Przejdź do Taraki mobilnej! - masz wąski ekran.
zdjęcie Autora

28 czerwca 2004

Piotr Jaczewski

Oczy kochające i złowrogie - o pracy z istotami spotykanymi w innym świecie
Kontakt wzrokowy w świecie snów i podczas wędrówki szamańskiej

Kategoria: Nowy szamanizm

Kontakt wzrokowy to podstawa porozumienia między ludźmi. Nie inaczej jest w symbolicznym świecie snów do którego wkraczamy spontanicznie (dziwne wizje, sen) lub celowo (marzenia, wędrówka szamańska). Tu jednak można spotkać wiele istot - kreatywność naszego wnętrza w przedstawianiu innego świata nie zna granic. Ale nadal jedną z podstaw kontaktu i jego wykorzystania jest patrzenie sobie prosto w oczy. Po co jednak celowo kontaktować się z tymi sennymi postaciami ? To proste, one przedstawiają siły wewnętrzne i zewnętrzne, a wejście w pozytywną relację z nimi (dokładne postrzeganie ich i pozytywna rozmowa) - pozwala na nawiązanie takowej z odpowiadającymi im jakościami w naszym codziennym funkcjonowaniu (sposobami widzenia świata, jak i wydarzeniami w otaczającym nas świecie).
W wewnętrznym świecie z oczami jest dziwna sprawa: czasem widzisz postać, a skupić się i dostrzec twarz w ogóle nie możesz - innym zaś razem widzisz same oczy, a dostrzeżenie szczegółów sylwetki wymaga poświęcenia temu godzin. Oczy symbolizują wgląd, rozpoznanie natury esencji czegoś i podwyższoną czujność, zwiększoną uwagę temu rozpoznaniu towarzyszącą. Postaci których oczy nas przykuwają, wręcz hipnotyzują mają wiele energii w naszym świecie, takiej której jeszcze nie wykorzystujemy. Jeśli przemożesz ten wpływ uda ci się zachować przytomność i życzliwe spojrzenie własne oswoić się z uczuciami które one budzą (zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi) możesz odkryć, że oczy są siedzibą iluzji. Nawykowy sposób postrzegania i myślenia, jaki przenosimy ze świata codziennego, okazuje się być mylnym, wręcz urojonym. Jeśli uda ci się dodatkowo, postrzegać całą postać do woli (oczy - twarz - sylwetka) z reguły okazuje się ona być czymś innym niż zdawała się na początku. Dla przykładu: Przewodnik, opiekun - często występuje spontanicznie jako oczy złośliwe, gniewne, budzące grozę natrętnym spojrzeniem. Jeśli uda ci się nie wpaść w paranoję, rozluźniając się w tym doświadczeniu i pozwalając na zmiany - okazuje się być jedną z najbardziej przydatnych sił jakie możemy spotkać na swej drodze.
Poruszyliśmy temat interpretacji, inny świat, świat snów jest symboliczny - temu co się tam dzieje można nadać znaczenia na wiele sposobów. Najprostszym jest jednak zapytać. Kim ktoś jest, co reprezentuje co ci może dać i czego oczekuje? i rozmawiać, rozmawiać i jeszcze raz rozmawiać, zaprzyjaźniając się przy tym - w ten sposób świat ten interpretuje się sam - a my zyskujemy umiejętność korzystania z intuicyjnych zdolności, oraz nowych ciekawych sprzymierzeńców.
Poza tym, język snów sam w sobie, o ile nie jesteś zaprzątnięty uczeniem się jakiś symbolicznych systemów opisu świata i zdarzeń, zawiera bardzo proste metafory i skojarzenia z twojego życia.
Stad uwaga, z czymkolwiek i kimkolwiek rozmawiasz przynajmniej na początku swoich doświadczeń proś o przyjęcie czystej ludzkiej postaci i z rezerwą podchodź do postaci anielskich "kosmicznych" tudzież innych udziwnionych. Wtedy rozmowy nie wybiją cię z tego świata, w irracjonalne systemy przekonań, a pozwolą na wniesienie owego "duchowego czegoś" do zwykłej rzeczywistości. Inna sprawa, że udziwnienie postaci oznacza twoje własne odjechanie, braki w świadomości w danej dziedzinie lub nieumiejętność korzystania z jakiejś "energii" - a w miarę kontaktu i nawiązywania relacji - to się zmienia i postać sama z siebie robi się czysto ludzka. Tylko z tym lepiej pracować, kiedy ma się odrobinę doświadczenia. Sama informacja nie chroni przed własnymi reakcjami, a wyłączenie wewnętrznego cenzora przy wchodzeniu w trans, czasami znacząco te reakcje nasila.
No dobrze, wróćmy do oczu, bo oczy danej postaci, są w stanie trochę podpowiedzieć, w którą stronę interpretować lub prowadzić rozmowę, odzwierciedlając moc lub mądrość danej postaci.:
Oczy zwykłe - białka białe, ze zwykłymi źrenicami - postaci takie to mniej więcej odzwierciedlenie zachowań i relacji ze zwykłego świata lub mogące ci pomóc zrozumieć takowe relacje, i w ogólności aspekty człowieczeństwa. To czy uznajesz istoty z wewnętrznego świata za żywe i istniejące czy tylko za ożywione wizerunki siebie - to w zasadzie kwestia założeń, czy perspektywy jaką przyjmujesz w danej chwili. W głębi szamańskiej podróży są rzeczywistymi niezależnymi bytami, w zwykłej rzeczywistości zdają się być tylko sennym złudzeniem.
Oczy zwykłe, źrenice dziwnego koloru - kolorowe, lub iskrzące się. To domena pozaosobowych ("transpersonalnych") mocy, manifestujących się specjalnie dla ciebie. Duchy żywiołów i Archetypowe Bóstwa czy Duchowi Pomocnicy. Trzeba zachować wielką przytomność w wizji by wychwycić ten rodzaj poświaty - bo najczęściej przydarza się to jako ledwo dostrzegalne "mignięcie" czegoś większego, w oczach postaci. Zazwyczaj jeśli się to uda jest to znak - że stało się coś ważnego, np. poruszony został ważny temat, dotarłeś do kluczowego punktu lub... ugrzęzłeś. To coś jak żart, uśmiech wyższej siły zachęcający cię do poszukiwań.
Oczy nieludzkie, zwierzęce, dziwnego koloru lub z dziwnymi źrenicami. To jest kontakt z energią w żywej surowej postaci. Najlepiej Przywołać przewodnika, lub zastanowić się nad swoim zachowaniem, odczuwaniem, szczegółowo zadbać o powrót do rzeczywistości. Nie, żeby były niebezpieczne - po prostu kontakt z nimi ma tendencje do wbijania w dziwne, tudzież ekstremalne stany ciała i świadomości: od prozaicznego zwiększenia żywotności, poprzez wyzwolenie silnych czy emocji (bliżej nieukierunkowana agresja, czy strach) na niecodziennych transach kończąc(np. wrażenie unoszenia się nad ziemią, czy przewrażliwienie jakiegoś zmysłu). W kontaktach z takimi postaciami najczęściej ciężko jest zachować przytomność, a to podstawa - jeśli będziesz wytrwały i spokojny tym lepsze tego będą rezultaty, bardziej pomocny wpływ, a "skutki uboczne" minimalne.
Oczy nieludzkie, jednolite, tu najczęściej są dwa rodzaje: albo ciemne, albo olśniewające jasnością.. Te ostatnie dają głęboki duchowy wgląd w jakiejś dziedzinie, pomagają dotrzeć do czystej intuicyjnej wiedzy, choć grożącej jednostronnością i zaślepiającej fascynacją. Oczy ciemne dla odmiany dają wgląd w sferę jungowskiego cienia, zagadnień tłumionych, niewygodnych lub pomijanych - w tym kontekście np. wizje postaci UFO - raczej wskazują na potrzebę/energię potrzebną do zyskania szerszej perspektywy oraz dystansu co do własnych emocji, przekonań i zachowań.
Puste oczodoły, tudzież ślepcy. To postaci wstrząsające twoim światopoglądem, pozwalające go przekroczyć lub zmuszające do przekroczenia czy będące zapowiedzią wydarzeń, które cię do tego zmuszą.
No i jeszcze jedna kategoria: postaci z którymi nie możesz nawiązać kontaktu wzrokowego. By nawiązać z nimi kontakt - musisz się zmienić, zmienić swoje punkty widzenia, formę jaką przyjmujesz w wizji czy swoje zachowanie w wizji, lub życiu codziennym. Ale o co tak naprawdę im chodzi, to zagadka, wyzwanie dla Ciebie.

Piotr "Śpiący Niedźwiedź" Jaczewski


x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)