zdjęcie Autora

21 marca 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Priming - Nieświadoma Nauka

Kategoria: Techniki rozwoju

« Boskie ciało cz. II Procesowy raj - o mindellowskim POPie »
Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka. Uśmiałem się sam z siebie, rozpoznając sytuację kiedy padłem ofiarą primingu, nieładnie zwanego torowaniem.

To efekt uczenia się naszego mózgu, sprawiający że reakcje czy też myśli płyną łatwiej znanym torem wg ścieżek wyznaczonych uprzednimi doświadczeniami np. przeczytaną literaturą, czy usłyszaną reklamą.

Ostatnio w ten sposób pojawiła mi się filozofia Ja i Nie-Ja (prawdopodobnie zapożyczona i zaczytana od Wilbera) i Ciało mityczne(prawdopodobnie zapożyczona od Mindella w równym stopniu co celowo wzorowane na buddyjskiej koncepcji trikai).
Prawdopodobnie, bo pewnie nie jedno źródło takowych zapożyczeń możnaby znaleźć: czytam dużo i staram się być wyeksponowany na szeroki zakres literatury.

:Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka.
Sam ten efekt wykorzystywałem wielokrotnie i będę wykorzystywał jako fragment idei "NIEŚWIADOMEGO UCZENIA" takiej pracy z ludźmi, żeby za moment przekazywane idee czy umiejętności trafiły do "nieświadomości", a później odzyskane i przyswojone "strawione" jako własne, stały się odruchowymi i dostępnymi automatycznie.

Swoją drogą to magiczne doświadczenie dla mnie lubiącego hipnotyczne teorie.
Nieświadomość zdaje się mieć własną mądrość i zapamiętywać rzeczy ważne dla siebie dużo dłużej niż by się zdawało.

O ile zapamietanie tekstu mindella rozumiem, bo uwielbiam i wracam i odświeżam od czasu do czasu popowskie stwierdzenie, to Wilber to dla mojej części przesada:)  Wilbera czytałem te lata temu, kiedy książki jego rozchodziły się jak świeże bułeczki, w dodatku raz i z niesmakiem..delikatnie mówiąc nie przypadł mi do gustu.

A jednak nieświadomy umysł stwierdził, że to ważne... i ciach, po latach wyskakują pomysły zawierające treści oglądane jakieś 0,5s. To naprawdę niesamowite!Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Boskie ciało cz. II Procesowy raj - o mindellowskim POPie »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)