zdjęcie Autora

01 marca 2011

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Auto-promo Taraki (odcinków: 148)

Polska wg Ptolemeusza


« Kwadratura Jowisza do Plutona Mem czy już technem? »

W serwisie archeowiesci.pl (który mam pod RSS’em czyli dynamiczna zakładką – czy Ty masz w ten sposób zaabonowaną Tarakę?) jest wiadomość o starożytnych tężniach solanki z Inowrocławia – których archeologiczne pozostałości znaleziono w tym słonym mieście. Autor notki pisze, że na mapie Klaudiusza Ptolemeusza późniejszy Inowrocław zaznaczony jest pod nazwą Askaukalis. Na to czytelnik Ibn_Stahu zarekomendował inny tekst, pt. „Antyczna Polska”,  gdzie napisano:

Niemieccy naukowcy na podstawie [mapy Ptolemeusza] stworzyli mapę środkowej Europy sprzed 2 tysięcy lat. Ptolemeusz podał na swojej mapie lokalizację 94 miast wraz z ich współrzędnymi z dokładnością do kilku minut. Jego mapa objęła tereny do rzeki Wisły na wschodzie. Wśród miast przez niego wymienionych znalazły się m.in. Calisia (niektórzy identyfikują ją z Kaliszem), Karrodunon (raczej nie jest to Kraków) oraz Skurgon i Askaukalis. /.../ Ascaucalis (Askaukalis) to Bydgoszcz, Stragona to Zgorzelec, Rugium to Darłowo, Scurgum to Szczecinek, a Bunitium to Wolin. Zagadką pozostaje Setidava (Kraków, Legnica, Konin?).

Autor wpisu odsyła z kolei do tekstu w „Salonie 24”, pt. „Odkodowano współrzędne antycznej mapy Polski ze 150 roku n.e.” Autorem jest Adam Fularz, przedstawiający się: „poglądy obyczajowe: socliberał, gospodarcze: ordoliberał, wyznanie: Rastafari/Baha'i.” Artykuł ten stanowczo polecam: wart przyswojenia. I odsyła do jeszcze głębszych źródeł, niemieckich, związanych z oryginalnym niemieckim programem badawczym. I jeden cytat z zakończenia artykułu:

Jednocześnie szkoda że po polskiej stronie brak jest choćby wzmianek o przeprowadzonych badaniach, pozwalających antydatować historię wielu obecnych miast Polski o całe tysiąclecie wstecz. Mimo odkryć, wciąż brak jest wiedzy, czym były polskie miasta w rodzaju Setidavy, Viritium, Virunum czy Arsonium. Calisia najprawdopodobniej nigdy nie była Kaliszem, jak głosił średniowieczny kronikarz Długosz, ponieważ leżała na wysokości geograficznej Leukaristos, słowackiego Trenčina, co potwierdza inskrypcja naskalna opisująca pobyt w Leugaritio 855 żołnierzy z legionu Marka Waleriusza Maksymiana. Jeśli polska część mapy jest pełna zagadek, to głównie z przyczyny całkowitego braku mediów w Polsce, poza najniższej jakości mediami tabloidowymi i infotainmentowymi. (Adam Fularz)« Kwadratura Jowisza do Plutona Mem czy już technem? »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)