zdjęcie Autora

27 stycznia 2013

Piotr Jaczewski

z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)

Parapsychiczne moce - światy HMM

Kategoria: Nowy szamanizm

« Dlaczego Astrologia powinna wybrać Bogów ? PA! Franku Farelly - Szerokiej drogi. »

W kwestiach wiary w nadprzyrodzone - to ja od lat mam wyrobionezdanie. A stanowisko to mniej więcej brzmi tak. Mamy takie doświadczenia.To jest wpisane w naturę świata: czy to nasz mózg i jego niedoróbki? czy sposób w jaki funkcjonuje świat generując powtarzalne wzory okoliczności? tego nie wiadomo, a próby absolutyzacji tychdoświadczeń i stworzenia z tego ideologii oraz po drugiej stroniedeprecjacji i wykluczenia są z góry skazane na niepowodzenie. Nie niepowodzenie w kontekście porażki - skutkują próbą zaprzeczenia jakimś własnym doświadczeniom i przez to dzielą umysł doprowadzając do paradoksalnej, schizofrenicznej postawy.

I tak ludziom dzieją się doświadczenia telepatyczne,magiczne, jasnowiedzenia. Tak jakby światy wewnętrzne przebijały się do zewnętrznej rzeczywistości. Zaznaczam "tak jakby", aby oddać metaforyczny sens tego opisu. Rozumiejąc ową metaforyczność koncepcji HMM, można powiedzieć więcej:

Gdy jest dużo Miłości ludzie mają doświadczenia telepatyczne. Od takich prostych "rozumiemy się bez słów" "dokańczamy swoje wypowiedzi" po zupełnie dziwne "po miesiącu dzwonimy do siebie w tym samym czasie" (nie mylić z tradycyjnym - o, właśnie miałem do ciebie dzwonić) "twój głos podpowiedział mi kup X na zakupach, gdy tobie chodziło to po głowie".

Gdy jest dużo Mocy ludzie mają doświadczenia magiczne. Od takich prostych synchroniczności-zbiegów okoliczności typu "chciałbym kogoś spotkać - spotykam", po całkiem irracjonalne "wyraziłem życzenie - lawina zdarzeń zaprowadziła mnie tam gdzie chciałem".

Gdy jest dużo Humoru ludzie mają doświadczenia jasnowidzenia(- wiedzenia) od prozaicznego palnięcia czegoś i trafienia w coś co robiła druga osoba do bardzo skomplikowanych symbolicznych i niesymbolicznych wizji odkrywających cos ważnego lub inspirujących do takich odkryć.

I z mojej perspektywy powtórzę, owe doświadczenia nie kwestia wytłumaczenia "Dlaczego?", ale raczej JAK tj. Jak znaleść kontekst pozwalający na "obsługę" tych doświadczeń i umieszczenie ich w normalnym życiu psychologicznym, tak by nie zaburzało myślenia, pracy zmysłów, emocji, zachowań. A wprost przeciwnie dawało napęd, inspirację, zwiększało motywację. I ta koncepcja HMM całkiem nieźle tu się spisuje.

Tkanie słów: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!


« Dlaczego Astrologia powinna wybrać Bogów ? PA! Franku Farelly - Szerokiej drogi. »

komentarze

1. ubieram to w inne słowa • autor: Nierozpoznany#57362013-02-04 15:23:03

Gdy jest dużo Miłości ludzie mają doświadczenia telepatyczne. Od takich prostych "rozumiemy się bez słów" "dokańczamy swoje wypowiedzi" po zupełnie dziwne "po miesiącu dzwonimy do siebie w tym samym czasie" (nie mylić z tradycyjnym - o, właśnie miałem do ciebie dzwonić) "twój głos podpowiedział mi kup X na zakupach, gdy tobie chodziło to po głowie".

Doświadczenia telepatyczne w codziennym świecie dość często zauważałem zawsze tam, gdzie jest dużo uważności na siebie, takiej "zwrotnej" uważności. 

Może ona dotyczyć dwojga osób, i wtedy jest  związane jest to z bliskością i miłością, ale nie myliłbym występowania tego zjawiska z samą energią miłości, raczej z uważnością . 

Doświadczenia telepatyczne mogą dotyczyć również kręgu osób połaczonych podobną uważnością, bliskością, bezpieczeństwem.

Taka duża uważność i pojawiające się szczątki telepatycznych przekazów przy osobach wtajemniczonych (w zasadzie chyba było to kiedyś bardziej popularne i powszechne, osobiście doświadczyłem tego tylko raz) mogą doprowadzić do stanu, gdzie dialog bez słów z jednoczesną nieznajomością języka współrozmówcy nie jest niczym nadzwyczajnym.  

Gdy jest dużo Mocy ludzie mają doświadczenia magiczne. Od takich prostych synchroniczności-zbiegów okoliczności typu "chciałbym kogoś spotkać - spotykam", po całkiem irracjonalne "wyraziłem życzenie - lawina zdarzeń zaprowadziła mnie tam gdzie chciałem".

To chyba prosta praca na energiach. O tyle trudne jest zrealizowanie życzenia typu chciałbym tą czy tamta osobę spotkać o ile nie występują przeciwstawne energie umożliwiające spełnienie czegokolwiek. O tyle jest to trudne, że przeciwstawieństwo może być (i przeważnie jest)  wektorem wypadkowym wielu różnych pomniejszych przeciwstawieństw.

 z mojej perspektywy powtórzę, owe doświadczenia nie kwestia wytłumaczenia "Dlaczego?", ale raczej JAK tj. Jak odszukać kontekst pozwalający na "obsługę" tych doświadczeń i umieszczenie ich w normalnym życiu psychologicznym, tak by nie zaburzało myślenia, pracy zmysłów, emocji, zachowań

wydaje mi się że:

stan świadomości Szamana to właśnie przebywanie pomiędzy stanem normalności a, szaleństwa. Taka sztuczka umiejętności powrotu z szaleństwa (bardzo chyba trudno) 

Myślę, ze współcześnie posiadamy bardzo dużo wiedzy. Wiedza jest naszym bogiem, zdobywamy ją chowamy gdzieś w sobie. Jednocześnie mało jesteśmy z tą wiedzą, mało z nią praktykujemy, brak jest też nawet najmniejszej wiedzy bezpośrednio od przewodników, brak bezpośrednich doświadczeń.

Posiadanie wiedzy tak jak np. posiadanie pieniędzy daje jakiś potencjał, jednak samo posiadanie czegokolwiek i nie wykorzystywanie (z różnych powodów np. braku instrukcji obsługi) jest miejscem dość krytycznym.

Wed


[foto]

2. Z mej perspektywy • autor: Piotr Jaczewski2013-02-04 16:13:23

Co do ogółu się zgadzam :) Doprecyzowując z mojej strony w kwestii HMM.

Uważność obejmuje wszystkie 3 wymiary HMM. Humor to druga uwaga pozwalająca dostrzegać paradoksy, ruch i zmiany. Miłość to taki rodzaj uważności, który pozwala na dostrzeżenie mnogości szczegółów. Moc to ten rodzaj skupienia koncentracji, który wyklucza inne opcje przez pozostawanie zaangażowanym doświadczanie tego, co się w owym polu uwagi dzieje.

Całkowicie się zgadzam ze stanowiskiem "wiedza bez doświadczenia szkodzi" to izolujące od reszty ludzi przeładowanie Humorem. Podobnie Miłość zaciera granice (więzi), oraz Moc czyni okrutnym lub jest doświadczana jak okrucieństwo.

Nie zgadzam się ze stanem szamańskiej świadomości i tym motywem w odniesieniu do mocy. Z mojego doświadczenia to mówienie o świadomości czegoś jest pozbawianiem dostępu do tego czegoś, wyrazem braku czy separacji. Przekładając to na przykład specyficznego rodzaju mocy tj pewności siebie - i ludzie czujący się bezsilni i wycofani, świadomi bezsilności  jak i emanujący pewnością siebie, charyzmą, skupieni na świadomości siły są jednakowo  pozbawieni pewności siebie. Obydwa gatunki skupione są na świadomości pewności siebie, jej obecności lub braku.
A jeśli masz moc pewności robisz pewne rzeczy z pewnością, pewnie wygłaszasz swoje zdanie z pewnością, z pewnością własnego stanowiska wysłuchujesz innych lub(i) zmagasz się z nimi etc

Wracając do mocy - ten sam motyw odczytuję u ciebie w pisaniu o świadomości niewielkiej mocy(To chyba prosta praca na energiach. O tyle trudne jest zrealizowanie życzenia typu chciałbym tą czy tamta osobę spotkać o ile nie występują przeciwstawne energie umożliwiające spełnienie czegokolwiek) i świadomości większej mocy (O tyle jest to trudne, że przeciwstawieństwo może być (i przeważnie jest)  wektorem wypadkowym wielu różnych pomniejszych przeciwstawieństw. ).
Pomiędzy posiadaniem mocy a świadomością mocy, jest różnica jak pomiędzy kupieniem czegoś za gotówkę, a przekonywaniem banku o swojej zdolności kredytowej. Możesz być bardzo przekonujący, ale wygląda to śmiesznie..ot przyszedł ktoś i uważa się za Richiego Richa syna Rockefelera;P Po namyśle dodam owa świadomość wielkiej mocy przypomina bank oferujący ci kredyt :-)))

Po męsku to nazywając: zupełnie niepotrzebne kombinowanie typowe dla ezoteryki:) Jak masz wystarczająco dużo mocy w danym obszarze życia - dzieją się doświadczenia magiczne.
I stop. Wystarczy. Mocą definicji.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)