zdjęcie Autora

15 maja 2019

Aleksandra O-J

Płonie stodoła!!!!!
Reakcja na film „Tylko nie mów nikomu”

Płonie, płonie stodoła, śpiewał nasz wieszcz narodowy, genialny Czesław. To wątek obyczajowy? Nie, to obserwacja tego, co się właśnie dzieje wokół nas. Film braci Sekielskich sprawił, że osoby molestowane zyskały 10 milionów nieobojętnych, uczestników, bliskich widzów. Ponieważ „Taraka” nie należy do miejsc spotkań ludzi obojętnych, sądzę, że film obejrzał każdy z nas. Co teraz? Ja wpadłam w szał. Mój szał nie należy do spektakularnych występów, a więc wewnątrz ogarnął mnie pożar. Jestem katoliczką z tradycji, spotkania Jezusa, nawracania się, przekonań. Wpadłam w szał. Ziobro próbuje prawnych form linczu. Ciekawe, kto będzie pierwszy, on czy nasz szał. Bo że ogarnął on większość widzów, to raczej rzecz pewna. Ten tekst ma być pretekstem, do zapytania Pana, Panie Wojtku, jak astrolog widzi możliwości rozładowania aspektu, bo coś mi się widzi, że w języku astrologii wypalenie źródła zarazy, a zwłaszcza regeneracja, to robota Plutona. Wybuch tego wulkanu, to też pewnie Uran. Co dalej? Przecież uczestnictwo w takim pożarze, którego gasić nie można, w którym płoną ludzie, to trauma. Żeby było jasne, nikt nikogo do oglądania tego filmu nie namawia, jeśli czytelnik należy do nadwrażliwych, nie polecam. Nikt nikomu obejrzeć filmu nie zabrania. To, co się stało, wypalało ludzi od środka, ogień film zbudował, wybuchł pożar. To fakt. Czyż można zachęcać do wystawiania się na uderzenia pioruna? Żart. Ale jest widowiskowa burza, podejdźcie do okna... Mam genialnego nadwrażliwego ucznia, autystyka. Spotkałam go dzisiaj i usiłowałam delikatnie zniechęcić go do zaangażowania się w ten akurat temat (chłopak jest ultrakatolikiem). Ale on w parę sekund zorientował się w moich lękach, przerwał mi w pół słowa i rzekł: „na taką okoliczność odpowiednia będzie ludowa piosenka – Most londyński pali się, pali się pali się!!!” – aby dać ludziom zareagować! Olśniło mnie... Co teraz robić, skoro temat filmu nie jest to moja branża? Tańczyć! Po raz pierwszy odczułam potrzebę Katharsis… jak Grek Zorba na ruinach, tańczyć, tupać, krzyczeć, śmiać się ? Płonie stodoła!!! A!!!! Katharsis (gr. oczyszczenie) – za wikipedią – uwolnienie od cierpienia, odreagowanie zablokowanego napięcia, stłumionych emocji, skrępowanych myśli i wyobrażeń.[1] Ten tekst to również prośba do specjalistów od oczyszczeń – macie jakieś pomysły? – komentujcie! Co teraz?!?! Jakieś proroctwo, lekarstwo może, może rada??? Z głębi traumy – pozdrawiam


komentarze

[foto]

1. Wystarczyłoby niby niewiele... • autor: Wojciech Jóźwiak2019-05-15 12:27:28

Myślę, że rozwiązanie jest proste i wystarczyłoby niewiele: żeby Kościół Rzymsko-Katolicki zaniechał celibatu jako obowiązkowego dla swoich kapłanów. Przecież sąsiedzi ze wschodu i z zachodu, tzn. i prawosławni i protestanci jakoś żyją (jako kościoły i nurty chrześcijaństwa) chociaż ich kapłani się żenią i są seksualnie nie powytłumiani. Oczywiście, dochodzi pytanie, czy są oni wierni swoim żonom i czy pozycja autorytetu wobec kobiet nie podsuwa im łatwych pokus, już nie pedofilskich tylko promiskuiczno-poligamicznych. Ale, nieważne – ważniejsze, że celibat jest dość „nowoczesnym” wynalazkiem w rzymskim katolicyzmie i czymś w chrześcijaństwie niekoniecznym.
W ogóle to mnie jest niezręcznie coś radzić w tych kwestiach, ponieważ w sprawy chrześcijańskie jestem, tak to nazwijmy, głęboko niezaangażowany, stoję z boku, patrzę – dziwne to wszystko.
Co do astrologicznych wskaźników: Pluton – tak, teraz jest wybitnie wysoka aktywność Plutona (jako archetypu), ponieważ trwa i zacieśnia się koniunkcja Saturna z Plutonem, o której wiele razy pisałem w Tarace. Saturn buduje trwałe struktury, Pluton je rozrywa, często energicznie i brutalnie, i to się teraz dzieje. Mamy epoki liczące po trzydzieści parę lat każda rozdzielone koniunkcjami Saturna i Plutona. Ta epoka która teraz się kończy, zaczęła się w latach 1980-1986, za szczytem w 1983 – wtedy poprzez ruch Solidarność i stan wojenny KRK w Polsce wybił się do roli podpory i przewodnika znacznej liczby ludzi w Polsce i najwyraźniej poczuł się nie tylko „państwem w państwie”, ale i rodzajem „prawdziwego” państwa narodu polskiego, zaczął sobie uzurpować te rolę. Minęło 36 lat, historia zatoczyła saturnowo-plutonowe koło i wraca...

[foto]

2. Ciąg dalszy poprzedniego • autor: Wojciech Jóźwiak2019-05-15 12:29:47

Minęło 36 lat, historia zatoczyła saturnowo-plutonowe koło i wraca do początku, więc logiczne jest, że teraz następuje rewizja tamtego porządku. Co będzie dalej? Są z grubsza trzy scenariusze:
1) niemiecki, od Marcina Lutra (Luthera?), kiedy rewizja przynosi odrodzenie religii i religijności i jej „modernizację”
2) czeski, kiedy rewizja okazuje się być początkiem zarzucenia religii całkiem
3) polski, który był już przerabiany w wiekach XVI-XVII: pokotłuje się, poszumi i wszystko wróci do tego, co było.
Ten trzeci wydaje mi się najbardziej prawdopodobny. Zmieni się tyle, że niektóre świadome jednostki odejdą od KRK lub od chrześcijaństwa całkiem.
W roku 1981 odbyłem długa rozmowę z pewnym księdzem, moim rówieśnikiem, który później stał się znany, i w tamtej rozmowie on powiedział, że stojące poza Kościołem reformatorskie ugrupowania nie mogą do niego (KRK) dołączyć niejako „pod sztandarami”, jako zdefiniowane całości – tu uprzedzał stan, który miał nastąpić niecały rok po tamtej rozmowie, kiedy lewica podczas stanu wojennego masowo oddawała się w opiekę Kościołowi. Przeciwnie, powiedział: ludzie lewicy mogą wrócić do Kościoła, ale tylko pojedynczo, jako jednostki, wcześniej wyraziwszy skruchę.
Teraz, widzę, będzie podobnie i odwrotnie: „płonący” ewentualni reformiści Kościoła, odejdą od niego, jako jednostki, nie skruszone tylko rozczarowane, nie utrzymają się w Kościele jako ciała pracujące dla jego zmiany. Kościół pozostanie, może odrobinę mniej liczny, ale jeszcze bardziej obrażony na świat.
[foto]

3. To Saturn. Wyjątkowo... • autor: Mirosław Czylek2019-05-15 14:29:45

To Saturn. Wyjątkowo Saturn. Saturn który przechodził w czasie premiery filmu "Kler" w opozycję do Jowisza III RP. Saturn, który robi przejście przez dół horoskopu III RP. Saturn, który w progresjach zmieni znak w jednym z hipotetycznych horoskopów Polski (ad 966) w okolicach 2023 (przełom).

Nawet ten reformator, Marcin Luter ma Saturna w koniunkcji z Wenus na dole horoskopu. I jeszcze w to wszystko wplątuje się nadchodząca koniunkcja Saturn - Pluton. Saturn nie oznacza zawsze zastygnięcia. On może być taką tarotową wieżą, przed przyjściem pioruna, który prędzej czy później w nią strzeli.

https://www.astro.com/astro-databank/Luther,_Martin_(1483)
[foto]

4. 16 753 749 wyświetleń • autor: Wojciech Jóźwiak2019-05-16 08:07:09

16 753 749 wyświetleń -- widzę pod filmem Sekielskich na YouTubie. No comment.

5. Szał • autor: Ylvaluiza2019-05-16 14:14:39

Myślę, że wpadanie w szał nikomu nie pomoże. Zamiast się ekscytować, lepiej byłoby zredagowac wspólny list do papieża Franciszka z prośbą o zniesienie celibatu. Trzeba uświadamiać kandydatom na księży, jak wielką krzywdę wyrządza się molestowanym dzieciom, bo z filmu wynikało, że molestujący tego nie dostrzegają. Film powinno się wyświetlać w seminariach ku przestrodze, a winnych surowiej karać - tego typu przestępstwa powinien osądzać sąd cywilny, świecki.

6. Zniesienie celibatu nic nie zmieni • autor: Monikakucharska19702019-05-16 17:17:18

Panie Wojtku, jestem przekonana, że zniesienie celibatu niewiele albo nic nie zmieni.Niedawno przeczytałam książkę byłego księdza Jacka Międlara ,,Moja walka o prawdę’’. On służył na różnych parafiach  w różnych częściach Polski i widział na własne oczy, jak to wygląda. Odsetek homoseksualistów  wśród księży jest bardzo wysoki. Nawet na wysokich szczeblach Kościoła. Na plebaniach mieszkają proboszczowie, którzy żyją w związku z wikarym. Wszyscy przymykają na to oko, bo wiadomo, z tego dzieci nie będzie. Odejdzie więc problem alimentów i ewentualnych spadków. Dlatego zniesienie celibatu nic nie da, bo oni zwyczajnie w większości wolą chłopców.Często idą do seminarium, bo wiedzą, że łatwo znajdą tam podobnych sobie.Nie piszę tego tylko dlatego, że wyczytałam to w książce Jacka Międlara. Szanuję jego podejście do wartości takich jak Ojczyzna i Honor ale drażni mnie jego turbokatolicyzm i ciągłe powoływanie się na Bibliię, której treść jak wiadomo jest mocno ,,przekręcona’’. W 1987 mój kolega wstąpił do Seminarium i po dwóch latach zrezygnował, czego jego Matka długo nie mogła mu darować. Dopiero po kilku latach przyznał się, że nie mógł znieść tego, co tam się działo, zwłaszcza po nocach. Ten problem z homoseksualnym lobby i pedofilią w Kościele nie pojawił się nagle ale istnieje od bardzo dawna. Kościół, jeżeli chce przetrwać, musi się oczyścić. Ale myślę, że prędzej upadnie. Choć na pewno nie w Polsce i tu, panie Wojtku, również obstawiam 3 scenariusz, że poszumią, pokrzyczą i dalej będzie to samo. Ponad tysiąc lat prania mózgów zrobiły swoje.Przepraszam, jeśli uraziłam czyjeś uczucia religijne ale piszę to, co czuję. Ja jestem osobą wierzącą ale nie praktykującą od dawna. Nie chcę ,,ich’’ Boga, mściwego i okrutnego. Wolę Bog

7. Zniesienie celibatu nic nie zmieni • autor: Monikakucharska19702019-05-16 17:20:33

Wolę Boga, który jest światłem i milością i do którego nie potrzeba pośredników. A Jezus jest dla mnie Mistrzem, nauczycielem.

8. A to ciekawe... • autor: Mruk2019-05-17 11:27:29

A to ciekawe (chociaż jak dla mnie całkowita pomyłka) - atak na kościół ze strony prawej
Powyższe wypowiedzi są też załącznikiem do tematu (gdzieś taki był) kto czyta Tarakę

9. problem nie w celibacie • autor: gandza2019-05-22 09:43:17

Sądzę, że " coś " dzieje się z męską naturą. Zachodzą jakieś głębokie przemiany w sferze płciowości męskiej ( być może i w kobiecej). Problem pederastii i pedofilii nie dotyczy tylko mężczyzn w klasztorach i seminariach. Inni mężczyźni funkcjonują w społeczeństwach nie kościelnych. W swoim życiu społecznym, zawodowym itp. spotykają się z kobietami, przebywają z nimi, rozmawiają,  współpracują. Nie mają żadnych przeszkód kulturowych żeby związać się z kobietą, ale z jakiś powodów wolą mieć kontakty seksualne z dziećmi lub młodymi chłopcami. 

10. Grzech sodomii piętnował... • autor: JSC2019-05-22 12:41:11

już Mojżesz.

11. do gandzaMoże i... • autor: Mruk2019-05-22 17:37:32

do gandza
Może i tak jest, chociaż mi się wydaje że takie zjawiska były zawsze w takim samym mniej więcej natężeniu. Nie w tym problem. Problem akurat tutaj polega na tym że oczywiste przestępstwo było i jest: przemilczane, tolerowane i ukrywane przez instytucję KK, dzięki jej autoretytowi i pozycji w społeczeństwie i to jest hipokryzja.
Nie wiem w jakim znaczeniu używasz terminu pederastia

do JSC 
To już w ogóle nie na temat, Hitler też piętnował no i ? Też nie wiem w jakim znaczeniu sodomia
Irytuje mnie mieszanie pojęć

12. atak??? • autor: Nierozpoznany#4192019-06-11 09:21:21

W odpowiedzi na komentarz Mruka (a to ciekawe, atak ze strony prawej) pragnę wyjaśnić, że nie każda wypowiedź dotycząca problemów w kościele jest atakiem:)) Jednocześnie dziękuję za umożliwienie mi , przez publikację artykułu, na zareagowanie na problem, przedstawiony w filmie Sekielskich.Z tym zniesieniem celibatu... Niestety, sprawy erotycznopodobne to nie jest taki prosty problem, żeby można było po prostu napisać list do papieża i oto niczym za dotknięciem różdżki, naprawimy błąd. Tak, wiem, że Bóg "robi w biznesie cudów"I wtym przypadku właśnie tak się dzieje :)).Jednak nasze łóżka pozostawia w większości do naszej dyspozycji, jak rozumiem....Otóż, celibat wprowadzono nie ze złośliwości , ale jako lekarstwo....tak!! Wprowadzono go,około 10 wieku,  ponieważ skandaliczna chytrość małżonek oraz potomstwa księży i biskupów kościoła powodowała majątkowe skandale na parafiach, nepotyzm i niemalże okupację majątków kościelnych w Rzymie przez wpływowe rody biskupów uczciwie płodzących potomstwo....nic nie jest doskonałe:))) A swoją drogą , dzięki filmowi Sekielskich i reakcjom nań,  dzieje się naprawdę dużo superfajnych spraw! Ja wymienię jedną, ciekawą pewnie z punktu widzenia obyczajowego. Pierwszy raz w swoim życiu usłyszałam prawdziwą ekskomunikę, najcięższego gatunku przekleństwo, wykrzyczane przez biskupów KK w stronę pedofili. List biskupów czytany w kościołach tydzień po premierze filmu zawierał wypowiedź Jezusa,tekst z Ewangelii, właściwie jedyne znane mi potwierdzenie istnienia sytuacji bez miłosierdzia dla człowieka:"lżej by mu było, gdyby uwiązano mu kamień młyński i wrzucono do wody" Zapewne dzięki temu listowi biskupów, Pan Wojtek miał rację, nie wszystko się zmieni

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)