zdjęcie Autora

16 maja 2012

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Auto-promo Taraki 2 (odcinków: 151)

Plastik pokonany! Vivat Pria Anand, grzyby górą pany!

Kategoria: Projekt Taraka

« Kto się zna na Bitcoinach? Bliźnięce szaleństwo »

Dobra wiadomość! W amazońskim lesie żyją grzyby, które rozkładają plastik, ściśle: poliuretany, mogą więc rozwiązać problem zaśmiecania środowiska plastikowymi odpadami. Co więcej, potrafią żywić się wyłącznie poliuretanem i bez tlenu, więc idealnie nadają się do usuwania plastiku z gleby i do rozkładania go w głębi hałd na wysypiskach.

Plastikożernego grzyba Pestalotiopsis microspora znalazła wyprawa studentów Uniwersytetu Yale'a w 2008 r. do Ekwadoru, jego właściwości odkryła Pria Anand, odkrycie opublikowano wiosną 2011, patrz: Biodegradation of Polyester Polyurethane by Endophytic Fungi w Applied and Environmental Microbiology. Teraz czekamy na anty-plastikowe podręczne grzybowe preparaty!


Pria Anand i jej amazońska maskotka (źródło zdjęcia)

Ekspedycja do ekwadorskiej Amazonii i przygody dzielnej Prii i jej kolegów są w wielu miejscach opisane:


(źródło zdjęcia)

A tu relacja z wyprawy, ze zdjęciami i mapką: Students Find Amazon Fungus That Binges on Petrochemical Junkfood. Jak przetłumaczyć ten tytuł? - „Studenci odkryli amazońskiego grzyba, który ćpa petrochemiczne śmiecio-żarcie”...?

Oraz miejscowe echo, wprawdzie nie z Ekwadoru, tylko z Peru: Un hongo acaba con el plástico. Estudiantes de Yale lo descubren en excursión a la selva ecuatoriana – tam fotka odkrywczyni, Prii Anand.

I zwięzłe notki: Fungus that eats plastic discovered („Odkryto grzyb, który je plastik”), w positivenews.org.uk; Plastic-Eating Fungi Found in the Amazon May Solve World’s Waste Problem („Plastikożerne grzyby znalezione w Amazonii mogą rozwiązać światowy problem zanieczyszczeń”), w: www.whitewolfpack.com

Ten mój poranny przegląd prasy postanowiłem tu zamieścić, ponieważ sprawa ta zawiera kilka cennych punktów:

  • Po raz kolejny okazuje się, że rozwiązania naszych cywilizacyjnych najtrudniejszych problemów istnieją już i czekają przygotowane (jakby) zawczasu przez Naturę.
  • Widać jakim skarbcem są deszczowe lasy Amazonii i jak pilna jest ich ochrona.
  • Wart uwagi też jest międzynarodowy skład tej studenckiej wyprawy. „Tytułowa” Pria Anand jest jak łatwo zgadnąć Hinduską, a nazwiska jej koleżanek/kolegów to istna „tablica Mendelejewa” narodowości świata. Otwartość na świat i przyciąganie najlepszych umysłów z całego świata jest siłą nie tylko tego uniwersytetu, ale Ameryki i angielskojęzycznej cywilizacji w ogóle. Dlatego, mimo licznych błędów, jakie popełnia Ameryka, nie wierzę, żeby Chiny, Rosja czy jakieś inne nad-ambitne mocarstwo miało w wyobrażalnym czasie wyjść na światowe prowadzenie.

I jeden mały minus na koniec: czy poliuretanożerny Pestalotiopsis microspora nie zeżre nam poliuretanowej pianki w oknach i murach? Czy nie zaczną się od niego sypać nam domy??? Kruszyć fotele w samochodach? Rozpadać buty?!

Auto-promo Taraki 2: wstęp na końcu

Starsze teksty z tego cyklu w blogu Auto-promo.


« Kto się zna na Bitcoinach? Bliźnięce szaleństwo »

komentarze

[foto]

1. to wspaniale • autor: Jan Szeliga2012-05-16 16:28:21

To jest wspaniała wiadomość.
Oby tylko ta bakteria się nie zmutowała i powtórzyła się historia z barszczem ukraińskim.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)