zdjęcie Autora

01 maja 2017

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Kolej warszawsko-wiedeńska (odcinków: 122)

Piękna mapa Avalonii

Kategoria: Podróże i regiony
Tematy/tagi: Avaloniageologia

« Regiony 1891: Telegraf do Indii »

Dzisiaj 1 maja, święto ognia, Beltaine. Skoro tak, to uwaga (a za nią Energia) kieruje się ku Celtom, którzy żyli (a może jeszcze żyją?) na Najdalszym Zachodzie Europie wierząc, że jeszcze dalej na Zachód leży magiczna kraina Avalon. Ta magiczna wyspa była/jest, ale oddalona nie przez ocean wód, ale większy ocean: Ocean Czasu. Istniała w ordowiku, 490 Ma (milionów lat temu), oderwała się ryftem Reiku od Gondwany i dryfowała na północ na spotkanie Baltiki, w końcu skleiwszy się z nią, czego śladem jest pogrzebana kilometry pod twoimi stopami Strefa Teisseyre'a-Tornquista idąca linią Kołobrzeg – Bydgoszcz – Łowicz – Radom – Przemyśl. Ten zachodni klin Polski, północne Niemcy, Anglia, Irlandia – i po drugiej stronie atlantyckiego rowu: Nowa Funlandia i północno-wschodnie stany przez N. Jork aż do Richmond w Virginii, to obecne miejsce Avalonii: kraje, które leżą na jej fundamencie.

Na wschód od niej istniał siostrzany terran, rozpoznany przez geologów dopiero ok. 2000 roku, nazwany Kadomia, dzisiaj rozwłóczony przez późniejsze górotwórstwa w kawałkach od Hiszpanii, przez północną Francję (Od Caen, łac. Cadomus ta nazwa), Łużyce i Czechy, aż podobno po Mołdawię.

Znalazłem piękną mapę, półglobus Ziemi z ordowiku, w pracy Paleozoic evolution of pre-Variscan terranes: From Gondwana to the Variscan collision z 2002 r. Polecam i zamieszczam. Avalonia w lewej dolnej części.

Kto żył wtedy na tych lądach, Avalonii, Kadomii, Gondwanie, Baltice? – Nikt. Życie istniało tylko w morzach. Lądy były gołą pustynią. Na Godwanie, która „nadziała się” na południowy biegun, leżały lodowce.

Figure 2. Location of pre-Variscan basement units at Gondwanan margin during Early Ordovician (490 Ma), modified from Stampfli (2000), showing early stages of Rheic ocean spreading. After short separation from Gondwana, Cadomia reaccreted to Gondwana in Middle Ordovician time. Thereafter Hun superterrane detached from Gondwana during opening of paleo-Tethys (dashed line along Gondwanan border). Avalonia: Is, Istanbul; Mg, Meguma; Mo, Moesia; sP, south Portuguese; Zo, Zonguldak. (Dean et al., 2000, proposed an Avalonian origin for the Istanbul Paleozoic; see also Seston et al., 2000, and Winchester, 2002). Cadomia: AA, Austro-Alpine; Cm, Cadomia; He, Helvetic; Ib, allochthons from northwestern Iberia; Lg, Ligerian; MD, Moldanubian; Pe, Penninic; SM, Serbo-Macedonian; Sx, Saxo-Thuringian. Serindia: Kb, Karaburun; KT, Karakum-Turan; nC, north China; Qi, Qilian; Tn, north Tarim. Gondwana: Ab, Alboran; Ad, Adria; Al, Alborz; Am, Armorica; Ap, Apulia; Aq, Aquitaine; cA, central Afghanistan; cI, central Iberia; Cr, Carolina; Cs, Chortis; Ct, Cantabria; DH, Dinarides-Hellenides; iA, intra-Alpine; LT, Lut-Tabas; Mn, Menderes; Ms, Meseta; OM, Ossa-Morena; Pr, Pamir; Qs, south Qinling; SS, Sanandaj-Sirjan; Si, Sicanian basin; sT, south Tibet; Ta, Taurus; Ts, south Tarim; Yu, Yucatan


Kolej warszawsko-wiedeńska: wstęp na końcu

Pochodzę z Łowicza, który w 1845 roku został podpięty do Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Mieszkam w Milanówku, który powstał, ponieważ Kolej Warszawsko-Wiedeńska przecięła tutejszy las.


« Regiony 1891: Telegraf do Indii »

komentarze

[foto]

1. Avalonia i Kadomia • autor: Wojciech Jóźwiak2017-05-03 16:06:37

Kto przeczytał lub chociaż przejrzał tamten artykuł (z którego mapa), ten wie, że Avalonia jest już standardem: wiadomo kiedy istniała jako niezależny kraton lub terran (czyli mini-kontynent), jak się przemieszczała, do czego przycumowała: do Baltiki i do Laurencji, i te trzy kontynenty zrosły się szwem gór kaledońskich. Oraz wiadomo, które krainy dzisiaj leżą na jej fundamencie.
Problemem była (i może wciąż jest) chaotyczna mozaika pokrewnych "zabytków" geologicznych rozsianych po zach. Europie. Znajdowanych zarówno w miejscach uznawanych za "stare", jak Normandia, jak i za "nowe", nowo-wypiętrzone, jak Alpy Pennińskie. Autorzy tej pracy z tych kawałków składają drugi mini-kontynent, a raczej oderwany przez ryft brzeg Gondwany -- to jest właśnie Kadomia, która została rozwłóczona i przemielona przez kolejne procesy górotwórcze: hercyński i alpejski. Ten drugi trwa do dziś.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)