zdjęcie Autora

17 stycznia 2013

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Auto-promo Taraki 2 (odcinków: 151)

Przemysł terapii – przemysł doskonalenia – przemysł przemiany

Kategoria: Projekt Taraka

« O pisaniu komentarzy w Tarace Alert przeciw-trollowy stopnia „pomarańczowy” »

Zaczęło się kiedyś od terapii. Celem było przywrócenie normy. Urządzano sesje indywidualne i grupowe, i warsztaty, żeby coś zrobić z ludźmi, żeby funkcjonowali normalnie. Żeby ich wyciągnąć ze stanów patologicznych czyli uznanych za jakoś „nienormalne”. Czyli z początku był przemysł terapii.

Następnie zaczęto podobne sesje i treningi robić dla ludzi normalnych, to znaczy jakoś mniej lub bardziej, niekiedy całkiem dobrze! - radzących sobie w życiu, ale chcących być jeszcze sprawniejszymi i jeszcze lepiej sobie radzić. Zadaniem stało się doskonalenie takich klientów i tak powstał przemysł doskonalenia – psycho-doskonalenia.

Ale w międzyczasie zaczęli być widoczni - także widoczni jako target czyli jako grupa popytowa – tacy klienci, którzy byli zainteresowani nie tyle terapią (bo czuli się normalni, nie-zaburzeni) ani doskonaleniem (bo doszli do progu lub do ściany: bo jak długo można zdobywać doskonałość w proponowanej i ćwiczonej dziedzinie?!), co zmianą siebie. Zaczęło być słyszane oczekiwanie: „Nie chcę być dłużej taką osobą/osobowością jaką byłem/am dotąd, chcę być kimś innym. Jakąś swoją wyższą-lepszą formą”. Skoro wyłonili się klienci mający takie oczekiwanie, to i ta druga strona, trenerzy, zaczęli próbować podsuwać im sesje i warsztaty, które by ich przemieniły. Zaczął się formować przemysł przemiany – co od jakiegoś czasu widzimy.

Historycznie rzecz ma swoje precedensy, bo była joga, która obiecywała samadhi, buddyzm, obiecujący przebudzenie; w chrześcijaństwie mówiło się o narodzeniu nowego człowieka w wyniku uwierzenia i przyjęcia sakramentów. W szamanizmie też „zwykły” surowy człowiek przemieniał się w kogoś innego-nowego, w obcującego z bóstwami szamana. Fryderyk Nietzsche wołał o nadczłowieka, marksiści-leniniści też chcieli wyhodować jakiegoś „nowego człowieka”, na szczęście im się nie udało. Wszystko to są przejawy, że taka tęsknota – drim – trwa od dawna. Ale teraz idzie w masy i pod strzechy.

Jest legenda „wielkiej powszechnej przemiany”, której świeży przykład mieliśmy 21 grudnia ub. (2012) roku: że taka przemiana w kogoś innego-nowego-lepszego przyjdzie masowo, z automatu, np. z okazji jakiejś szczególnej daty albo układu planet, albo skutkiem zapisania się do pewnej grupy, że nie powiem brzydko sekty. Tego jestem pewien: nie przyjdzie. Przemiana jest sprawą najściślej indywidualną.

Ale jestem przekonany, że tej przemianie można pomóc, że są zręczne środki, które można zastosować. Są ludzie, którym to się udało. Warto próbować, szukać i pytać o to.

Auto-promo Taraki 2: wstęp na końcu

Starsze teksty z tego cyklu w blogu Auto-promo.


« O pisaniu komentarzy w Tarace Alert przeciw-trollowy stopnia „pomarańczowy” »

komentarze

[foto]

1. Szamanizm, religia • autor: Piotr Jaczewski2013-01-17 15:40:34

były najpierw :) To nie precedensy a reguła, później w lini prostej Freud i wybuch wielki idei terapii - klon religii trafiający pod strzechy obiecujący zbawienie. Kolejna generacja III -na łamach fali humanistycznej -sprzeciwu względem psychoanalizy wykształciło podejście poznawczo-behawioralne/kognitywistyczne i, które w IV generacji dało  podejście coachingowo-rozwojowe.
Oczywiście to nie jedyna linia przekazu.
Inną linią jest New Thought(III) jako klonik spirytualizmu(II), i cała gama wyrosłych na tym "przedsiębiorstw mówców motywacyjnych"(IV).
Podobnie jako inną można wyznaczyć tą teozoficzno-magiczną linię, no i temat spiskowych teori pt. masonerię.
I pewnie jeszcze parę, włącznie z linią hinduizmu-buddyzmu, ale szczegółowiej to
 musiałbym się zastanowić :)  Ale nie było tych ruchów, aż tak dużo pomimo pozornej mnogości;)
Tak jak pisałem o NEW, że jest tym samym ruchem apokaliptycznym, klonem chrześcijaństwa, to możemy też powiedzieć, że w drugą stronę częściowo to jest efekt "szukania korzeni" w tych środowiskach ezo-new-rozwojowych. Ten drim osadzony jest w dwóch kierunkach "marzenie o lepszej przyszłości" i "wspomnienie lepszej przeszłości" - pewnie dlatego tak się trzymał i pewnie utrzyma ;)

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)