Przejdź do Taraki mobilnej! - masz wąski ekran.
zdjęcie Autora

23 lutego 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Piąty wymiar i hipnoza generatywna

Kategoria: Techniki rozwoju

« Piąty wymiar a natura samoświadomości i sztuki symboliczno-rytualne Ja5Dv2.0 - matrix kulturowy »
Pora okiem hipnotyzera przejrzeć to co do tej pory napisałem. Tym co pierwsze mi się rzuca: To do pewnego stopnia konieczność poruszania się w relacji - Narracyjne Ja vs Sensoryczne Ja, Ja3D-Ja4D-Ja5d.. samo dzielenie uwagii jest hipnotyczne, buduje realność wyborów i spostrzeżeń.
 Ciekawi mnie to:
Zgromadzenie możliwie dużej i pełnej samo-świadomości narracyjnej i sensorycznej w jednym wysiłku.
Podobny aspekt PRZYKUWANIA I DZIELENIA UWAGI  jest w hipnozie naturalny. Co więcej jest on podstawą wyłaniania się syntezy. Cały sens hipnozy generatywnej(takiej która służy budowaiu spontanicznych nowych rozwiązań, tworzeniu czegoś nowego) można podsumować tak: Podziel uwagę w miękki sposób, pozwól by wyłoniło się coś nowego. Utrzymywanie uwagi na wielu zmysłach jednocześnie jest takim bardzo naturalnym dzieleniem uwagi - one w dużym stopniu funkcjonują niezależnie. Z drugiej strony - prawdopodobnie owo połączenie i nakładanie się różnych obszarów mózgowych jest przyczyną wyłaniania się nowych rozwiązań na równi z tym, do czego mózg służy tj. znajdowaniem reakcji pamięciowych lub tworzeniem nowych do danych dostarczanych przez zmysły.
Jak w relacji z kimś: podziel się postrzeżeniami i posłuchaj co druga strona ma do powiedzenia. Im bardziej zacięty na coś jesteś tym ciężej usłyszeć co druga strona ma do powiedzenia
Takie typowe ćwiczenie z (auto) hipnozy  generatywnej  luźno opisujac wygląda tak:
0. Usiądź z dłońmi wnętrzem do góry na kolanach.
1. Znajdź problem i umieść jego symbol w jednej dłoni
2. Pomyśl o rozwiązaniu i umieść jego symbol w drugiej.
3. Odczuj, co dzieje się w relacji pomiędzy tobą, problemem i rozwiązaniem- skup na niej GŁÓWNĄ UWAGĘ: Wyobraź sobie trójkąt pomiędzy tobą: czołem a jedną i drugą dłonią. Utrzymuj te 3 punkty w polu UWAGI.
4.  umieść 4 punkt skupienia w przestrzeni poza tym trójkątem, oddal go  i jednocześnie obejmij uwagą peryferia pola widzenia(dalsze dzielenie uwagi), pozwól świadomości się rozmyć, oddychaj głęboko i poczekaj aż wyłoni się coś nowego.
Oczywiście samo umieszczanie symbolu w przestrzeni jest indukcją transu: zatarciem granicy pomiędzy wyobrażeniem a "rzeczywistością" (sic! muszę na to znaleźć dobre słowa ;)) I kluczem do tego ćwiczenia jest właśnie podtrzymywanie uwagi i dzielenie jej tak by obejmowała coraz bardziej miękko coraz dalsze obszary. Zadziwiające, ale  ta synteza przy odrobinie wprawy jest wręcz natychmiastowa. To druga strona medalu pt. dzielenie uwagi, zupełnie jak ze stereogramami czy iluzjami optycznymi, filmami 3D.  Mózg robi swoje, trzeba tylko pozwolić mu działać.
W tym podejściu widać też ciche założenie, że to ZAFIKSOWANIE UWAGI jest problematyczne, dzieli ja i wywołuje hipnotycznie transowe osobowości. Nie trudno tu mistycyzować czy mówić o "mądrości pola" czy " wiekszym, mądrzejszym ja". W podobny sposób wymieniane przez wilsona fenomeny, jeśli się skreśli przejęcie sensacją dają się zmieścić w normalnym ludzkim postępowaniu,choć niekoniecznie w powszechnym myśleniu o ludzkim postępowaniu.
Wracając do "pamiętania siebie": Zgromadzenie możliwie dużej i pełnej samo-świadomości narracyjnej i sensorycznej w jednym wysiłku.
Tak czy inaczej przybiera sens przejmowania i ukierunkowywania świadomym wysiłkiem, nadwysiłkiem  automatycznej syntezy którą jest otaczający nas świat, ludzie czy nasze poczucie Ja i relacja pomiędzy nimi.

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Piąty wymiar a natura samoświadomości i sztuki symboliczno-rytualne Ja5Dv2.0 - matrix kulturowy »
x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)