zdjęcie Autora

10 kwietnia 2016

Piotr Jaczewski

z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)

Pałac pamięci
Klątwa demona

Kategoria: Nowy szamanizm

« Maniczna dziwność Ogród mądrości »

Pałac pamięci i ta mnemotechnika polegająca na umieszczaniu informacji, jako obrazów, w wyimaginowanym miejscu. Zapamiętujemy przez skojarzenia, przez powtarzanie oraz emocjonalny ładunek zasocjowany w gamie symbolicznych bodźców.

Jedna wielka szkoda, że nie uczy się pamiętania siebie. To, co szczególne, ważne, znaczące - umyka razem z tym, co dziwne, odmienne i obce… Umyka to, co dziwne, odmienne i obce w tym, co szczególne, ważne i znaczące... Umyka to, co szczególne, ważne, znaczące w tym, co dziwne, odmienne i obce.

Zapomina się, że pamięć nie pielęgnowana podatna jest na porywy chwili, jej pajęcze nici łase są na dramę doświadczeń, propaganda wiąże sens niczym baleron na stole głupców...

Nie myśli się, w jaki sposób chce się budować swoje doświadczenia przez nadchodzące lata. Głupota i sens mieszają się bez rozeznania, co jest jednym, a co drugim. Poczucie winy, lęk i gniew malują historie pełne dramy, tęczowe pastele światła malują krople rosy.

Nie każdy może żyć w pałacu.

Życie.


Tkanie słów: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!

Korekta przez: ()« Maniczna dziwność Ogród mądrości »

komentarze

[foto]

1. I znów... • autor: Roman Kam2016-04-10 22:19:55

... piękne, poetyckie zakończenie. Pan się robi, coraz bardziej liryczny. Ja polecę Maleńczukiem na tragicznie: człowiek z wiekiem robi się rozumny, człowiek z wiekiem do trumny :/

2. Bolero • autor: Nierozpoznany#7532016-04-11 10:47:37

Dwie refleksje.
Pierwsza - Piotrze, uruchomiłeś mój pałac pamięci. Bolero Ravela obok Chopina, to najważniejsza muzyka mojego dzieciństwa. To na tym utworze uczyłam się rozróżniać instrumenty dęte drewniane i blaszane, uczyłam się kompozycji utworu. Dotknąłeś struny w mej pamięci i ruszyła fala obrazów.
Po drugie - żyjemy w kulturze rejestracji, a nie przeżywania. Wrażenia, obrazy utrwalamy na różnych nośnikach, rzadziej w naszej pamięci. Sami wyprowadzamy się z pałacu.

A kolejny sezon Sherlocka już w styczniu 2017.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)