zdjęcie Autora

09 grudnia 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Przemiany HMM w komunikacji - o sprawach damsko-męskich

Kategoria: Techniki rozwoju

« Moc w relacjach - HMM - o sprawach damsko-męskich Humor w relacjach - o sprawach damsko-męskich »

Zagadałem się o mocy, zapisałem się :)I to w skali "dużej", a tu mamy trzy jakości, splatające się w jedną całość. Krążące w obrębie komunikacji i zasilające relację. I to dosyć intuicyjne w swojej sensoryczności. Podpowiadam, że chodzi o sprawy, które widzisz i słyszysz.

Moc - wyraża się w definiowaniu, kształtowaniu rzeczywistości (To krzesło), robieniu lub nie robieniu czegoś(robię kanapki), decyzjach(Idziemy do kina), delegowaniu zadań(zrobisz kanapki?), ustalaniu przekonań (To, coś co się widzi), kształtowaniu i wyrażaniu emocji ("Będzie fajnie, gdy" "Co ty k...sobie myślisz!" ). "kontroli myśli" (Nie myśl sobie, że to absolutny model i jedynie słusznego myślenia), określaniu tożsamości (Słońce ty moje! vs z ciebie za idiotka).

Nietrudno się domyśleć w języku ciała moc, będzie skutkowała postawą pewności siebie, napięciem samokontroli, gestami podkreślającymi i uważniającymi wypowiedzi, zaznaczaniem własnej przestrzeni i jej granic lub(i) przekraczaniem cudzej.

Miłość - wyraża się w łączeniu, kształtowaniu relacji. (to krzesło czerwone -krzesłowatość połączona z czerwienią), badaniu i poznawaniu czegoś(co chciałbyś?), rozpoznawaniu(jesteś smutny?), łagodzeniu i harmonizowaniu emocji ("nie martw się"), wysłuchiwaniu i potwierdzaniu myśli("A więc mówisz, że ..."), wspieraniu tożsamości(wiem, że jesteś...).

Podobnie w języku ciała miłość będzie zorientowana na dotyk, naśladowanie(najwyższa forma pochwały), spojrzenie i gesty podtrzymujące połączenie, ale też separujące, oddzielające daną relację od otoczenia.

Humor - wyraża się przez wprowadzanie czegoś SPOZA kontekstu, włączenie przeciwieństw. "Ładne krzesło, zamierzasz oddać je do muzeum? czy "Masz ciekawy stolik (o krześle)", to jest zmienność nastrojów, poglądów a nawet tożsamości - oscylowanie wokół granic i barier.  A uśmiech na twarzy to tylko jeden z elementów humoru.

 Zwykle reagujemy na siebie symetrycznie, choć przemnażając przez swój mnożnik jakości i zabarwiając swoją mieszanką :)

Dla przykładu: czy możesz otworzyć okno? (ekspresja mocy-skłonienia do aktywości i miłości-kamuflaż życzenia w postaci pytania), spotka się

a) z działaniem (moc), "oczywiście skarbie!" (miłość)

b) "Nie żartuj, rusz tyłek!" w przypadku gdy druga strona ma dużo mocy ;)

c). "Mogę!" gdy druga strona ma dużo humoru ;)

I tu zaczyna się zabawa. Z różnych względów(eg. ograniczenia psychiczne, brak umiejętności) jesteśmy w różnym stopniu zdolni do ekspresji HMM - wyrażenia swoim zachowaniem wystarczająco mocno lub wystarczająco długo, lub odbioru takowej jakosci z zewnątrz.

Zbliżenie się do bariery powoduje "przeskok" w inną jakość, lub w inną płaszczyznę:

biznes = chcesz mieć coś, dostajesz to za coś innego; w biznesie mamy oferty, zadania, konkret, zyski
flirt = budowanie nastroju, zapraszanie do zabawy w coś;
we flircie liczy się stan wewnętrzny, zabawa, przykuwanie czyjejś uwagi i skojarzenia
uwodzenie = coś co wręcz obsesyjnie przykuwa myślenie;
w uwodzeniu chodzi by porwać czyjś umysł, ba! ciało!
intymność = najbardziej newralgiczne punkty związane z tym kim jesteś. tu liczy się jej doświadczanie, czułe punkty i nasze wnętrze - sprawy do których nie dopuszczamy wszystkich


Obok naturalnej nierównowagi przysług, tu mamy ciągłe gonienie króliczka, będące jednocześnie kręceniem się wokół własnego ogona. Humor, Miłość, Moc usiłują wyrazić się przez nas i podążamy za ich zmianami poszukując ciągle równowagi.. w czymś, co z natury pozostaje w nierównowadze ;)

np. Nieudany "biznes" zawierany z mocą z łatwością skutkuje przeskokiem w budowanie nastroju(złość - zbyt dużo mocy! za mało humoru i miłości) czy uwiedzeniem myślami(obsesyjne myśli są "naładowane"), a nawet projekcją mocy w intymność, tożsamość (Ty zawsze X, Y Z łobuzie!).

Podobnie możemy spojrzeć np. na to co opisałem jako Uwiedzenie przez moc - dojście do progu mocy, niemożliwej do uzyskania spójności jedynie słusznej wizji świata powoduje jej przełamywanie rozpad relacji. To pojawienie się zbyt dużej dawki humoru, pozbawionego miłości. Dystans bez połączenia. Z pozytywnych rzeczy dawka miłości pozwala znieść rozwiewający złudzenia  humor;)

 

C.D.N

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Moc w relacjach - HMM - o sprawach damsko-męskich Humor w relacjach - o sprawach damsko-męskich »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)