14 kwietnia 2016
Piotr Jaczewski
z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)
Ogród mądrości
Klątwa demona
« Pałac pamięci | Ścieżka daimoniona » |
Wewnętrzny Ogród i inne - wcielone wyobraźnią w życie - metafory “pracują” na założeniu, że wewnętrzne treści mają znaczenie i w swoim symbolizmie są “prawdziwe”. Nawet jeśli owa prawda opiera się na posegregowaniu znanych informacji, czy emocjonalnym zabarwieniu i zniekształceniu treści przeżywanej, to w dalszym ciągu jest ona użyteczna.
Ów utylitaryzm, celowość związana z zanurzeniem się w świat wewnętrznych obrazów oraz ich prawdziwość, sensowność i znaczenie są nierozłącznie powiązane. Tak działa nasz mózg, nadaje sens doświadczeniom w kontekście - tworzy narrację... z jakiegoś powodu i w jakimś celu. Kontekst jest tworzony przez celowość, relacyjną intencjonalność doświadczenia, świadomość czegoś.
Bez tego kontekstu zanurzeni tkwimy w losowo przeskakującym kilkusetkanałowym multisensorycznym programie telewizyjnym i pożytku większego, niż owo tkwienie przed ekranem, brak.To samo w utrzymywaniu intencjonalnej czujności na szczególne, ważne i znaczące lub (i) inne, dziwne, obce potrafi być bardzo pomocne. Zowie się to medytacją, a skierowanie jej bezpośrednio na treści wewnętrzne - wglądem.
Z celowym wejściem do ogrodu zaczyna się wewnętrzna praca, zarówno po stronie świadomości zmuszonej do utrzymywania kierunku introspekcji, jak i po stronie ciała, nieświadomości, gdy rozładowuje się trzymana poza progiem świadomości emocjonalna “energia” poruszonych uwagą treści, a napięcie fizyczne zmieniane jest przez doświadczenia wizyjnego ciała.
I tu metafora odkrywa swoją głębię, tzn. nasze wnętrze jest jak ogród - możemy strzyc ile wlezie, pielęgnować, ale psychiczny wzrost, zmiana, przekształcenie dzieją się spontanicznie, od strony nieświadomości, w transie. Trawa się zieleni, a papugi same papugują…
Opowieść dalej rozwija się w prostych, czystych pytaniach: co robisz? co czujesz? co widzisz? co słyszysz? i iteracyjnym podtrzymywaniu uwagi i skupienia. Tak oto możemy zacząć chodzić z kagankiem świadomości i szukać mądrego człowieka...

Diogenes z ...
Tkanie słów: wstęp na końcu
Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!
Korekta przez: ()
« Pałac pamięci | Ścieżka daimoniona » |
komentarze
![[foto]](../author_photo/jaczewski.jpg)
2. życie • autor: Piotr Jaczewski2016-04-16 18:26:56
Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

1. dobry fragment, • autor: Nierozpoznany#93472016-04-15 12:50:52