zdjęcie Autora

15 listopada 2010

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Auto-promo Taraki (odcinków: 148)

Objawienia i forum

Kategoria: Projekt Taraka

« Agresywne Chrome – Ósemka? Etnopsychiatria, czyli od szaleńca do szamana »

W Tarace mamy nowy temat: objawienia, w artykule Eryka Swarożeckiego Od Fatimy do Medjugoria - Nowy Wiatr reprezentowane przez objawienie w Medjugoriu. Objawienia, zwłaszcza te nieortodoksyjne, są ważną sprawą dla szamanistów i (neo)pogan, ponieważ są współczesnym i żywym przykładem tego, jak manifestują się inteligencje przychodzące gdzieś „spoza” – spoza obszaru ludzkiej świadomości. W dawnych czasach (bardzo umownie używając tego określenia) raz ludzie wychodzili ku duchom by ich spotkać i nawiązać kontakt – i ten rodzaj stosunków etnologia nazwała szamanizmem; raz duchy wchodziły w ludzi i ten rodzaj stosunków nazwany został (brzydko) religiami opętania. W Medjugoriu miał (ma nadal?) miejsce wariant nie aż tak inwazyjny: duch wyszedł ku ludziom. Zresztą, klasyfikacje tego, co dzieje się pomiędzy narodami ludzi i duchów, zwykle w atmosferze najwyżej napiętych emocji, i tak będą „panieńskimi” sofizmatami. Czy dzisiejsi poganie nie marzą o tym, żeby wreszcie Perun lub Jarowit dał się usłyszeć jednemu ze swych wyznawców i potwierdził swą obecność choćby małym cudem? Czy szamaniści podobnie nie marzą o spotkaniu ze swoim zwierzęciem mocy?

Forum w Tarace już jest: na razie w fazie testowej, dostępne tylko dla małej grupy. Wkrótce będą działać dwa fora lub grupy forowe: pierwsza odpowiadająca obecnej Radzie Taraki, czyli coś jak kolegium redakcyjne w zwykłej prasie; i drugie forum, dostępne dla wszystkich autorów i zarejestrowanych czytelników (posiadających konta z hasłem). Oba fora (tak planuję) będą niewidoczne dla osób spoza. Ostatecznie wiedza tajemna nie jest dobrem wolnodostępnym.« Agresywne Chrome – Ósemka? Etnopsychiatria, czyli od szaleńca do szamana »

komentarze

1. Gospa nie ukrywa się - chce być jawna i dostępna dla wszystkich • autor: Nierozpoznany#28612010-11-16 08:06:54

I na szczęście "Nowy Wiatr" (pisze się on z dużych liter - tak samo jak "New Age") - omija takich mrocznych "magów" jak na przykład Myung Moon czy Hubbard. Do wczoraj miałem obawy, że Gospą mogą zawładnąć "protektorzy" gotowi zrobić z "Nowego Wiatru" paskudztwo, o jakim się Maetterlinckowi nie śniło. Ale chyba nie jest tak źle...?

Zaloguj się - aby napisać komentarz   Rejestracja - jeśli nie masz konta w Tarace

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)