
Nic dziwnego że władza tak pomiata tą już zbędną, choć wiernie od 1945 jej służącą klasą społeczną. Tusk podwyższył nauczycielom wiek emerytalny o 7 lat, i nic, ani jednej opony od roweru ZNP nie spalił na znak protestu. Piszę o prawdziwej władzy, którą kiedyś reprezentowała PO, nie o chwilowo administrującej.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)