zdjęcie Autora

01 września 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Osel - przejrzyste światło

Kategoria: Techniki rozwoju

« Tummo - wewnętrzny ogień Gyulu - ciało iluzoryczne »
Z osel, czystym czy tęczowym światłem będzie trochę  "problemów". Problem znaczeniowy tj. zwykle "światło" kojarzy się z "wyobrażeniem światła", podczas gdy w praktyce "czystego światła" następuje odwołanie do zupełnie innego znaczenia świetlistości, jako zdolności dostrzeżenia czegoś. Umysł jest świetlisty - coś takiego naturalnie kojarzymy z przebywaniem w oświetlonym pomieszczeniu, czy też poczuciem racji w tym, co mówimy. Tymczasem w tej medytacyjnej nomenklaturze oznacza, że wyraźnie jest w stanie dostrzec coś, np. samego siebie, swoją naturę.
To do pewnego stopnia utrudnia mi pisanie, bo o naturze umysłu siłą rzeczy będącą poza słowami istnieją setki nauk. :)
I tu objawia się geniusz stojący za 6 jogami Naropy tj. jest to przedstawienie 6 zachodzących symultanicznie procesów w jednej linearnej w 6 ćwiczebnych odsłonach.  Sześć jóg jest ze sobą połączone, ukończenie jednej to ukończenie wszystkich. (Wprowadzam terminologię stąd tylko by wyjaśnić ten związek)
Tummo - to "wprowadzanie energii do kanału centralnego", co za tym idzie budowania "osel" czysto postrzegającego jedność błogości i pustki  oraz gyulu - iluzorycznego ciała , stanowiącego coś pomiędzy sennym ciałem(milam), "c.astralnym" a rozpoznaniem sennej natury doświadczeń życia(bardo) i dzięki temu przeniesieniem świadomości do bardziej subtelnej formy (phowa).
"osel" joga światła, rozpoznaniu światła towarzyszy wejście energii do kanału centralnego, jednoczenie błogości i pustki (tummo), dzięki czemu wykształca się iluzoryczne ciało(gyulu), a czemu towarzyszą przeżycia symetryczne do umierania(bardo) w którym następuje przeniesienie czy przemienienie świadomości w jej subtelną formę(phowa), oczywiście pośrednim osiągnięciem świadomości w snach(milam)
 itd.
Wracając do osel, bazą samej praktyki jest uzyskanie świadomości w głębokim snie bez snów. To bazowe doświadczenie: Jeśli zdarzyło ci się spać, wiedząc, że śpisz - co często zdarza się przy dosypianiu nad ranem to wiesz o jakim doświadczeniu mowa. Jaki to rodzaj: czystej, przejrzystej czy wyraźnej samoświadomości.
Z tummo (czy w ogólności całej anatomii tantrycznej vajra ciała wykorzystywanej w 6 jogach) jednak wynika, że ta świadomość uzyskiwana jest, gdy "świadomość i energia wnika do kanału centralnego w kole serca".
Pora się przyjrzeć temu okiem hipnotyzera: Pierwsze skojarzenie przychodzi ze stanem nazywanym Ultra Depth stanem Sichorta(troche mitologicznym zresztą, ale to inna sprawa), a w ogólności z całym hipnotycznym somnabulizmem.Ten rodzaj doświadczenia: pełnej przytomności i jasności oraz całkowitego rozluźnienia czy braku świadomości ciała jest zresztą w różnym stopniu obecny w doświadczeniach klasycznie rozumianego stanu głębokiego transu.
Drugie, tym razem bardziej  "neurologiczne".  Przyglądając związkowi tummo z osel, a co się narzuca odnośnie skupiania uwagi w centrum klatki piersiowej to, że w takim skupieniu powiązanie doświadczenia świadomości z pniem mózgu. tj. biciem serca i oddechem.
A odnosząc to do mówienia. Mowa i oddech naturalnie zresztą są zsynchronizowane. Ciekawą praktyką byłoby tu naśladowanie na głos bicia serca i wszelakie próba zsynchronizowania rytmu mowy z biciem własnego serca. Nie zapominajmy takich śmiesznych ćwiczeniach koncentracyjnych jak liczenie uderzeń serca czy oddechów.

C.D.N. gyulu

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Tummo - wewnętrzny ogień Gyulu - ciało iluzoryczne »

komentarze

1. Świetny art... • autor: Nierozpoznany#85882014-10-15 01:59:03

Kolejny, świetny art...

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)