zdjęcie Autora

18 listopada 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Paradygmat wyobraźni ucieleśnionej- szamanizm, joga, tantra

Kategoria: Techniki rozwoju

« Zasada słodkiej trucizny - szamanizm, joga, tantra Pod patronatem Gracji - szamanizm, joga, tantra »

Będzie coś czego Wojciech nie lubi. tj. wyobrażanie sobie i mowa.  Jedno z drugim mocno powiązane. Mowa jest mocno związana z wyobraźnią, a wyobraźnia z uczuciami, a nawet odczuciami. W tantrze wyobraźnia, fantazja jest podstawowym narzędziem, za Miranda Shaw - Passionate Enlightenment:

Jubiler może medytować wizualizując, że wszystko jest tak czyste i promieniste jak błyszczące złoto. Winiarz może medytować, że destyluje błogość z winogron doświadczenia. Szewc może wyobrażać sobie, że zszywa skórę pasji nicią wolności, aby stworzyć buty oświecenia.

W dodatku wbrew wszelkiej bezrozumnej racjonalności robi się wszystko, aby generując te wyobrażenia je urealnić, fantazję uczynić realną za pośrednictwem jeszcze większej ilości wyobraźni, rytualnych gestów, magicznych zwrotów, pieśni i mantr, autorytetu lini przekazu, muzyki zagłuszającej myślenie, a nawet jak  można się domyślać entheogenów.

Rozbudowuje ciężką mentalną pracą owe wyobrażenia, by były całym realnym wymiarem, niemożliwym do precyzyjnego wyobrażenia bez miesięcy, a nawet lat treningu...

A na dodatek za moment rozpuszcza się te pieczołowicie stworzone wizje :> Pracując nad energią, oddechem, odczuciami, ciałem vajry. A w kolejnym etapie nawet z jeszcze bardziej ulotną sprawą, z samą świadomością..

Rozwija się bardzo mocny panpsychizm, po to by za moment odpuścić, zrelaksować i cieszyć się błogością rozpoznania natury umysłu.

Czujne oko hipnotyzera rozpoznaje w tym przejściu pomiędzy fazami rozwojową i spełniającą medytacji(budowaniem wizualizacji, a jej rozpuszczaniem, rozbudową wiary w jej realność a pracą z energią, lub spoczywaniem w naturze umysłu) próbę zachowania równowagi pomiędzy transami dopaminowymi a serotoninowymi.

Oczywiście tak samo czujne oko rozpoznaje w tym paradygmacie wyobraźni odzwierciedlenie starej dobrej zasady hipnoterapii "Tam gdzie rozum spiera się z wyobraźnią i uczuciami - wygrywają uczucia i wyobraźnia".

A w tantrze wybitnie chodzi o przemianę uczuciową, a nawet zmysłową. Rozwijanie  wrażliwości zmysłowej i emocjonalnej jako narzędzia oraz źródła poznania wewnętrznej i zewnętrznej rzeczywistości.

Ostateczną fazą rozwojową medytacji, jest otaczający świat. Tak samo jak ostateczną fazą spełniającą jest właśnie spoczywanie w owej odkrytej w momencie rozpuszczenia owej wizji, nieporuszonej i niesplamionej treścią natury umysłu. Błogie odkrycie, pełne żaru tummo.

Wszelkie podobieństwa do prawdziwego Buddyzmu są prawie całkowicie przypadkowe.

C.D.N.

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Zasada słodkiej trucizny - szamanizm, joga, tantra Pod patronatem Gracji - szamanizm, joga, tantra »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)