zdjęcie Autora

25 listopada 2009

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Auto-promo Taraki (odcinków: 148)

Po co blog?

Kategoria: Projekt Taraka
Tematy/tagi: Wittgenstein

« Nowy sens pojęcia "wiedza tajemna" Apel o przeciwstawienie się pomysłowi cenzurowania dostępu do Internetu »

Po co w Tarace blogi, mógłby ktoś zapytać, skoro przez 10 lat dawała sobie radę bez nich?

Ludwig Wittgenstein, gdyby w jego czasach były blogi lub gdyby żył teraz, pisałby blog - jego "Dociekania filozoficzne" mają dokładnie blogową poetykę. Kiedy już po śmierci autora "Dociekania" wydano, filozoficzne środowisko było zbulwersowane: czy tak można uprawiać filozofię? Gdzie tu forma, gdzie w tym porządek i system? Nazywano "Dociekania" filozoficznym surrealizmem. Obecnie, po 60 latach od śmierci Wittgensteina, widać, że był prekursorem blogu: wynalazł tę pisarską formę, kiedy Internetu nawet Lem jeszcze nie wyfantazjował. (Zresztą nie wyfantazjował nigdy - akurat na to weny mu brakło; każdy ma jakieś ograniczenia.)

Kiedy się czyta Witkacego, nie dramaty ani powieści, ale jego publicystykę (której napisał mnóstwo ale mało kogo teraz obchodzi), to aż się czuje, że czegoś mu brakowało do samo-wyrażenia się. Blogu! (Podobnie jak teraz czuje się, że brakowało mu buddyzmu i przyniesionej przezeń dyscypliny umysłu.) Ale taki los tych, co się wcześnie urodzili...

Wracając do Taraki, to blog w niej jest po to, aby jej Autorzy mogli pisać nie tylko solenne artykuły lub wirtualne książki, ale żeby mogli (jeśli mają ochotę) pisać małymi formami. Nie tak wiekopomnie, więc pewnie również odważniej.

Jak to się rozwinie, zobaczymy.

WJ, 25 listopada 09« Nowy sens pojęcia "wiedza tajemna" Apel o przeciwstawienie się pomysłowi cenzurowania dostępu do Internetu »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)