zdjęcie Autora

17 czerwca 2013

Hermes Trismegistos

Boski Pymander, część 16
Przekład: Jerzy Wadolowski

Kategoria: Gnoza i hermetyzm

  < poprzedni    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    (16)    17    dalszy >  


Tekst tłumaczony na język angielski w 1650 r. przez Johna Everarda
Przekład polski Translation © Copyrights Jerzy Wadolowski • Sydney, 2011KSIĘGA SZESNASTA – ŻADNA RZECZ, KTÓRA ISTNIEJE, NIE MOŻE ZAGINĄĆ

Hermes:

1. Teraz musimy mówić o Duszy i ciele, mój Synu, w jaki sposób dusza może stać się Nieśmiertelna i co jest funkcjonowaniem tego – co stanowi Ciało, oraz jego rozkład.

2. Bo w żadnej z istniejących rzeczy jest Śmierć, to jest tylko koncepcja tej nazwy, która jest albo pustym słowem, lub niewłaściwie nazywana Śmiercią, przez odjęcie /trzech liter –nie/ na początku słowa otrzymamy zamiast tego słowo nieśmiertelne/a/y/...

3. Bo Śmierć jest zniszczeniem, a tu nie ma niczego w całym Wszechświecie co jest zniszczone.

4. Bo jeżeli Wszechświat/Kosmos ma być drugim Bogiem, jako nieśmiertelną żywą Istotą; wówczas jest niemożliwością aby jakakolwiek część nieśmiertelnej żywej Istoty mogła umrzeć.

5. Ale wszystkie rzeczy, które istnieją we Wszechświecie, są członkami/częściami Wszechświata/Kosmosu, szczególnie człowiek, ale ten – który zdobył inteligencję jako żyjąca Istota

6. Bo ze wszystkiego – pierwszym jest Bóg, Wieczny, Niestworzony, Wykonawca wszystkiego co istnieje.

7. Drugim jest Wszechświat/Kosmos, stworzony przez Niego, według jego własnej wyobraźni; i przez niego trzymając to razem, odżywiając i czyniąc nieśmiertelnym; tak jak od swego własnego Ojca, zawsze żyjącego.

8. Tak więc jako nieśmiertelny, jest zawsze żyjący i zawsze nieśmiertelny.

9. Bo to co jest zawsze żyjące, różni się od tego które jest wieczne.

10. Bo Wieczne nie zostało spłodzone, lub wykonane przez innego, ale jeśli to zostało spłodzone lub zrobione, mimo że powstało samo z siebie – nie przez kogokolwiek innego, to jednak zawsze pozostaje wytworzone/zrobione.

11. Bo Wieczne jako będąc Wiecznym, jest Wszechświatem/Kosmosem.

12. Bo Ojciec jako Ojciec – jest Wiecznym dla Siebie Samego, ale Wszechświat został zrobiony przez Ojca, zawsze żyjącego i nieśmiertelnego.

13. Jakakolwiek wielka ilość Materii istniała to wszystko zostało założone przez Niego, Ojciec włożył to w Ciało; powiększając to uczynił zaokrągloną Kulę, obdarzając to Jakością, będącą tym samym nieśmiertelną i posiadającą Wieczną Materialność.

14. Ojciec istniejąc, posiadając wiele pomysłów, zasiał dobrą Jakość w tych Kulach – /glob lub ciałach Niebieskich/; zamykając je jak gdyby w Kole, rozważając i upiększając z każdą Jakością, taką – która później powinna być zrobiona.

15. Potem ubrał wszystkie te Uniwersalne Ciała nieśmiertelnością, tak aby Materia nie mogła odejść od tej Kompozycji, gdyby musiała być rozłożona/rozpuszczona do swojego własnego chaosu/nieładu.

16. Bo gdy Materia została wprowadzona/włączona, mój Synu, była wówczas chaosem; mając tak samo codzienne zamieszanie/bałagan odnośnie różnych małych rzeczy, obdarzona Właściwościami w celu Powiększenia i Zmniejszania się, którymi to ludzie nazywają Śmierć będąc rzeczywiście tym nieładem – zdarzającym się i mającym miejsce w ziemskich żywych Istotach.

17. Bo rzeczy Ciał Niebiańskich, posiadają jeden porządek, który otrzymali to od Ojca na samym początku i to jest poprzez ponowne przywracanie/odnawianie każdego z nich, będąc utrzymywany nie rozkładając się.

18. Natomiast odnawianie Ciał ziemskich – jest ich konsystencją, a ich rozpad /rozkład przywraca je na nierozpadające się – to znaczy nieśmiertelne.

19. A zatem jest to uczynione przywłaszczeniem Zmysłów a nie zniszczeniem Ciał.

20. Teraz trzecim żyjącym Stworzeniem jest Człowiek, stworzony na obraz Wszechświata i przez Wolę Ojca, posiadający umysł ponad inne ziemskie Stworzenia.

21. I On nie tylko miał sympatię w stosunku do drugiego Boga; lecz również zrozumienie Pierwszego.

22. Bo Drugi Bóg; on wyobraża/rozumie siebie jako Ciało; ale pierwszy, on rozumie siebie jako niematerialny Byt, oraz Umysł Dobra.

23. Tat. Czy te żyjące Istoty /człowiek/ – podlegają ginięciu/zanikaniu?

24. Herm. Mów mądrze mój Synu i zrozum – czym jest Bóg; czym jest Wszechświat, czym jest nieśmiertelna Istota/Człowiek, i co jest tym – co podlega rozkładowi.

25. Zrozum że Wszechświat/Kosmos jest z Boga, i w Bogu; ale człowiek jest ze Wszechświata, i we Wszechświecie.

26. Początek i Koniec oraz wszystka Konsystencja/wszystko co istnieje/ – jest Bogiem.

Koniec Księgi Szesnastej  < poprzedni    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    (16)    17    dalszy >  

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)