Mirosław Piróg
Pracownik naukowy Instytutu Filozofii Uniwersytetu Śląskiego. Studiował fizykę teoretyczną oraz filozofię na Uniwersytecie Śląskim. Od ponad 25 lat zajmuje się psychologią głębi Carla Gustava Junga, a zwłaszcza problematyką symbolu i doświadczenia religijnego. Prowadzi wykłady i seminaria ukazujące powiązania pomiędzy współczesną nauką a starożytnymi tradycjami mądrościowymi. Dr hab., ur. 1964. Autor książek „Psyche i symbol” (Kraków, 1999), „Williama Jamesa filozofia doświadczenia religijnego” (Katowice, 2011), redaktor „Odcieni gnozy” (Katowice, 2007) oraz kilkudziesięciu artykułów. Członek rady naukowej pisma „Hermaion” (Warszawa), poświęconego badaniom nad zachodnią tradycją ezoteryczną. Stały współpracownik pisma „Albo-albo. Problemy psychologii i kultury” (Warszawa). Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Myśli Filozoficznej „Eudaimonia”.
Publikuje w Tarace od 2017-08-14 do 2020-07-26.
Teksty najnowsze:
- 2020-07-26. Inne Myśli, re:
O mentalności New Age (→New Age)
- 2020-07-12. Inne Myśli, re:
O transformującej kobiecości (→Kobiece a męskie)
- 2020-07-05. Inne Myśli, re:
O normozie (→Psychologia i polityka)
- 2020-06-28. Inne Myśli, re:
O upadku cywilizacji (→Mistrzowie i klasycy)
- 2020-06-21. Inne Myśli, re:
O egoistycznej patologii umysłu (→Pytania i granice)
- 2020-06-14. Inne Myśli, re:
O muzyce i archetypach (→Mistrzowie i klasycy)
Teksty w innych domenach:
- 12-12-2018. Atom i archetyp. Psychologia głębi a fizyka kwantowa (→ Pytania i granice)
Jung i jego pacjent, kolega i współpracownik fizyk Pauli. Pauli a Jungowskie rozumienie archetypu - 26-11-2017. O fanatyku, filozofie i potrzebie poznawczego domknięcia (→ Pytania i granice)
Cenne pojęcie: domknięcie poznawcze. Silną potrzebę DP mają fanatycy, niskie DP mają filozofowie. - 26-06-2017. O islamskich terrorystach, korposzczurach i ćpunach (→ Religie)
Najgorzej jest wtedy, gdy fundamentalistyczne idee religijne trafiają do umysłu wyedukowanego wedle laickich standardów. - 05-03-2017. O prawie własności (→ Ekologia)
Przed dojrzałością chroniła [Polaków] infantylizująca wiernych macierzyńska kontrola kościoła katolickiego, konserwująca mentalność sprzed ponad dwu stuleci. Cóż zatem możemy się spodziewać po tych ludziach, którzy nigdy tak naprawdę nie dorośli, a są jeno dziećmi o pomarszczonej skórze, które nic nie rozumieją z tego, co dzieje się na Ziemi, a nawet w ich życiu? - 03-10-2016. O antropocenie (→ Ekologia)
«Ludzie bowiem to taki dziwny gatunek, który pomyślał sobie, iż uwolnił się od ograniczeń ziemskiego systemu biologicznego, ale niestety się pomylił. Efektem tej pomyłki może być zniknięcie owej „korony stworzenia”.» - 06-12-2015. O polowaniu (→ Ekologia)
Mam propozycję: rozwiązać związki łowieckie i powołać zakon myśliwych. Jego zadaniem byłoby dbanie o przyrodę i zwierzęta, dokarmianie itd. A w razie konieczności, bo taka czasem istnieje – zabijanie zwierząt. Każde upolowane zwierze powinno być opłakiwane, zgodnie z rytuałem przewidzianym przez reguły zakonu. - 17-11-2015. Czy można praktykować jogę na podstawie filozofii Zachodu? (→ Techniki rozwoju)
Konkluzja moja brzmi następująco – do uprawiania jogi jest potrzebna filozofia, a czy to będzie filozofia Wschodu czy Zachodu, jest już drugorzędne. Potrzebna jest filozofia, by joga nie przekształciła się w pozbawioną aspektów duchowych gimnastykę. Nie mam nic przeciw gimnastyce, ale warto, by joga pozostała też ścieżką do duchowego doskonalenia się. Joga nie jest obca duchowi Zachodu, może natomiast ... stać się wspaniałym środkiem do pracy nad sobą.