zdjęcie Autora

20 lipca 2015

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Życie lokalne w okolicy Milanówka (odcinków: 42)

Perun górą!


« Mazowieckie Stowarzyszenie Właścicieli Dębów Pterocarya »

Foto 1:

Koło mnie, dłuższa chwila spacerem, jest taki oto kościół, zabytkowy stary i drewniany. Pięknie okolony lipami i jesionami.


Foto 2:

Ale co znaczy ta tyczka na przedłużeniu krzyża? Idąca znad krzyża w górę ku niebu?


Foto 3:

Powód praktyczny. Założony piorunochron. ... Atrybut Peruna-Zeusa-Jowisza Fulgator Gromomiotnego. Wyżej niż Krzyż! Bliżej Nieba.


Foto 4:

Zdjęcie niedoskonałe, ale widać, że nad Krzyżem góruje trójrożna „miotełka”, niby drzewo z trzema stojącymi w górę gałęziami. Dzisiejszy jakże praktyczny symbol i narzędzie tego Boga, który jest Wyżej.

Życie lokalne w okolicy Milanówka: wstęp na końcu

Mieszkam w mieście, którego nie ma na mapie. Powstało ono przez zrośnięcie miast i zmiejszczonych wsi w Paśmie Zachodnim, w którym są Piastów, Pruszków, Brwinów, Podkowa Leśna, Grodzisk Mazowiecki i dalej Żyrardów, plus Nowa Wieś, Kanie, Otrębusy, Owczarnia, Żółwin, Jaktorów, Książenice, Czarny Las - nie wymienię wszystkich; bliżej Warszawy Michałowice i Reguły, bardziej z boku Nadarzyn i Janki, z drugiej strony Błonie, Leszno, może i Teresin. Na horyzoncie Skierniewice. Mieszka tu ze 200 tys. ludzi. O lokalnych sprawach tego mini-regionu mam czasem coś do powiedzenia.

Korekta przez: Radek Ziemic (2015-07-21)« Mazowieckie Stowarzyszenie Właścicieli Dębów Pterocarya »

komentarze

[foto]

1. Kogut solarny • autor: Jacek Dobrowolski2015-07-28 16:01:05

Brawo Wojtku! Jednak nie tylko piorurochron Peruna czasem góruje nad krzyżem, ale często czyni to kogut solarny, kogut Apollona! Widać to szczególnie na kościołach protestanckich. Chrześcijanie tłumaczą jego symbolikę pianiem koguta przy trzech zaparciach się Jezusa przez Piotra, co Jezus przepowiedział, ale również jako świadka czy herolda zmartwychwstania Chrystusa (Sol Justiciae), czy też po prostu słońca, światła i dnia. Pokonanie ciemności.
[foto]

2. Solarność • autor: Wojciech Jóźwiak2015-07-28 16:23:10

Tak, Jacku! Tym bardziej, że oba krzyże na tym kościele są krzyżami solarnymi, czyli mają dodatkowe promienie prócz ramion. Niższy krzyż jest także liściasty, czyli ma ramiona stylizowane na żywe gałęzie z liśćmi, a wyższy ma przydaną tarczę słoneczną. Żyją Starzy Bogowie -- nawet w tak pozornie niegościnnych dla nich miejscach.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)