zdjęcie Autora

21 lipca 2013

Piotr Jaczewski

z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)

Progowy Bóg – Demon

Kategoria: Nowy szamanizm

« Ludź progowy Z bosko-demonicznego życia mrówek i pszczółek.. »

Bogowie i demony, określani tak przez ludzi świeckich, są im wszystkim dobrze znani.To, co zwane bogiem jest czymkolwiek, co pojawia się obiektywnie świeckim ludziom jako miłe, przyjemne, pomocne lub inspirujące. Kiedykolwiek coś jawi się obiekrywnie umysłowi jako brzydkie i nieprzyjemne, albo w przerażającej, zagrażającej życiu formie, jest nazywane demonem.

Machig Labdron

Tybetańskie wyrażenie lha 'dre jest zasadniczo tłumaczone jako "Bogowie i demony" podczas "bóg-demon" bliżej jednej istoty w rozumieniu tybetańskim. Tradycja ludowa pokazuje tendencję do uważania korzystnego i przyjemnego jako boga, a szkodliwego i przerażającego jako demona, ale Machig poważnie ostrzega przeciwko tym przesądom. Natura tych bogów-demonów jest niestabilna i nieprzewidywalna i dowolny bóg, jakkolwiek przyjemny czy korzystny może przekształcić się w demona, dokładnie jak to, co w pierwszym zetknięciu zdaje się demoniczne może być w długim czasie korzystne.

Jerome Edou, Machig Labdron&Foundations of Chod

Zaczynam od tych cytatów, by przypomnieć w jakich kontekstach używam sformułowań Bóg, czy Demon. Lha ‘dre  W poprzednim odcinku rozważań  o tym, co się dzieje na małych (percepcyjnych) i wielkich (życiowych) progach; na granicach JA wystąpiłem z wiekopomną tezą o postaciach, obserwacjach i treściach wewnętrznych związanych z progami:

Ludź progowy jest zawsze ZA progiem, krawędzią, granicą.

Twierdząc, że owa identyfikacja jest czymś, wręcz szkodliwym:    procesem ala „opętanie”: „nie wiem, co mnie opętało” „nie rozumiem, co i dlaczego robię” „świruję i nie wiem jak mi z tym, raczej niezbyt dobrze”. Sprawami które przedłużające się,  po ludzku ocierają się o sprawy psychiatryczne; Odwrotnie, z utratą duszy , zranieniem ducha, postępującą zombifikacją.. I jednocześnie przyznając, że owa identyfikacja jest naturalna, w interesie społeczeństwa, genów „człowieka istoty społecznej, niekoniecznie rozumnej”.

To prawie w oczywisty sposób z ludzia progowego, tworzy bogów-demonów. Lha-dre, postaci decydujące o naszym życiu, kluczowych wyborach i sytuacjach, jak bogowie udzielający swojej łaski i jak demony nas prześladujące; Żeby rozjaśnić sytuację odejdźmy na moment od personifikacji i zajmowania się postaciami:

W kluczowych momentach życia, w szczególnych, ważnych i wyjątkowych sytuacjach, doświadczenia nam się przydarzają; życia doświadczamy jakgdyby decydowały o nim obce, dziwne i odmienne siły.

Przeznaczenie, chichot losu, fatum, przypadek, boska wola fortuny zdają się być intencjonalne.  Opisując to jako hipnotyzer, tam gdzie sytuacja zewnętrzna lub wewnętrzna, stanowi wyzwanie – reagujemy transem i dośwadczamy jak w transie; coś, co robimy nam się przydarza oraz ze zdwojoną siłą staramy się nadać temu sens.

I tu możemy wracać do rozważań o JA: Mamy do czynienia z rzeką budyniu,  której kierunek wyznaczają brzegi granice (brzeg „ma władzę” nad rzeką ;)).  I razem z ukonkretnieniem JA, wyłaniają się ludzie progowi, bogowie-demony progowe, którymi trzeba się zająć, objawiają przodkowie, duchy, bogowie i boginie.

Komentując to od strony antropologii, nie wymyśleliśmy przodków, duchów, bogów i bogiń dla wytłumaczenia niewytłumaczalnego, zrobiliśmy to, aby zachować ludzką wrażliwość i zdolność do działania.

Pozostaje odpowiedzenie na pytanie „skąd to się bierze?” „Dlaczego ludź progowy musi pozostawać za progiem? ”.  

C.D.N.

Tkanie słów: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!


« Ludź progowy Z bosko-demonicznego życia mrówek i pszczółek.. »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)