15 kwietnia 2009

Iwona Horowitz

W obronie niedźwiedzi w Haida Gwaii
Apel przeciwko barbarzyńskim polowaniom na ziemiach Indian Haida w Kanadzie

Kategoria: Ekologia

(list do "Taraki")

1 kwietnia rozpoczął się sezon polowań na niedźwiedzie w Haida Gwaii (Kolumbia Brytyjska, Kanada). Te zwierzęta są unikalne, nikt nie wie, ile ich jest na wyspach, od dawna powinny być pod ochroną. Walczy o to od czternastu lat rdzenna ludność - Hajdowie.

Nie pomogły protesty, nie pomogła kampania w miejscowych mediach (prasa, telewizja BC, filmy na You Tube, petycje w internecie), poparcie organizacji ekologicznych. Rozmowy z rządem prowincji nie przyniosły kompromisu. Do zwierząt można strzelać bez ograniczeń. Myśliwi dobrze płacą.

Na stronie www.haidanation.ca jest film CTV First Story 'Bears of Haida Gwaii', który mówi o problemie i artykuły o polowaniach.

Na stronie bearshaidagwaii.net można znaleźć wszystkie materiały dotyczące ekologicznej i etycznej strony problemu. Jest tam apel 'Friends of Taan' o pomoc (Hajdowie nazywają niedźwiedzie "Taan").

Możemy pomóc prowadząc kampanię informacyjną. Hajdom zależy na głosach poparcia płynących z Europy. Poinformujemy kanadyjski rząd i rząd prowincji, że nie akceptujemy bestialstwa wobec zwierząt i łamania praw człowieka . Hajdowie są zdesperowani.

Proszę, przyłączcie się. Podpiszcie petycję na stronie ' Friends of Taan'. Proszę, napiszcie do premiera Kolumbii Brytyjskiej Gordona Campbella w ich obronie. Proszę, informujcie opinię społeczną.1200 niedźwiedzi zabitych w Haida Gwaii to gwałt 1200 razy zadany indiańskiej duchowości (Artykuł 18 Deklaracji Praw Człowieka - słowo: 'belief').

Niespełna rok temu premier kanadyjskiego rządu Stephen Harper przepraszał rdzenną ludność za popełnione na niej barbarzyństwo. Obiecał budować , nie niszczyć. Spróbujmy mu o tym przypomnieć.

Czy możecie zamieścić informację o proteście i baner Hajdów na swojej stronie? Jeden z nich jest moim przyjacielem. Na waszą odpowiedź czekamy wszyscy.

Iwona Horowitz

iwa.horowitz@gmail.comhaidagwaii.jpg

Taan Awaaga, Matka Niedźwiedzi
Taan Awaaga, Bear Mother
design by Walker Brown


"Yakguudang - Respect for All Living Things"
Plakat wydany przez
Council of the Haida Nation - Haida Gwaii


Plakat w pełnym rozmiarze, do druku, format pdf (8 Mb), jest do ściągnięcia TU.


List od Hajdów do VII Wiosennego Pow Wow w Uniejowie

Jesteśmy narodem Haida, małą społecznością rdzennej ludności żyjącą poza wodami terytorialnymi zachodniego wybrzeża Kanady.

Piszemy podziękowanie wszystkim ludziom, organizatorom i zgromadzonym w Polsce na VII Wiosennym Pow Wow w Uniejowie za sprzeciw wobec zabijania Niedźwiedzi w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Zdajemy sobie sprawę, że bezsensowne zabijanie Niedźwiedzi może wydawać się Wam odległe, jako że stawiacie czoło własnym trudnościom i rozważacie sprawy wielkiego znaczenia, które dotykają świata.

Rdzenni mieszkańcy połączyli się z rozsądnymi i pełnymi niepokoju ludźmi i narodami świata, jak każdy z nas świadomymi, że nie szanujemy tej planety ryzykując własne bezpieczeństwo.

Czas Przepowiedni i Przestrogi dobiegł końca. To, co może wydawać się jedynie problemem stworzonym przez dziwne upodobania rządu prowincji i mężczyzn, którzy zabijają dla przyjemności, jest naprawdę kwestią przetrwania dla ludzi i czujących istot, które tworzą ten niezwykły świat.

My, którzy żyjemy na małej wyspie na północy Pacyfiku, nie tylko witamy Wasz głos, prosimy także o Wasze modlitwy. Prosimy połączcie się z nami w proteście przeciw zabijaniu Czarnych Niedźwiedzi , wyrażając głęboki niepokój i dezaprobatę, że dorośli mężczyźni pragną odejść od swoich rodzin, podróżować daleko i płacić wiele, żeby patrzeć jak umierają nasi przyjaciele Niedźwiedzie.

Najlepszą rzeczą, jaką ludzie mogą zrobić, jest pisać wprost do Premiera Gordona Campbella i prosić, żeby polowania dla trofeów na Haida Gwaii były zatrzymane - jego adres: premier@gov.bc.ca - i do Kevina Olmsteada właściciela licencji na polowanie - jego adres: info@profetmuskwa.com - i prosić żeby zrezygnował z biznesu polowania na niedźwiedzie na Haida Gwaii.Strona petycji Hajdów:
www.thepetitionsite.com/1/halt-the-hunting-of-black-bears-on-haida-gwaiiWe are the Haida Nation, a small community of Indigenous Peoples living outside the territorial seas of the west coast of Canada. We write to thank all the people and governments gathered in Poland for VII Wiosenne POW WOW Uniejów for speaking out against the killing of BEARS in British Columbia, Canada. We know that the senseless killing of Bears seems distant as you face your own difficulties and consider great important matters that affect the world. Indigenous People have joined with well reasoned and concerned people and Nations around the world as all of us are now aware that we disrespect this planet at our own peril. The time of Prophecy and warning is over and what might seem to be only a problem created by a strangely inclined provincial government and men who kill for pleasure is really an issue of survival for people and sentient beings that make up this wonderful world. We who live on this small island in the north Pacific are not only welcoming your voice we are asking for your prayers. Please join us in stopping the killing of Black bears by expressing your dismay that adult men would leave their families, travel far and pay money to watch our friends the Bears die. The best thing people can do is email Premier Gordon Campbell directly and ask for the trophy hunt on Haida Gwaii to be stopped. His address is premier@gov.bc.ca and Kevin Olmstead the owner of the hunting licenses, his address is info@prophetmuskwa.com and ask him to get out of the business of bear hunting on Haida Gwaii.

(tłumaczyła Iwona Horowitz)


Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)