zdjęcie Autora

22 sierpnia 2015

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Auto-promo Taraki 4 (odcinków: 85)

Raz kozie śmierć – czyli zmieniam grafię Taraki

Kategoria: Projekt Taraka
Tematy/tagi: informacjaInternetTaraka

« Taraka jako dobro wspólne Krótki wypad do Krakowa na warsztaty Dragon Dreaming »

Chodzę koło tego już od czerwca br.: żeby zmienić sposób wyświetlania i wygląd stron Taraki. Najwyższy czas nadszedł, żeby skończyć próby – i zrobić. No więc, ZROBIŁEM TO: przestawiłem e-zwrotnicę i przerzuciłem strumień tarakowej informacji na nowy e-tor. Czyli podłączyłem do innego skryptu.

Co jest zmienione?

1) Czcionka. Z bezszeryfowej Tahomy na szeryfową Georgię. Trochę większą niż poprzednia. Z szeryfami jednak lepiej się czyta.

2) Główne górne menu. Jest bez zmian przyklejone do górnej ramy okna (czyli ma styl fixed, „przymocowany”), ale w porównaniu z poprzednim uprościłem je bardzo. Zawiera tylko cztery pozycje: „Nowe”, „Spisy”, „Konto” i „Więcej”.
„Nowe” to link do strony głównej, czyli „Nowości”.

„Konto” to strona konta użytkownika. Jeśli nie jesteś zalogowany/a, wtedy jest napis „Zaloguj/rejestracja”. Ze strony konta możesz pisać lub wstawić swój nowy tekst w firmowym edytorze.

„Więcej” – to duża kolekcja linków, które poprzednio były w tamtym labiryntowatym menu, w którym można było zabłądzić – a teraz są po kolei jeden pod drugim.

3) Pozycja „Spisy” jest czymś nowym, ponieważ nie kieruje do osobnej strony, tylko wywołuje planszę z opcjami do wybierania tekstów według kilku kluczy. Możesz wybrać listę tekstów według autora, kategorii i tagu, albo snów według śniciela i tagu sennego. Tego dotąd nie było! Dopiero kliknięcie w przycisk „Pokaż” na tej planszy, kieruje do nowej strony, gdzie jest ten spis. Bardzo radzę pobawić się tym mechanizmem i to przez godzinę lub dwie. Taraka pokaże swoją nieuchwytną dotąd rozległość! Przy okazji widać w niej luki: bo masa tekstów, zwłaszcza snów, pozostaje nieotagowana.

Inne zmiany są małe albo powstały przypadkiem. Niektóre strony jeszcze wyświetlają się w starej grafii, np. „Nowości” są wciąż bezszeryfowe, ale będę starał się je możliwie szybko unowić.


Bardzo proszę o opinię.

Co można i powinno się poprawić?

Gdzie zauważyłeś/aś błędy?

Będę wdzięczny za wszystkie uwagi. Czekam pod zwykłym adresem red@taraka.pl, a na Doradców pod doradcy-taraki@googlegroups.com.


A, i jeszcze co najmniej jedna bardzo ważna rzecz czeka: zrobienie wariantu wyświetlania Taraki w telefonach. Tu też czekam na dorady.


Auto-promo Taraki 4: wstęp na końcu

Starsze teksty z tego cyklu w blogach:
Auto-promo 3
Auto-promo 2
Auto-promo
Auto-promo Zero.

Korekta przez: Radek Ziemic (2015-08-23)« Taraka jako dobro wspólne Krótki wypad do Krakowa na warsztaty Dragon Dreaming »

komentarze

[foto]

1. Rozwijanka sterująca blogiem • autor: Wojciech Jóźwiak2015-08-23 09:48:19

W dniu 2015-08-23 o 07:46, Arkadiusz Bronowicki pisze:
Witaj Wojtku
Dwie rzeczy, które rzuciły mi się w oczy.
1. Brak licznika odsłon tekstu czytanego.
Witaj, Arku,
Nie ma , bo to był główny powód opóźniający wyświetlanie strony.  Baza musiała przerobić wielki obiekt, aktualnie 27 Mega, spis otwarć, wyszukując w nim zapisy tego artykułu i tego bloga.
Licznik otwarć przywrócę, ale w wersji na żądanie czyli trzeba będzie klikać w specjalny przycisk żeby wyświetlić.

2. Gdy klikasz w pasek listy rozwijanej z tytułem tekstu, to odświeża się to w dziwny sposób. Nie otwiera listy artykułów a dodaje numer przez tytułem. Gdy klikniesz znów, dopiero wtedy masz pełną listę tekstów/ odcinków bloga/snów itd.

Tak jest, faktycznie! Rozwijanka w blogu była drugim czynnikiem opóźniającym -- zwykle była obszerniejsza od samego tekstu i wolniej wyczytywała się z bazy. Teraz jest ładowana na żądanie czyli asynchronicznie przez Ajax.  Pierwsze kliknięcie ładuje,  drugie rozwija. Zbadam, czy nie da się tego zrobić jednym kliknięciem. (Wydaje mi się, że algorytm rozwijanki nie lubi się z ajaxem lub z javascriptem w ogóle. Podobnie jak linki "a href" nie lubią się z javascriptem :)
[foto]

2. Dodałbym • autor: Przemysław Kapałka2015-08-23 14:01:59

Dodałbym opcje wyboru:

Blogi

Artykuły

Oczywiście można zaznaczyć oba, i domyślnie są zaznaczone oba.

Co do reszty trudno mi się wypowiadać, bo marny ze mnie esteta plastyczny.

[foto]

3. Będą! • autor: Wojciech Jóźwiak2015-08-23 14:06:56

Blogi -- artykuły -- będą, zrobię!
[foto]

4. Odstasznie czytelników • autor: Mettanokit2015-08-23 19:39:33

W nowej wersji zbyt uprościłeś. Nie wiadomo gdzie szukać dawnych kateorii
Dla mnie takie uproszczenie działa odstraszająco i jak wejdę na taką stronę po której nie można sie poruszać to już więcej nie wchodzę na taką stronę nawet jak tematyka mnie interesuje, a jeśli mam ją w ulubionych to usuwam z mojego spisu bookmark

Powiem prościej, taki układ odstrasza od używania takiego portalu i czytania czegokolwiek. I bardzo często jeśli strona jest zbytnio uproszczona tzn. nie można na niej nic znaleźć lub znalezienie czegokolwiek graniczy z cudem (a tak jest teraz w Tarace, nad czym ubolewam) to wtedy wylatuje zazwyczaj taka strona z moich ulubionych (czyli jest usuwana przeze mnie). Nie przypuszczam aby taka zmiana przyniosła zbyt wielu czytelników, a może nawet spowodować ich odpływ

​UŻYWANIE NOWEJ STRONY NIE JEST ŁATWIEJSZE TYLKO TRUDNIEJSZE​
[foto]

5. Trudno mi się... • autor: Przemysław Kapałka2015-08-24 18:36:26

Trudno mi się wypowiadać, na ile jest lepiej a na ile gorzej, ale na pewno nie jest tak źle, jak pisze Mettanokit.
[foto]

6. A ja nie zauważyłem zmiany :) • autor: Roman Kam2015-09-05 23:02:49

... i w dodatku nie mam Taraki w ulubionych. Ma wyższy status :)
[foto]

7. No jak to? • autor: Wojciech Jóźwiak2015-09-05 23:06:07

Czcionka teraz jest szeryfowa Georgia (przedtem była bezszeryfowa Tahoma), i menu górne jest dużo dużo prostsze. (Ze 20 razy.) Plus inne zmiany. Strony otwierają się szybciej.

8. Nie tędy droga • autor: Weider2015-09-06 11:29:24

Panie Wojciechu Tahoma była moim zdaniem lepsza. Te zmiany to kosmetyka. Otwieranie stron jest plusem oczywiście gigantycznym ale każdy czytelnik tego po prostu oczekuje i wymaga. Dostrzeże to tylko przy wolnym uruchamianiu. Za upgrade silnika nikt nie dziękuje. Tragedia z górną półką pozostaje ta sama. Zgadzam się z Mettanokitem.
[foto]

9. Tragedia? • autor: Wojciech Jóźwiak2015-09-08 08:36:15

>>>Tragedia z górną półką pozostaje ta sama.
Jaka tragedia, Panie Weiderze? Poproszę o dokładniejsze przedstawienie, co jest nie tak.

10. Jedziemy z tematem. • autor: Weider2015-09-09 22:09:08

Już w sumie wypowiadałem się na ten temat. Np. logotyp przez to, że jest jednobarwny wydaje się płaski. Nie czuję tu głębi. Uważam, że logotyp powinien łatwo wdrukowywać się w umysł. A jak pamiętam przez bardzo długi czas w ogóle nie pamiętałem jakie jest logo. Ta czcionka Taraka magazyn rozwojowy ojej już lepiej jakby jej nie było- Kojarzy mi sie ona ze stroną w gazecie, która chciałbym podrzeć. Wiem, że łatwo krytykować. Ale wbrew temu co każdy ma w CV nie jestem kreatywny. Zawsze dużo łatwiej przychodziła mi korekta wobec działań już istniejących. (Odwrotność wizualizacji?)
Może przesadą jest, że teraz strona odstrasza faktycznie. Ale ja nie czuję podziwu i zniechęca mnie to do czytania i z niej korzystania.
Pamiętajmy o jednej kluczowej kwestii. Priorytetem jest pozyskanie nowych osób. Nowych czytelników. I strona w całości musi się wizualnie podobać. A górna półka jest chyba najbardziej tu kluczowa. Łatwo szufladkujemy czy coś jest fajne czy kiepskie, złe czy dobre i na podstawie wyglądu choć nie tylko bo np. również po opinii innych wyrokujemy my. STRONA MUSI SIĘ PODOBAĆ i MUSIMY ZDOBYĆ NOWYCH CZYTELNIKÓW
Oczywiście, że ′Nie znam niezawodnego sposobu na sukces ale znam sposób na nieuchronną porażkę - starać się każdemu dogodzić′ - Platon 
[foto]

11. Górna półka • autor: Wojciech Jóźwiak2015-09-09 22:18:52

Weiderze, zapewniam Cię, że jestem otwarty na zmiany i nowości, i jeśli tylko znajdę Kogoś, kto będzie umiał zrobić LEPSZE logo i winietę, to skorzystam z jego umiejętności i POZWOLĘ mu upiększyć "górną półkę". Gdybym umiał, zrobiłbym to sam i dawno, ale nie umiem. Muszę czekać na ochotnika wykonawcę.

Przy okazji, do Kogoś, kto lepiej ode mnie zna się na HTML′u: Jak zrobić, żeby jak skaczemy do odnośnika, np. przypisu, to żeby docelowy punkt nie był zasłaniany przez górne menu ("position:fixed") --?
[foto]

12. Wzorzec • autor: Roman Kam2015-09-20 21:57:49

Ja mam ten problem, że mi się ta górna belka podoba, ale ja nie grałem i nadal nie gram w RPG. Uważam prawdziwie szczerze, że jest to belka z klasą. Klasa polega na tym, że jak się zobaczy razem pewne, różnie pojmujące elegancję kobiety, to się natychmiast rozumie różnicę. Moja żona np. ma klasę i dzięki temu się nie starzeje. O klasę można zawalczyć. Czytałem nie tak dawno wspomnienia Polek zesłanych na Syberię, przesadnie ( w relacji do koszmarnych okoliczności) dbały o higienę, wiedząc, że w ten sposób nie dają się upodlić. Więc klasa to charakter, wysiłek i praca - czasem tylko nad tym, żeby zachować to co było, bo niekoniecznie to, co przychodzi jest lepsze. Pęd do podobania się, umasowienia, i jego skrajne oblicze można ujrzeć w tabloidach. Zaprzeczę więc: NIE MUSIMY ZDOBYWAĆ NOWYCH CZYTELNIKÓW, to czytelnicy zdobywają Tarakę dla siebie i tak może moim zdaniem zostać.Zapomniałem o tytułowym wzorcu :/ Ostatecznie pożyczmy logo od Metro Goldwyn Mayer: www.youtube.com/watch?v=iHU53NedhkQ
 
[foto]

13. Metro Goldwyn Mayer • autor: Wojciech Jóźwiak2015-09-20 22:53:07

Tu jest calsza historia logo MGM z lwem: https://youtu.be/fEmnwUcbf1o

A jakby Szaman z logo Taraki bębnił, a Zwierz porykiwał?
[foto]

14. Gdyby Szaman z logo Taraki bębnił, a Zwierz porykiwał... • autor: Roman Kam2015-09-20 23:50:23

... to byśmy mieli więcej kasy niż MGM :) Jelenie teraz ryczą, właśnie wróciłem z Białorusi, ale i u nas warto podejść pod las wieczorem. Słychać. Białoruś to dla mnie dość koszmarne déjà vu. Takie polskie lata 80-te - pierwsze firmy polonijne, ogólna siermiężność, pożądanie bogactwa, które mają inni. Szarość, bieda, cwaniactwo. Bezradność i bezwolność zwykłych ludzi. Rodzaj paranoicznego trochę pomieszania jakie w nich ten system rodzi. Ojczyzna jak skalana matka, którą kochasz i której się wstydzisz, obwiniając się za ten wstyd. 
A historia logo MGM bardzo pasująca do naszej rozmowy-dyskusji. Ja skupiłem się na tym, co MGM starał się w logo zachować, bo zachował bardzo wiele i nie chybił celu. Tak więc, mimo zaprzeczeń ulegam czasom, bo ostatnią wersję uważam za najbardziej udaną. 

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)