zdjęcie Autora

04 lipca 2017

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Życie lokalne w okolicy Milanówka (odcinków: 42)

Rębak czyli wielka destrukcja pod Marsem, Plutonem, Skorpionem


« Sroka, jeż i atak wichury przy opozycji Marsa do Plutona Ipomea »

Co zrobić z masami gałęzi z igliwiem, które pozostały po ataku wichury i pracy pilarza? Za radą jednego z przyjaciół wynająłem rębak. Około godziny 11:10 w poniedziałek 3 lipca, poinstruowany przez pracownika wypożyczalni, ruszyłem. Mars stał w ścisłej opozycji do Plutona: 18°54' Raka wobec 18°28' Koziorożca. Jednocześnie Księżyc wszedł do plutonicznego Skorpiona, i więcej: zbliżył się do najbardziej w nim radykalnego punktu siedmiokrotnego 8°34'. Rębak zaczął pożerać gałęzie. Riso i Hudson* skrajnie negatywny wariant Ósemki nazywają „wściekłym niszczycielem”; enneagramowa Ósemka ma wiele wspólnego z energiami Marsa i Plutona – no więc to było to: łomot silnika przechodzący w ryk**, kiedy frez żarł drewno, i wibrująca rozpacz gałęzi nieodwołalnie wciąganej przez destruktor. Jak w czarną dziurę. Kosmiczne czarne dziury też cała materię, która w nie wpadnie, drą i rozdrabniają, aż wszystko z czego się składała, z kwarkami włącznie, utraci strukturę i dostanie maksimum entropii. Ale... przecież... co dalej ma być ze zrębkami? Pójdą na ściółkę, wrócą do ziemi. Matki-Ziemi? Do łona Matki-Ziemi? Niespodziewanie ten supermęski rębak ujawnił swoją żeńską naturę.*** Jama... Paszcza? Ciemna... przesłonięta czarną falbaną z gumowych pasków... Za nimi niewidoczne Straszne... na strzępy drące... pożerające... Pochłaniające... Przecież istna Vagina Dentata. Penetrowałem tę Dentatą wtykanymi gałęziami, które w nią na zatratę szły. Po minutach prób zauważyłem, że Dentata umie ze mną – w-nią-tkającym – współpracować. Że kiedy zechce, odpowiada zadowolonym pobraniem, recepcją. Wtedy i silnik warczy gładziej, i skrawające wałki obracają się równiej, a z wylotu bije gęstszy strumień zrębków. Jednak Dentata jest kapryśna, jak chyba każda wagina. Za grube gałęzie nie, męczy się, za cienkie nie – nie zauważa ich, nie pobiera; za suche też nie, a sosnowe końce z igliwiem ślizgają się i nieschwytane zatykają paszczojamę. Były i inne przygody, o osiemnastej skończyłem.

* W książce „Enneagram a typy osobowości, str. 257.

** Czym prędzej zaopatrzyłem się w przeciwhałasowe nauszniki.

*** Prawo przemiany: doprowadzone do skrajności yang przemienia się w yin, i odwrotnie.

Foto: Elżbieta Bazgier.

Życie lokalne w okolicy Milanówka: wstęp na końcu

Mieszkam w mieście, którego nie ma na mapie. Powstało ono przez zrośnięcie miast i zmiejszczonych wsi w Paśmie Zachodnim, w którym są Piastów, Pruszków, Brwinów, Podkowa Leśna, Grodzisk Mazowiecki i dalej Żyrardów, plus Nowa Wieś, Kanie, Otrębusy, Owczarnia, Żółwin, Jaktorów, Książenice, Czarny Las - nie wymienię wszystkich; bliżej Warszawy Michałowice i Reguły, bardziej z boku Nadarzyn i Janki, z drugiej strony Błonie, Leszno, może i Teresin. Na horyzoncie Skierniewice. Mieszka tu ze 200 tys. ludzi. O lokalnych sprawach tego mini-regionu mam czasem coś do powiedzenia.


« Sroka, jeż i atak wichury przy opozycji Marsa do Plutona Ipomea »

komentarze

[foto]

1. I czyż nie... • autor: Jarosław Bzoma2017-07-04 23:48:02

I czyż nie jest to wyraz Konieczności ? :)
[foto]

2. Prawie poemat... • autor: Roman Kam2017-07-05 12:01:45

...echa zauroczeń Leśmianem? Świetne metafory, gratuluję!

[foto]

3. Dzięki, Romanie! • autor: Wojciech Jóźwiak2017-07-05 21:52:37

Kiedyś sobie powiedziałem-obiecałem, że na starość wiersze będę pisać. Może to już jest ten etap?
[foto]

4. Zaprawdę, naprawdę przepowiadam Ci... • autor: Roman Kam2017-07-06 23:17:06

... Wojtku! Jesteś blisko :)
Byłby to proces odwrotny niż u literatów naturalnych, którzy stopniowo, z wiekiem odchodzą od poezji ku prozie. Cóż to znaczyć może? Twoja, Twój Genius Loci młodnieje...

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)