zdjęcie Autora

18 listopada 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Pod patronatem Gracji - szamanizm, joga, tantra

Kategoria: Techniki rozwoju

« Paradygmat wyobraźni ucieleśnionej- szamanizm, joga, tantra Kolorowe anioły i mroczne demony - wtajemniczenia spontaniczne »


No i zjechało moje myślenie w stronę bogiń greckich ;) Najwidoczniej nie bez przyczyny. Pierwotnie wymyślając tytuł do tego odcinka myślałem o hasłach: Łaska, Guru, Shaktipat, Błogosławieństwo, Darshan.
Ale niestety te koncepcje są szalenie mylne, tj. zawieraja w sobie ten grymas wybiórczości groźnego demiurga, który coś daje lub odbiera. Wolę patronat gracji - promienna, rozumna i kwitnąca w sam raz o naturze umysłu, a i nirmanakaye jakoś ciekawsze ;)
Wróćmy do tantry. PATRONAT JEST NIEZBĘDNY tj. WSZELKI SUKCES W TANTRZE PŁYNIE Z ZEWNĄTRZ.
Całe działanie jest autoteliczne i wymaga olbrzymiej motywacji, za to cały efekt jest podarunkiem, łaską. Przynajmniej ten rodzaj postrzegania się rozwija. Z tym, że to nie ma nic wspólnego z łaską demiurga, a raczej z tym jak lustro odbija łaskę światła.  Uff. To skomplikowane, w tej metaforze: Ty jesteś lustrem, które trzeba oczyścić, nawet nie oczyścić. Złe słowo zakładające brud. Srebrem, które należy oczyścić i wypolerować, aby otrzymać lustro, które odbija światło, które jest.
Innymi słowami: Wszelka zasługa i cudowności w tantrze nie należą do Ciebie, są własnością, cechami z zewnątrz(czyli wnętrza;)), obiektów schronienia, patronatu:
Buddy, Sangi, Dharmy,
Guru, Yidama, Dakini,
 Tigle, Kanałów, Pran,
Bogów, Ludzkości, Rzeczywistości

Podobnie jak moc szamańska płynie od wspierających szamana duchów, a rola szamana związana jest z funkcją społeczną.
Okiem hipnotyzera całkiem udane przekroczenie paradoksu, który sprawia, że próba samookreślenia się jest inflacją, narcystyczną fantazją, przejawem niewiedzy.. Za to doskonale określa nas to czym nie jesteśmy i z czym się stykamy. Nasz stosunek do tego co spotykamy, co się wydarza określa nas samych. Ja jest zjawiskiem relacyjnym i istnieje w kontakcie z nie ja.

I tu wracają nasze Gracje:


Jak im było ?
Aglaia miała symbolizować splendor towarzyski,
Taleja – kwitnące życie
Eufrozyna – wesołość towarzyską

Moc, Miłość, Humor ? ;)
I tak też można owe źródła urzeczywistnienia postrzegać, jako towarzyskie, kwitnące i wesołe.. uśmiechnełem się do wizji wesołych pran i kwitnących bogów;) Jakoś tak mi się od razu skojarzyło:


Wszelkie podobieństwa do prawdziwego buddyzmu prawie całkowicie przypadkowe.
C.D.N.

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Paradygmat wyobraźni ucieleśnionej- szamanizm, joga, tantra Kolorowe anioły i mroczne demony - wtajemniczenia spontaniczne »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)