zdjęcie Autora

07 sierpnia 2015

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Życie lokalne w okolicy Milanówka (odcinków: 42)

Pterocarya

Kategoria: Ekologia

« Perun górą! O Korabce »

Mała rzecz, a cieszy. Kupowałem szałwię (białą, Salvia apiana, do kadzenia) w sklepie Stragan Ezoteryczny, ul. Puławska 238 w Warszawie. Idę, a tu przy sklepie, który jest pawilonem przyczepionym do bloku, rośnie pterokaria. Po polsku skrzydłorzech, ale od tamtej zgrzytliwości (skrz...rz..) wolę pterokaria, po łac., właściwe po grecku Pterocarya.Drzewo wygląda jak orzech (włoski, a jeszcze bardziej jak orzech czarny), ale tym się różni, że orzeszki są małe, mają skrzydełka jak klon lub jesion i zanim dojrzeją i polecą (się zasiać), zwisają z gałęzi jak frędzle:Tu widać te frędzle-draperie na tle nieba.

Drzewo jest azjatyckie: Kaukaz, Iran, Chiny, Japonia, jeden gatunek sięga w tropiki do Wietnamu-Laosu. Mokotowski okaz to pewnie z Kaukazu, skrzydłorzech jesionolistny (Pterocarya fraxinifolia), bo innych w Polsce nie widziałem. Tak wnętrze korony drzewa wygląda w powiększeniu:Mam pytanie do Fachowców: czy przed zlodowaceniami pterokarie rosły u nas?

Mam też taką sugestię dla innych Fachowców, od klimatu: czy nie będzie tak, że przy globalnym ociepleniu nad Morzem Śródziemnym nie zapanuje pustynia, tylko przeciwnie, morze będzie silniej parować i zaczną nad nim tworzyć się niże, od których będą padać deszcze, właśnie latem, jak w strefie monsunowej? Czyli ciepło pociągnie wilgoć?

Przy okazji inna zagadka: co może oznaczać (jeśli coś w ogóle) ta inskrypcja w pewnej warszawskiej bramie?Życie lokalne w okolicy Milanówka: wstęp na końcu

Mieszkam w mieście, którego nie ma na mapie. Powstało ono przez zrośnięcie miast i zmiejszczonych wsi w Paśmie Zachodnim, w którym są Piastów, Pruszków, Brwinów, Podkowa Leśna, Grodzisk Mazowiecki i dalej Żyrardów, plus Nowa Wieś, Kanie, Otrębusy, Owczarnia, Żółwin, Jaktorów, Książenice, Czarny Las - nie wymienię wszystkich; bliżej Warszawy Michałowice i Reguły, bardziej z boku Nadarzyn i Janki, z drugiej strony Błonie, Leszno, może i Teresin. Na horyzoncie Skierniewice. Mieszka tu ze 200 tys. ludzi. O lokalnych sprawach tego mini-regionu mam czasem coś do powiedzenia.

Korekta przez: Radek Ziemic (2015-08-08)« Perun górą! O Korabce »

komentarze

1. Zagadki odpowiedź łatwa. • autor: Nierozpoznany#90522015-08-07 19:35:52

To B/baranek boży do góry nogami.
[foto]

2. Obróciłem - i nie • autor: Wojciech Jóźwiak2015-08-07 20:37:16

To ostatnie grafiti? Nie, Krystyno, obróciłem do góry nogami i to jest chmurka z piorunem. Runy wciąż nierozpoznane.

3. Runy. • autor: Nierozpoznany#90522015-08-07 20:51:07

Błyskawica, piorun, uderzający do góry?

4. podaję hasło... • autor: Mikołaj2015-08-13 00:58:32

... stylizowane Kacper, Melchior i Baltazar w odwrotnej kolejności ;)

5. Pobawmy się w Sherlocka.. • autor: Krabat2015-08-13 13:39:43

1. Co tam widzimy - (prze)stylizowane litery GMF, chmurę i błyskawicę.

2. Kto brudzi ściany w miastach - kibole, naziole, graficiarze-artyści, dresiarze, hiphopowcy itd. - nie jest to żaden symbol klubu piłkarskiego ani nazistowski, nie jest to sztuka, na dresiarzy zbyt skomplikowane.

3. Guglamy "hiphop gmf" - po krótkiej analizie wyników jesteśmy pewni że to Grand Master Flash.

Proszę bardzo.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)