zdjęcie Autora

05 listopada 2012

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Auto-promo Taraki 2 (odcinków: 151)

Co powinny zrobić czarownice?

Kategoria: Projekt Taraka

« Czwarty kontynent świadomości odkrywany Drim wiedzy tajemnej »

(Oczywiście nawiązuję tu do bloga Kasi Urbanowicz, odcinek „Czarownice – stereotypy”.)

Po pierwsze, odciąć się od stosów, palenia czarownic, polowań na czarownice. Jeśli tkwią w tym arche-stereo-typie, to podtrzymują całą obrzydliwość zawartą w tej pseudo-linii przekazu. Kiedyś na warsztatach, które prowadziłem, było niemal pewne, że kiedy zapalamy stos, do chodzenia po ogniu lub do grzania kamieni na szałas potu, to znajdzie się myśliciel lub dowcipniś, który rzuci, że może by dołożyć jakąś czarownicę...? Wtedy nakładałem stanowczy zakaz na mówienie i (nawet) myślenie o tym, a aluzjantom udzielałem surowych pouczeń & napomnień. Podziałało (również na nieobecnych!) i w ostatnich latach raczej nikt o tych rzeczach na warsztatach nie p...li. Wątek łowiecko-stosowy podtrzymuje najbardziej chory sadystyczny temat męsko-szympansiej przemocy.

Po drugie, odciąć się od szatanów, kultu szatana (całowanie... zimny fiutek... mistrz Leonard...) i satanizmu.

Po trzecie, przejść na stronę szamanizmu. Tu przytoczę kawałki mojej niedawnej mailowej konwersacji z Piotrem Jaczewskim.

Ja: Mam poważną prośbę: skup się i wypisz w punktach, co uważasz za "szamańskie". Czyli: jakie kryteria musi spełniać pewne "coś" - "izm", ruch, metoda - żeby było "szamańskie", żeby to coś bez bólu określić jako należące do szamanizmu.

Piotr: 4. Postrzeganie tej rzeczywistości jako "dobrej", "ożywionej", "pełnej znaczeń", "wartościowej". Ten punkt ciężko ująć jednoznacznie - w wielu kulturach się pojawia, że "to sen" etc., a pomimo to cenią, "uświęcają" ciało i życie.

Ja: ---- Czyli POZYTYWIZM w odniesieniu do tej sfery? Przeciwieństwo gnostycyzmu?

Piotr: Dokładnie. Drugi [przeciwny] biegun od "jesteśmy tu za karę, wywalono nas, byśmy się męczyli, i jeśli dokładnie będziemy wypełniać przykazy, wystarczająco dużo rozumieć co mówi jedynie słuszne poznanie, to naczelny kosmita niebios może w końcu łaskawie zabierze nas stąd do siebie tuż przed apokalipsą i ostatecznym rozpadem tego zgniłego wszechświata."

Po czwarte, odciąć się od wszelkich nawiązań do chrześcijaństwa i jego mitologii.

Piąty punkt podpowiadam z pewną nieśmiałością... Z obawą o odrzucenie. Brzmi on: Przestać być kobietami. - No nie, to za ostro mi się powiedziało. Może lepiej będzie tak: Przestać postrzegać i traktować kobiety jako szczególną (nacechowaną) mniejszość. Przestać postrzegać kobiety i bycie kobietą jako osobliwość. Jako coś dziwnego. Bo w takim „feminizmie” jest zawarte nieustanne porównywanie się z mężczyznami. Gorzej: w tym jest kolonializm. Bardzo podobny do tego, jaki od paru lat nasi myśliciele (np. Jan Sowa, Rafał Ziemkiewicz) odkrywają u Polaków. Jest w tym poczucie (kompleks) niższości i wieczne gonienie „tamtej strony” (krajów Zachodu albo mężczyzn), widzenie wartości tam nie tu. Przestań być „kobietą”. Zacznij być sobą.

Auto-promo Taraki 2: wstęp na końcu

Starsze teksty z tego cyklu w blogu Auto-promo.


« Czwarty kontynent świadomości odkrywany Drim wiedzy tajemnej »

komentarze

[foto]

1. Różne i luźne dodatki • autor: Przemysław Kapałka2012-11-05 11:07:26

1. A właściwie dlaczego czarownice? Dlaczego niby ma to dotyczyć tylko kobiet? Coś mi się zdaje, że z czarownikami/cami jest tak, jak z kucharzami: niby jest to zajęcie dla kobiet, a najlepsi w tym są mężczyźni. Nawet znam przykłady, choć dotyczące poprzednich inkarnacji.

2. Jeden z moich kolegów twierdzi, że zloty czarownic na Łysej Górze odbywają się w dalszym ciągu, że nawet widział zdjęcia. Powiedział tylko tyle: Ty wiesz, jakie laski?!

3. W informatyce też istnieją stosy :) Jak dotąd raz się spotkałem z żartem nawiązującym do tych innych stosów (na prawie 30 lat praktyki).


[foto]

2. W pełni • autor: Katarzyna Urbanowicz2012-11-05 11:27:40

W pełni się podpisuję pod tym, co napisałeś. Zwłaszcza punkt 5 mi odpowiada. Oczywiście jeśli mówimy na poważnie, choć ja wywołałam temat trochę mimochodem i nie do końca serio. Opisywana przeze mnie "czarownica" mogłaby równie dobrze być mężczyzną, nie o to tu chodziło, a raczej o umiejętność zmiany nastawienia pewnej zbiorowości.

Jednak analogia Przemysława do kucharek i kucharza nie odpowiada mi. To, że kucharze są bardziej znani niż kucharki nie oznacza, że lepiej gotują, możliwe, że lepiej "sprzedają" swoje umiejętności. Na przykład podam pewnego kucharza telewizyjnego celebrytę - gdyby ściśle zastosować jego przepis, potrawę można by wyrzucić do śmieci. Jeżeli do jakiejś potrawy obliczonej na 4 osoby mamy dodać ŁYŻKĘ  soli (zamiast łyżeczki albo jeszcze mniej) to coś z tym kucharzem jest nie tak.

Były oczywiście próby "zawłaszczenia" czarownic (ostatnia "Wiedźmin"), ale to oczywiście zwyczajne wykorzystanie stereotypów dla celów handlowych. Poza tym nie mamy pewnosci czy obecnie na Łysą Górę wybierają się prawdziwe czarownice czy kandydatki na celebrytki.

A już na poważnie: ważny jest też punkt 4., ponieważ próby pogodzenia akceptacji odmienności z religią (taką czy inną) kończą się źle dla obu stron. To samo oczywiście dotyczy kontaktów z szatanem - choć ja zawsze stosunek czarownicy z szatanem rozumiałam jako symbol w symbolu. Może się odważę kiedyś o tym napisać.

Dziękuję Wojtku za podsumowanie tematu.

[foto]

3. Gnoza ,Magia, Kapłaństwo • autor: Piotr Jaczewski2012-11-05 11:35:03

W skrócie określiłbym tak. W złej rzeczywistości Kapłaństwo wymaga istnienia świątynnych prostytutek na równi z sankcjonowaniem i udzielaniem prawa do seksu w małżeństwie..czarownica to tego naturalna antyteza- obraz kobiety decydującej samodzielnie o sobie, ale też przedrzeźniającej kapłana- decydującej samodzielnie o świecie. Gnoza domaga się istnienia Złych i Wrednych niechętnych do seksu czarownic, za to chętnie udzielających kopa w jądra i gryzących penisa. Magia wymaga istnienia Dobrych i Chętnych do seksu czarownic, wcielających się w wyznaczone role chętnie i ku własnemu spełnieniu.
A cała ta mizoginia wymaga figury Lilitth, lolitki, kobiety-dziecka(Nie tylko! Boskiego dziecka. kobiety dziecka-chłopca też- grecja!) tyleż znienawidzonego, co pożądanego. Bezpiecznego swoją młodością i brakiem siły, za to niebezpiecznego kuszeniem, łamaniem zasad, badaniem otaczającej rzeczywistości. Graniem na nerwach i tabu poniżej pasa: a co tam chowasz ? pokażesz? mogę dotknąć ? pokarzesz?

Dlaczego TYLKO czarownice ? Występujemy w roli uprzywilejowanej. Spokojnie wręcz jako kapłani,gnostycy i magowie tej rzeczywistości możemy się domagać, by kobieta przypominała barbie-lalkę-dziewczynkę. Drugim biegunem, sprzeciwem wobec tego jest czarownica.   I Wojtek dobrze, mądrze radzi. Tylko ten głos z nikłym prawdopodobieństwem zostanie wysłuchany: Kto o zdrowych zmysłach porzuciłby moc ?

4. Kandydatka • autor: Nierozpoznany#35272012-11-05 17:55:21

Ciekawe założenia i rady dla Czarownic Wojtku. Podpisuję się pod  tymi założeniami, szczególnie pkt 5  mi odpowiada. No i jeszcze  dorzucę  Piotra wpis, który mi pasuje (jeśli można J) „czarownica to tego naturalna antyteza- obraz kobiety decydującej samodzielnie o sobie, ale też przedrzeźniającej kapłana- decydującej samodzielnie o świecie.” To będzie mój pkt 6 w tym…Kodeksie Czarownicy.  

Nie spełniam wszystkich założeń, by być  Czarownicą (póki co) ale wiem nad czym muszę popracować by się nią w pełni stać i to też jest piękne.

Dzięki Panowie

5. Ziemkiewicz • autor: Krabat2012-11-07 18:21:05

Litości, Ziemkiewicz myślicielem?! Tej hipokryta pisze o cwaniactwie, sam będąc "rolnikiem" płacącym składki w KRUS. W dodatku czasami prześladują go tekturowe misie:
"A w Warszawskim Empiku co prawda Michnikowszczyzna owszem była, i to 
przy samym wejściu do działu z książkami ale została skutecznie 
zasłonięta przez wielkiego, tekturowego Kubusia Puchatka... złośliwość 
czy przypadek?"
[foto]

6. Proszę nie narzekać, ale przeczytać • autor: Wojciech Jóźwiak2012-11-07 18:34:29

Drogi Krabacie, proszę na Ziemkiewicza nie narzekać, tylko bezzwłocznie przeczytać jego "Myśli nowoczesnego Endeka".

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)