zdjęcie Autora

18 czerwca 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Rapport - ekspansja nieświadomości

Kategoria: Techniki rozwoju

« Inżynieria wsteczna rzeczywistości Kwantomowa »
Przy czytaniu cyklu Rozwój kwantowej świadomości nie mogę oprzeć się wrażeniu, że im dalej Matylda wędruje od teorii cybernetycznej tym lepiej i swobodniej jej się myśli.
Holibka jak by powiedział Harry Potterowy gajowy,  ani chybi gdy czytam "psycholog cybernetyczny" "psychologia cybernetyczna" jawi mi się przed wewnętrznym okiem BORG. You will be assimilated. Resistance is futile. Zostaniesz zasymilowany. Opór jest daremny..
Albo bardziej zwyczajnie mam wyrobione zdanie o idei przeniesienia i przeciwprzeniesienia i zawiera się ona w 3xB. (Bullshit!).
Zacznijmy od przeniesienia: To zwykły opis hipnotycznego Rapportu ("bycia na fali", w hipnozie jest to odrobinę szersze pojęcie określające responsywność klienta i jego gotowość realizowania sugestii.) i związanej z nim regresji. I to jest komediowe oraz paradoksalne, bo idee psychodynamiczne w tym momencie dokonują projekcji: usuwają oddziaływanie terapeuty, a przypisują przyczyny klientowi. Czysty narcyzm tych idei.
Podobnie z przeciwprzeniesieniem: O to klient, śmie kalać uczuciami i fantazjami Jego Obiektywność Terapęutę!
Relatywnie dobrze wypada tutaj mindell, ze swoją adekwatną teorią zaśnienia, procesu w którym w relacjach jedna strona skłania drugą do zachowania się zgodnie ze swoim wewnętrznym procesem(eg. terapeuta do zachowania jako jedna z wewnętrznych postaci klienta). Od strony hipnozy patrząc rapport jest wykładnią intensywności i głębi relacji. Przez głębię rozumiem tutaj ważność, ale też "przestrzenność' komunikatów(szerokozakresowe odwoływanie się do aktywnej w drugiej stronie psychologicznej czasoprzestrzeni)..
I z racji tego, że nasza komunikacja odbywa się w pętli sprzężeń zwrotnych nic dziwnego, że czasem owe sprzężenia wywierają znaczący wpływ na zaangażowane w nie osoby. O to "nieświadomość" czyli to czego nie zauważamy zaczyna kształtować nasze zachowania.  Tu zasada jest prosta:
Im intensywniejszy rapport(TRANS) tym większa nieświadomość reakcji.
I cudowne jest obserwować jak teorie mogą ogarniać to wszystko, asymilować niczym BORG. O to:
Przeciwprzeniesienie jest rozpatrywane teraz w kategoriach jego różnorodności. Obecnie rozróżnia się przeciwprzeniesienie syntoniczne, czyli współbrzmiące, jak i dystoniczne - niewspółbrzmiące.
Terapeuta może mylić się lub mieć rację. Fantazje dają się przypisać klientowi lub nie.
POEZJA dla szukających znaczeń tzw "mądrych pojęć".

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Inżynieria wsteczna rzeczywistości Kwantomowa »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)