zdjęcie Autora

31 lipca 2013

Piotr Jaczewski

z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)

Przodkowie na lini strzału

Kategoria: Nowy szamanizm

« JA Bóg – Demon Mitologia JA »
Szybko i zwięźle, z braku czasu i na doskok dołączę się do szlachetnej dyskusji tradycyjnych egregorów i wahadełkowania karmy oraz robienia z ludzi kukiełek w przedstawieniu, które podobno coś uzdrawia w jakimś polu.

Promuję koncepcję pozytywnych, a przynajmniej realistyczno-pozytywnie postrzeganych przodków oraz więzi z nimi i uważam, że tak jesteśmy skonstruowani, że myśleć dobrze możemy jedynie przynajmniej wewnętrznie życzliwie nastawieni do Rodziców, tych co nas wychowywali i w ogólności abstrakcji na ten temat czyli Przodków. Oczywiście to życzliwe wewnętrzne nastawienie niekoniecznie musi mieć pozytywne formy wyrazu, liczy się tu nasz stosunek do przeszłości i postaci w niej obecnych. Jak w świecie zwierząt, gdy zaczyna się wojna o terytorium więzy krwi niespecjalnie się liczą.

Sam koncepcję Przodków doceniłem dzięki teoretycznie nie przodczej Hunie (gdzie Aumakua - duchy przodków są wliczane do rodziny, o'hany, często włącznie z Akua - bogami) wiążącej mocno z rodziną oraz dzięki równie obcemu, ale odrywającemu od rodziny Buddyzmowi Tybetańskiemu. W tym ostatnim Przodkowie występują jako Linia Przekazu (oraz Rodzice, a zwłaszcza Matka w szczególnej, ważnej i wyjątkowej roli własnej).

A oko i ucho hipnotyzera dostrzega w abstrakcyjnej idei Przodków rzecz szczególną, ważną i wyjątkową. Przodkowie to jeden wielki symbol pamięci, człowieczeństwa, odpowiedzi na pytania:

Skąd coś wiesz?

Jakiego rodzaju człowiekiem jesteś?

Do jakiej grupy przynależysz? (Jakie jest twoje stado! Stadni jesteśmy z natury)

Co w tobie jest ogólnoludzkie?

Idea Przodków w dużej mierze określa relację z samym sobą. I na pohybel tym, którzy tutaj usiłują wbijać klin, dobrym odruchem bezwarunkowym jest kopać i gryźć ;)

Idea obciążeń po Przodkach, to uogólnienie nt. „Twoi Rodzice nie byli wystarczająco dobrzy, Twoja przeszłość nie była wystaczająco dobra”. Gra w obwinianie „Ty jeden zły i paskudny człowieczku, porzuć swoją tożsamość i słuchaj mnie, wtedy będziesz dobry” oraz oskarżanie  i samoobwinianie: „Gdyby nie Tata, Gdyby nie Mama, gdyby nie moje dzieciństwo nie byłbym taki/taka...” I tu lecą synonimy ...%$#@!

Oskarżanie Przodków o nasze problemy to działanie agresora, który ofiarę usiłuje odciągnąć od wszelkich źródeł pomocy i uczynić bezbronnym. Często ubrane w terapeutyczne i paraterapeutyczne szatki, ale normalne draństwo odbierające i człowieczeństwo i poczucie rzeczywistości. To, że draństwo często bazujące na mieszance naiwności i głupoty to inna sprawa, ale nie umniejsza to jego wredności:

Nie ufaj swoim wspomnieniom

Nie ufaj swojemu stadu.

Nie ufaj obcym grupom.

Nie ufaj ludzkości.

Nie ufaj sobie.

Postradaj zmysły.

Rozstrzelaj swoich Przodków na moich oczach, by udowodnić lojalność względem mnie, swoje posłuszeństwo i moją władzę nad Tobą. Twoją tradycją powinno być bezkrytyczne słuchanie moich słów.

Tkanie słów: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!


« JA Bóg – Demon Mitologia JA »

komentarze

1. o draństwu odbierającym człowieczeństwo • autor: Nierozpoznany#77962013-12-04 19:00:22

wbrew pozorom wcale nie trudno "wpaść" na oszusta który używa np ustawień hellingera  będac jednocześnie wszechstronnie wykształconym terapeutą. niezorientowany pacjent moze ulec sugestii ze poddaje się czemuś co zapewni mu uwolnienie od problemów. moim zdaniem problem tkwi w tym że "metody" takie nie są zakazane prawnie. przykładowo w niemczech ustawienia metodą berta hellingera są zabronione co rozwiązuje problem całkowicie. dlaczego u nas hellinger naucza i stosuje swoje praktyki? dziwne
[foto]

2. Hellinger zabroniony w Niemczech? • autor: Wojciech Jóźwiak2013-12-05 09:17:30

Technika Hellingera jest zabroniona w Niemczech? Naprawdę? Niewiarygodne. Poproszę link do strony, która to potwierdza, może być po niemiecku.

A właściwe dlaczego, Zonderze 35, chciał/a/byś żeby zabronić ustawień Hellingera?

3. hellinger zabroniony w Niemczech • autor: Nierozpoznany#77962013-12-05 19:18:52


i nie tylko. również w austrii. dowody? załużmy że twórca ustawień rodzinnych zapytany o dowody na skuteczność swojej terapii odpowiada że nie ma potrzeby niczego udawadniać ponieważ jego metoda działa. po co więc zagłębiać sie w szczegóły i udawadniać zakaz stosowania jego ustawień jako formy psychoterapii w rodzinnym zresztą kraju? Wojciechu Jóźwiaku  metoda pseudoterapeutyczna jaką sa ustawienia rodzinne powinna być zakazana  choćby dlatego żeby pacjent wiedział że np w rozwiązaniu powiedzmy problemu fobii społecznej pomocna może być całkiem inna skuteczna forma psychoterapii jak np terapia behawioralno-poznawcza. a jeżeli szuka on czegoś z szeroko pojętej sceny ezoterycznej to może zrobic to na własną odpowiedzialność. w końcu nikt nie kwestionuje że np joga to psychoterapia a zapewne ma wielu zwoleników
[foto]

4. Moje imie nazwisko prawidłowo brzmi: • autor: Wojciech Jóźwiak2013-12-05 20:28:02

Jojciech Wóźwiak. Popraw, proszę.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)