zdjęcie Autora

04 lipca 2011

Kahuna

z cyklu: Sny i wizje (odcinków: 2518)

Płonące niedźwiedzie

Kategoria: Sny i wizje

« Owady Pająki parę miesięcy temu »
(sen z marca 2011) Byłem na terenie starej fabryki, jakiegoś zakładu... Ruiny budynków z czerwonej cegły, w środku pełno śmieci, takie dzikie wysypisko. Większość tych hałd płonęła, słyszałem piękny dźwięk ognia, widziałem ogromne płomienie. W pewnym momencie zauważyłem jak mój malamut (suczka) zaczęła atakować coś w płomieniach. Okazało się, że na terenie są 4 niedźwiedzie które po prostu stoją w płomieniach. Nie paliły się wcale, nie uciekały. Suczka chciała mnie obronić, aż byłem w szoku. Na co dzień jest baaardzo spokojna. Tam, zażarcie atakowała jednego z niedźwiedzi. Ten w pewnej chwili się wycofał z płomieni i oddalił w ruiny. Mnie zaatakował inny, uciekłem na jakieś schody, dziwne to schody, stały właściwie same schody, ściana tylko po prawej stronie i na końcu, na górze były drzwi. Gdy dochodziłem do nich drzwi się poruszyły i w ostatniej chwili zauważyłem, że za nimi jest niedźwiedź. Zbiegłem szybko na dół, on został na górze. Zawołałem sukę i wyszliśmy z tej zrujnowanej fabryki.

Sny i wizje: wstęp na końcu

Każdy, kto ma profil w Tarace, może swoje sny i wizje tu zapisywać.
Każdy, kto jest zalogowany, może sny i wizje komentować.


« Owady Pająki parę miesięcy temu »

komentarze

[foto]

1. Obraz jak z jakiejś mitologii • autor: Wojciech Jóźwiak2011-07-04 14:50:01

(Płonące niedźwiedzie)
Niesamowity senny obraz! Stara opuszczona fabryka... Ruiny z czerwonej cegły... Płoną jakieś hałdy... Pożar i ruina, jakby przeszła wojna. I nagle pośrodku tego, stoją niedźwiedzie w ogniu - stoją, nie palą się.
Ruina, ogień-pożar i drapieżne, groźne zwierzęta – są tu skumulowane aż trzy sygnały ostrzegające, mówiące o zagrożeniu. Te niedźwiedzie wyglądają jak wzięte z dwóch lub trzech różnych „bajek”. (1) Po pierwsze, mają sens zapomnianych zwierząt. Sny o zapomnianych zwierzętach polegają na tym, że śnią się jakieś zwierzęta, które są głodne, lub dawno nie były karmione, pojone, lub są jakoś pokrzywdzone, krzywda im się dzieje. W takich snach budzi się w śniących poczucie winy, że zapomnieli o tych zwierzętach, że mieli o nie zadbać, a zapomnieli. (Podobny sens mają sny o owadach, pająkach, gwoździach itp. znajdowanych pod skórą – oznaczają dręczące, nierozwiązane i wyparte „pod skórę” kłopoty, o których nie chcemy wiedzieć. Zob. np. Pająki parę miesięcy temu, śnił też kahuna, oraz Koszmar ciała i metalu śniła Margo) (2) Po drugie, jako groźne drapieżniki, należą do cyklu snów o zagrażających zwierzętach. W tych snach zwierzęta są uosobioną agresją, własną lub grożącą od kogoś z zewnątrz, ale to się miesza i zwykle chodzi o agresję i zagrożenie uogólnione, wiszące w powietrzu. Ta agresywna właściwość niedźwiedzi z twojego snu ujawnia się w końcu – zaczynają się utarczki twoje i twojej suczki z tymi niedźwiedziami. (3) Po trzecie, niedźwiedź jest częstym i chętnie przybieranym zwierzęciem mocy, odpowiednikiem „niedźwiedziej energii” w nas. Istnieje cała niedźwiedzia mitologia, która o tym mówi; obszerny wątek. Są i dalsze skojarzenia, o których dalej.
Czym jest ta zrujnowana fabryka? Gdyby to był dom w ruinie, sens jest jasny: to byłby obraz śniącego, jego osoby i umysłu. Ale tu nie jest dom do mieszkania, tylko fabryka do produkcji. Czyli coś szerszego i dalszego. Więc nie tyle sam śniący, co jego „sprawy zewnętrzne”, stosunki z innymi ludźmi. Fabryka może symbolizować interesy, ale w takiej interpretacji przeszkadza towarzystwo żeńskich istot. Śniącemu towarzyszy suczka. Oczywiście, dlatego, że realnie ma psa tej płci, ale przecież mógłby mu się przyśnić inny pies albo w ogóle coś innego. Po drugie, niedźwiedzie ze swej istoty, jako zwierzęta symboliczne, mają coś żeńskiego. Po grecku ich słowo na niedźwiedzia, artktos, było rodzaju żeńskiego i dlatego nazwane przez nich gwiazdozbiory nazywają się Niedźwiedzicami – Wielką i Małą. W mitach (baśniach, legendach) niedźwiedź występuje albo jako samica, która przygarnia ludzkiego bohatera i rodzi mu dzieci, albo jako zwierz-kochanek kobiety. W obu przypadkach na hasło niedźwiedź pada odzew kobieta, i zwierzę to jest kojarzone z pojęciami małżeństwa, rodziny, rodowych więzi. Niedźwiedzice przebywają pół roku w podziemnych jamach, gdzie rodzą i wychowują młode, które potem długo chodzą za matką – stąd zapewne stare skojarzenia niedźwiedzia z „kobiecą stroną bytu”. Dlatego można przypuszczać, że pod tym snem kryją się jakieś „interesy”, czyli nierozwiązane i zaognione sprawy śniącego z kobietą/kobietami.
Pożar i obecność groźnych drapieżników oznaczają, że sprawa jest nagła, nie cierpiąca zwłoki – właśnie jak pożar lub napaść. Niedźwiedzie jako groźne drapieżniki znaczą, że ta sprawa może mieć skutki niszczące, jeśli nie zostanie rozwiązana.
W śnie jest próba poradzenia sobie z niedźwiedziem, ta scena gonienia się z niedźwiedziem po stromych schodach. To może być echo jakichś nieudanych lub przykrych starań o rozwiązanie omawianej sprawy – w przeszłości.
To, że sen kończy się odejściem z miejsca pożaru, oznacza, że śniący nie ma planu, jak rozwiązać problem.
Ciekawe, że tym, kto zauważa niedźwiedzie w ogniu i atakuje je („coś z nimi robi”) jest nie śniący tylko jego Suczka. Co znaczy, że dążenie, napór na rozwiązanie problemu jest nie tyle świadomy, co podświadomy, lub może raczej wypychany ze świadomości. – „To nie moja sprawa, niech kto inny to zrobi, niech moja suczka...”
Może też być tak, że sen nie odpowiada jednej sprawie z życia autora, tylko zbiorczo przedstawia, streszcza wiele spraw i wydarzeń z życia. Przedstawia ogólny schemat działania i nie-działania.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)