zdjęcie Autora

21 stycznia 2013

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Auto-promo Taraki 2 (odcinków: 151)

Pomysły przeciw-trollowe

Kategoria: Projekt Taraka

« Alert przeciw-trollowy stopnia „pomarańczowy” Kto robi Tarakę? »

Pierwszy. Kiedy czytelnik wpisuje komentarz, autor komentowanego tekstu oraz autorzy wcześniejszych wpisów pod tym tekstem, dostają powiadomienie e-mailem, a w nim treść komentarza. Pomysł: w tym e-mailu byłby zamieszczony także adres e-mail autora komentarza. Wtedy autor komentarza przestaje być całkiem anonimowy – bo autor tekstu i współ-dyskutanci znają jego/jej adres e-mail.

Drugi. Adres e-mail autora komentarza byłby zawsze (jako reguła!) wpisywany w nagłówku komentarza, razem z nickiem autora tej notki. (Ten adres byłyby tak urządzony, że byłby widoczny dla ludzkich czytelników, ale niewidoczny dla spam-botów.)

Trzeci. Kontrowersyjny. Ograniczyć możliwość pisania komentarzy - do abonentów Taraki. (Idea jest taka, że jeśli ktoś wykupił abonament, to jest osobą poważną i nie będzie trollować.)

Czwarty. Trudniejszy do realizacji. Zostaje utworzony Klub Taraki. Należą do niego osoby, które (a) zarejestrowały się, (b) założyły swoje profile – z notką o sobie, linkami do swoich stron i Facebooka, zdjęciem – czyli takie profile, jakie mają teraz autorzy Taraki. I tylko członkowie Klubu mogą pisać komentarze. (Ten wariant chciałbym zastosować w angielskim dziale Taraki.)


PS. Temat "przeciw trollom" jest dość figlarny, ale w Znaleziskach polecam kilka tekstów, przy których wcale nie do śmiechu:

Auto-promo Taraki 2: wstęp na końcu

Starsze teksty z tego cyklu w blogu Auto-promo.


« Alert przeciw-trollowy stopnia „pomarańczowy” Kto robi Tarakę? »

komentarze

[foto]

1. Email Korespondencyjny • autor: Piotr Jaczewski2013-01-21 11:21:50

Jestem za opcją jeden i dwa - tj. wprowadzeniem dodatkowego weryfikowalnego pola "email korespondencyjny" dla chcących komentować. Zawsze też zostawia to swobodę formuły odpowiedzi autorowi.

Być może opcja dla autorów też by się przydała  wg. woli (automatycznie umieszczane w podpisie)- dodałoby to też ten element wyboru pt "czy komentuję prywatnie czy publicznie".
:) Co prawda później mogą się zdarzyć zagrywki wśród autorów typu "Wiele osób do mnie pisze, że", ale chyba jesteśmy w stanie to wyłapać:-)
[foto]

2. Klub Taraki • autor: Jan Szeliga2013-01-21 11:38:22

Moim skromnym zdaniem dodanie adresu e-mail nie załatwi sprawy. W tej chwili każdy może sobie taki adres założyć w kilka minut. Adres e-mail jest też anonimowy i nie pozwala  na identyfikację osoby.
Są w Internecie różne fora ( o Facebooku czy GoldenLine nie wspomnę) gdzie każdy ma swoje zdjęcie i opis swojej osoby. Jak widać fora te mają się dobrze i jest tam w miarę zachowana kultura wypowiedzi.
[foto]

3. Sprzężenie z fejsem i abonament • autor: Piotr Jaczewski2013-01-21 14:18:53

To bym wybrał taką opcję profil FB (pełny, twarzowy) lub abonament. Jestem przeciwny Klubowi (nawet w postaci wersji innej nazwy abonamentu). Częścią tego jest wg mnie radykalizacja poglądów, wprowadzenie pozorów jednej myśli i umasowienie ludzi, z jednostek zrobienie tłumu.
Grupa (czyli Ja w grupie) czy Akademia (Ja przyłączam się do studiowania czegoś) - jak najbardziej, od biedy Stowarzyszenie ,ale nie Klub, Wspólnota, Towarzystwo ;)
[foto]

4. Abonament • autor: Przemysław Kapałka2013-01-21 17:03:51

Mnie dwa pierwsze pomysły, z ujawnianiem adresu, wydają się kontrowersyjne. Optuję za trzecim. Będzie dodatkowy bodziec do wykupienia abonamentu (poważnie, to nie żart). Absolutnie przeciw FB. Nie mam konta na FB, na razie nie mam zamiaru mieć i nie widzę powodu, dla którego od tego miałoby zależeć, czy mogę pisać komentarze.


[foto]

5. Ile osób komentuje • autor: Wojciech Jóźwiak2013-01-21 17:39:47

Przed wyborem wariantu warto zobaczyć, ilu osób to dotyczy. Zaglądam do bazy danych.
W okresie od 1 grudnia 2012 do teraz było:
75 - komentatorów (uczestników, którzy napisali komentarze)
w tym:
24 - autorów (autorów artykułów lub blogów)
11 - z opłaconym abonamentem (aktualnie), nie autorów.

Czyli 40 komentatorów było tylko-zarejestrowanych, bez dalszych "wzmocnień".

Z tego też widać, jak niewielka grupa osób faktycznie "robi" Tarakę. Cóż, byliśmy i pozostaliśmy małą elitą :)

6. abonament ze zniżką • autor: Nierozpoznany#35272013-01-21 17:40:19

Zgadzam się w jakimś stopniu z panem Przemysławem co do dwóch pierwszych pomysłów i FB. Co do Klubu Taraki i opcji ze zdjęciem sorry ale kojarzy mi się ten pomysł z portalem randkowym- bez fotki „nie klikam”, są osoby, których komentarze czytam, bo są mądre, na temat i nie mają fotki i chyba nie o to chodzi.Z czym mi się kojarzy jeszcze Klub Taraki z…selekcją i władzą „tylko członkowie Klubu mogą pisać komentarze”.  Byłabym za abonamentem ale z 50% zniżką tzn jeśli ktoś chce komentować to 50zł na rok. Niektórzy rzadko się odzywają i dlaczego mieliby płacić 100%? Z drugiej strony jak mówimy o kasie (wiem odbiegłam od tematu trochę) to podzieliłabym abonament Taraki na poszczególne tematy- dostęp do działu Zwierząt Mocy….zł, do astrologii….zł, do Tarota….zł. Osobiście mam abonament wykupiony roczny ale wiem, że niektórzy czytają wybrane teksty „po zalogowaniu” nie wszystkie, podzieliłabym osobna stawka dla osób piszących komentarze, opcja piszące komentarze+ zwierzęta mocy…zł. Mniejsza kwota ale chętnych byłoby więcej, tak myślę.

7. Admin • autor: Nierozpoznany#24952013-01-21 17:58:01

Jeśli mogę od siebie:
Z powyższej statystyki wynika, że komentatorów nie ma aż tak wielu. Więc może zamiast mnożyć różne byty, postępować zgodnie z regulaminem i wywalać bezlitośnie niewłaściwe komentarze. Na każdym forum jest podobny problem. Trolle są i będą. Ale jest też klawisz "delete" i po krzyku.
[foto]

8. Być może wystarczy to, co już jest • autor: Wojciech Jóźwiak2013-01-21 22:27:59

Być może wystarczy tylko to co już jest, czyli przestrzeganie zasad komentowania.

Dziękuję Wszystkim za Wasze wypowiedzi.
Wojciech Jóźwiak

[foto]

9. Wystarczy do 100 • autor: Piotr Jaczewski2013-01-22 10:19:26

Po przyjrzeniu się statystykom i zastanowieniu się nad przeszłością w różnych grupach i z prowadzenia takowych. Do 100 komentujących (niezależnych) powinno wystarczyć, to się jeszcze daje ogarnąć ręcznie. Później działa statystyka i 1-3 trolli na 100 zawsze się trafi; czy to raz na miesiąc, czy raz na kilka - z akcjami trudnymi do ogarnięcia jednoosobowo.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)