zdjęcie Autora

30 czerwca 2013

Piotr Jaczewski

z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)

Postacie Zewnętrzne

Kategoria: Nowy szamanizm

« Postacie Wewnętrzne Postacie Progowe »

Postacie zewnętrzne  ludzie dookoła są szczególnym rodzajem postaci wewnętrznych. Stop! Wróć! Mówiąc w ten sposób o ludziach dookoła, czynisz z rzeczywistości fantazję i zajmujesz się gadaniem do siebie, w ten sposób możesz narobić sobie konfliktów. Ludzie dookoła są realni i ta narracja pt. „są fantazją ze świata wewnętrznego” przeszkadza w uznaniu ich realności. Owszem, reagujemy na postaci ze świata wewnętrznego (np. ktoś przez całe życie sługa głosu dawno zmarłego rodzica, słucha i jest posłuszny) i potrafimy przez nieświadomość nie zauważać świata zewnętrznego, ludzi w nim obecnych. Tu wychodzi potęga szamańskiego języka: 

Czasami komunikujemy się telepatycznie przez czas i przestrzeń. I ta komunikacja potrafi być na tyle silna, że zaburza percepcje mało szczególnej, wyjątkowej i ważnej sprawy jaką jest otaczająca rzeczywistość.

Sens tezy Postaci zewnętrzne ludzie dookoła są szczególnym rodzajem postaci wewnętrznych, sprowadza się do tego, że potrzebujemy wewnętrznych punktów odniesienia - wiedzy, przekonań, empatii, doświadczenia, by rozumieć ludzi dookoła. Szamański język jest jednak bliższy prawdy żywego doświadczenia.  Możemy zobaczyć,usłyszeć i poczuć, że niektórzy ludzie zachowują się jak  w obecności kogoś innego, niewidzialnego; rozmawiają z kimś, kogo fizycznie brak (A mój X zawsze mi powtarzał…); ich obecność i zdolność reagowania na otoczenie zanika.

Piszę Postaci Zewnętrzne, dla podkreślenia, że niektórzy ludzie objawiają się jak duchy czy inne postaci ze świata wewnętrznego oraz dla niektórych inni ludzie będą takimi postaciami: przodkami, duchami, Bogami i Boginiami. Podobnie chcę podkreślić związek tych dwóch: Postaci Zewnętrznych i Wewnętrznych. Ludzi dookoła i wyobrażonych figur „personifikowanych animującą siłą transu”. I jak to bywa, zupełnie w odwrotną stronę niż w pierwszym zdaniu,  kierunku szamańskim:

 Postaci wewnętrzne są swoistą formą postaci zewnętrznych.

Od nerwów paralelnych po stwierdzenie Problemowe relacje są częścią naszego obecnego życia, nasz świat wewnętrzny ożywa tym, co się rzeczywiście dzieje, żyje ludźmi obecnymi i nieobecnymi wokół nas. Po stronie ludzi i rzeczywistości  trzeba stać, by nie zubażać wyobraźni(duszy) i nie odcinać się od własnych sił(ducha).

I to jest kolejny powód, dla którego jestem za narracją szamańską  –używaną z wyboru, celowo, tak jak szaman celowo wchodzi się do innej, obcej, dziwnej rzeczywistości po to by uzdrawiać, harmonizować tam relacje dla swoich „ludzi i rzeczywistości ”.  By praca z postaciami wewnętrznymi miała sens, a nie była sztuką dla sztuki gadania do siebie potrzebna jest ta koncentracja na zewnątrz, na świecie dookoła: szczególnej, ważnej, wyjątkowej  oraz innej, obcej, dziwnej rzeczywistości.

Kiedy zbiera mi się na nastrojowe wygłaszanie tez szczególnych, ważnych i wyjątkowych, czyli marudzenie pod nosem, mamroczę sobie:

Nie potrzebowalibyśmy postaci wewnętrznych, gdybyśmy byli zdolni do spotkania z rzeczywistym człowiekiem.

A moim zdaniem tej zdolności nie posiadamy, ona ujawnia się czasami i chwilami i znika często jeszcze szybciej niż się pojawia. Niezależnie od tego, czy tym rzeczywistym człowiekiem mamy być sami czy też ktoś inny.   I to bym twierdził jest organiczna niezdolność płynąca z tego jak działa mózg tj. w trybie słuchania, uważności przetwarzamy informacje z zewnątrz (nie Ja), w trybie własnej aktywności mówienia, myślenia, mielimy wewnętrzne treści(Ja).  A trwalsza świadomość tego, co się dzieje na styku IN i OUT  nie wykształca się sama. To nasza wrodzona głupota.

C.D.N.

Tkanie słów: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!


« Postacie Wewnętrzne Postacie Progowe »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)